K obcím s nejnižší produkcí odpadu míří Oskar. Oceněny jsou i Dalešice

27.11.2016 15:21:41 | Autor: redakce | Rubrika: Zprávy | Obce: Dalešice

K obcím s nejnižší produkcí odpadu míří Oskar. Oceněny jsou i Dalešice

Druhý ročník soutěže Odpadový Oskar zná své vítěze. Ocenění putuje i do Dalešic, kde odborná komise ocenila především vysokou úroveň recyklace, která zbytečně nezatěžuje obecní rozpočet. Ve stejné kategorii, putuje Odpadový Oskar ještě do tří obcí: Starého Hradiště, Fulneku a obce Mokré.

V hlavní soutěži pak rozhodlo množství produkovaného odpadu. Hned dvakrát pošle Arnika tohoto Oskara do Plzeňského kraje. Mezi obcemi do 1000 obyvatel získala 1. místo Modrava s produkcí směsného odpadu 39 kg/ob/rok. Ve skupině měst nad 5000 obyvatel zvítězilo (stejně jako loni) město Kdyně, které jako jediné pokořilo hranici 100 kg (98 kg). Vůbec nejlepších výsledků v ČR dosáhl šampion větších obcí od 1001 do 5000: Štítná nad Vláří - Popov ve Zlínském kraji s produkcí odpadu asi 38,6 kilogramů.

Dalešice jsou malá obec v Libereckém kraji (181 obyvatel, 56 obydlených domů, 29 rekreačních chalup), kde se celková produkce komunálních odpadů pohybuje kolem 100 kg na 1 obyvatele a rok a produkce zbytkového směsného odpadu pod 50 kg. Obec vykazuje vysokou úroveň recyklace bez toho, že by její rozpočet byl zatěžován zbytečnými náklady. Odpad ze zeleně mulčuje, domácnosti své bioodpady kompostují. Podle nás se jedná o dlouhodobě udržitelný model hospodaření zvláště vhodný pro malé obce. 

„Gratulujeme všem obcím, které se umístily a kvalifikovaly. Za těmito výsledky je mnohaletá práce. V Dalešicích se podařilo vybudovat systém, který při malých nákladech udržuje vysokou míru recyklace. Jedná se o dlouhodobě udržitelný model hospodaření zvláště vhodný pro malé obce," řekl odborník Arniky na systémy odpadového hospodářství Ing. Milan Havel.

Přinejmenším stejnou pozornost si ovšem zaslouží i další obce oceněné ve druhé kategorii soutěže, do které jsou vybírány příklady dobré praxe. Město Fulnek a obce Staré Hradiště a Mokré. Neméně hodnotné jsou úspěchy obcí v první kategorii soutěže, kde rozhoduje absolutní množství vyprodukovaného odpadu.

Jako příklad se podívejme na obec Štítná nad Vláří - Popov, která více jak 20 let vede obyvatele k tomu, aby se starali o pěkný vzhled obce, čistý vzduch a prostředí. Toto úsilí jim teď také vyneslo Oskara v jedné z kategorií a dokonce i absolutní vítězství s vůbec nejnižší produkcí odpadů v ČR, říká Havel.

Ocenění si zástupci vítězných obcí převzali toto úterý na Konference Ministerstva životního prostředí k předcházení vzniku odpadů. „Stejně jako loni se i letos ukazuje, že chytře a efektivně lze s odpady nakládat v obcích všech velikostí. Výzvy a problémy, kterým čelí drobná vesnice a větší město se samozřejmě liší, nakonec ale vždy rozhoduje ochota samospráv a obyvatel nakládat s odpady šetrně a ekonomicky. Vyplácí se to z ekologického i ekonomického hlediska. Další odměnou a motivací pak může být právě i Odpadový Oskar," doplnil letošní výsledky Havel.

Základní předpoklad pro kvalifikaci do obou kategorií je produkce odpadů pod 150 kg na hlavu. Tento limit organizátoři zvolili proto, že jde o hodnotu, které se běžně daří dosahovat v sousedních státech, v Česku ale tato meta stále není běžná. Oproti Rakousku a Německu je u nás totiž průměrná produkce směsného odpadu asi o třetinu vyšší.

„Všechny kvalifikované i vítězné obce si zaslouží gratulaci. Nejen proto, že jsou inspirací pro další města a vesnice, ale jednoduše i proto, že dobré výsledky by neměly zůstat nepovšimnuty. Především všechna větší města, která se kvalifikovala a dosáhla produkce odpadů pod 150 kg na obyvatele a rok si zaslouží uznání, protože v ČR rozhodně nejde o samozřejmost," doplnil Jan Vávra, mluvčí Arniky.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT qwqw
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Simona Babčáková vedla v Turnově školení o syndromu vyhoření

V pondělí 2. prosince se v prostorách Klubu Kus na turnovské Střelnici uskutečnilo školení na téma Prevence syndromu vyhoření. Celodenní program určený pracovníkům v sektoru cestovního ruchu a partnerům Sdružení Český ráj vedla známá herečka a zkušená lektorka Simona Babčáková. Podrobný článek na Našem Pojizeří

Jablonečtí strážníci varovali předškoláky

Strážníci Městské policie Jablonec nad Nisou v rámci prevence kriminality navštívili během podzimu jablonecké mateřské školy. Celkem třicítku přednášek zhlédlo v 19 školkách 1359 dětí. Interaktivní přednáška pro předškoláky byla letos zaměřená na nebezpečné situace a jevy, do kterých se mohou malé děti dostat. Nedílnou součástí návštěvy strážníků bylo i seznámení s uniformou, výstrojí a výzbrojí MP. „Děti za své znalosti a šikovnost dostaly také malý dárek - nové omalovánky s pastelkami, které jim budou připomínat návštěvu městské policie," uzavřel Miloslav Lejsek z oddělení prevence kriminality a vzdělávání MP Jablonce nad Nisou.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Nejúspěšnější aukce umění v historii Nadace Euronisa!
Dvěma ženám pomohlo při záchraně lidského života i psí vodítko
Ceny za teplo se v Jablonci nemění
Kraj ocenil 90 žáků za výbornou reprezentaci v oblasti vzdělávání
Vánoční otvírací doba sběrných dvorů

Nejčtenější články

11.12.: Známe Nejlepší knihovny Libereckého kraje 2024
13.12.: Dvěma ženám pomohlo při záchraně lidského života i psí vodítko
11.12.: Provoz jablonecké radnice o Vánocích

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace