Zahájili 8. ročník Odpadového Oskara

02.04.2022 11:03:18 | Autor: Kristýna Dušák | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj,Jablonecko

Zahájili 8. ročník Odpadového Oskara

Odpadový Oskar je soutěž hledající obce a města s nejlepšími výsledky a inovativními nápady v rámci nakládání s odpady. Tento nepopulární úkol totiž v České republice dopadl právě na ty nejmenší samosprávní celky, což je v rámci Evropské unie neobvyklé. Nad českými obcemi teď navíc visí blížící se termín přísné evropské legislativy. Od roku 2025 mají povinnost vytřídit 60 % komunálních odpadů. V tuto chvíli by podmínku nesplnilo zhruba 80 % obcí.

Skládky v České republice stále bobtnají i právě kvůli tomu, že v současnosti produkujeme výrazně více zbytkových komunálních odpadů oproti průměru Evropské unie (asi o 70 kg/ob/rok). Přestože vykazujeme vysokou úroveň třídění obalů,(2) máme nižší úroveň recyklace.

„Odpadový Oskar je soutěž důležitá především pro obce. Snažíme se najít ty, které přicházejí s novými způsoby, jak se s odpadem vypořádat - jak inspirovat své obyvatele, aby více třídili, správně třídili, lépe zužitkovávali to, co by běžně už dávno vyhodili nebo nejlépe, aby přemýšleli nad tím, jak odpad preventivně vůbec neprodukovat," prozradil Milan Havel, odborník Arniky na odpadové hospodářství. „Obcím se snažíme pomoci tím, že vymýšlíme různé příručky, jak postupovat, namátkově s nimi děláme rozbory popelnic, abychom si udělali obrázek o chování jejich obyvatel a touto soutěží je navíc úspěšně propojujeme," doplnil Havel.

Odpadový Oskar má dvě kategorie. V té první sdružení Arnika ocení obce s nejnižší produkcí směsného odpadu v roce 2021, ve druhé pak dobré výsledky i zajímavé nápady. V loňském roce si ocenění "dobré praxe" odnesl městys Okříšky. Obec má podprůměrnou produkci směsného odpadu i vysokou míru třídění, a to vše při průměrných nákladech na odpadové hospodářství.

„Nejvíce se nyní zaměřujeme na bioodpady, v loňském roce jsme pro občany pořídili 170 zahradních kompostérů, abychom snížili množství bioodpadu v popelnicích. Trvale se snažíme šířit třídící osvětu prostřednictvím webu, facebooku a zpravodaje," prozradil starosta Zdeněk Ryšavý, co stojí za výbornými výsledky městyse Okříšky. „Za důležité považujeme také aktivní členství ve Svazku obcí pro komunální služby a ve Sdružení obcí Vysočiny, kde řešíme Integrovaný systém nakládání s odpady Kraje Vysočina. Spolupráce měst a obcí je podle mne nezbytná," upřesnil.

Sdružení Arnika nyní začne se sběrem dat, její odborníci budou obce také navštěvovat, aby se o nových nápadech dozvěděli podrobnosti. Výsledky, spolu se slavnostním vyhlášením vítězů, chystá na září. Své tipy může posílat každý na mail milan.havel@arnika.org.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Jablonec nad Nisou získal Odpadového Oskara Libereckého kraje
Sedmý ročník Odpadového Oskara zahájen
Jablonec obhájil Oskara za nízkou produkci komunálního odpadu
Město Jablonec nad Nisou zabodovalo v Odpadovém Oskarovi 2020
Peníze za Odpadového Oskara Jablonec využije na zkvalitnění třídění
Odpadového Oskara 2019 mají Dalešice, Malá Skála a Jablonec
Krajského Odpadového Oskara 2018 mají Dalešice, Malá Skála a Semily
Krajského Odpadového Oskara 2017 mají Kravaře, Malá Skála a Semily
K obcím s nejnižší produkcí odpadu míří Oskar. Oceněny jsou i Dalešice
Obcemi s nejnižší produkcí odpadu v kraji jsou Dalešice, Vysoké a Semily

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Semilská pouť se po dvou letech koná i s kulturním programem

Semilská pouť se v letošním roce uskuteční v tradičním termínu 24. až 26. června. Po omezeních vládními opatřeními v letech 2020 i 2021 tentokrát kromě atrakcí a stánků budou moci opět probíhat i doprovodné hudební akce od pátku do neděle. Ze známějších skupin vystoupí Vltava, Vaťák, Michal David Revival show, Seven, O-Way a Tixtide. Podrobná pozvánka

Překážky na komunikacích v Jablonci od 27. června

Úplně uzavřený bude od 27. června pravý chodník v ulici Turnovská, a to od ulice Jateční k druhému výjezdu z bývalé porodnice. Práce, které budou probíhat na etapy, potrvají do 31. srpna. Výsledkem bude nový povrch se stezkou pro pěší a cyklisty. Úplně se uzavře kvůli přípojce na kanalizaci ulice Pod Kapličkou v Proseči nad Nisou. Uzavírka potrvá od 27. června do 3. července.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Poutní slavnost pořádají na Horním Tanvaldě
Jablonečtí rozšířili zákaz alkoholu na veřejnosti
Hasiči řešili následky večerní bouřky, ve Slané najel vlak do stromu
Spanilá cyklojízda Cimrmanů 2022 objektivem Zdeňka Horáka
Hasiči zasahovali při požáru lesa na Prosečském hřebeni

Nejčtenější články

25.06.: Značení jablonecké ulice U Přehrady se změní
23.06.: Trenér Horejš zavelel: Pánové jdeme na to!
23.06.: V sobotu proběhne podesáté Běh do pohody

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Eshop zaměřený na prodej postelí, matrací, roštů a doplňků pro zdravý spánek.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace