Výrobkem roku 2022 je zrající ovčí sýr. Druhé místo patří kyselce
07.09.2022 22:51:08 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj
Více než stovku pochoutek rozličných chutí a vůní s jasným regionálním původem hodnotila komise soutěže Výrobek roku Libereckého kraje 2022. Slavnostní vyhlášení se uskutečnilo v sobotu 3. září na Krajských dožínkách Libereckého kraje ve Frýdlantu. První místo získal zrající ovčí sýr nakládaný v oleji od Michala Sabáčka z Volfartic na Českolipsku. Pomyslné stříbro si odnesla Vratislavická kyselka citron, kterou letos vrátil na trh jablonecký výrobce sirupů a medovin Kitl. Třetím místem se může pyšnit škvarková pomazánka od mimoňské firmy Váša.
„Rád bych poděkoval všem členům komise, celému organizačnímu týmu, a především místním výrobcům potravin. Opět se ukázalo, že kvalitních potravin z našeho regionu stále přibývá. Navíc spotřebitel má záruku, že jsou vždy čerstvé a chuťově výborné. K tomu jde o potraviny s krátkým dodavatelským řetězcem, díky kterým je možné podpořit lokální ekonomiku i snížit uhlíkovou stopu kraje a domácností," uvedl Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství, který převzal nad dožínkami záštitu.
Potraviny rozdělené do devíti kategorií hodnotila komise složená z členů Výboru životního prostředí a zemědělství Libereckého kraje. Kromě senzorického hodnocení, obalu a technologie výroby se zohledňoval přínos výrobku pro zdravý životní styl. Do soutěže se letos přihlásilo celkem 31 výrobců se 116 výrobky.
Cílem soutěže o nejlepší potravinářský výrobek je prezentace a podpora místních potravinářských firem. Soutěž vyhlásil Liberecký kraj poprvé v roce 2004, od té doby se o titul ucházelo už více než 900 regionálních výrobků.
Návštěvníci dožínek mohli výrobky ochutnat a většinu z nich i nakoupit v Regionální tržnici, kde bylo na 40 stánků. Program byl tak bohatý, že část stánků byla v parku, kde si veřejnost mohla užít výstavu zvířat a zemědělské techniky a folklórní soubory. Pro děti byla připravena soutěž Mlsná taška, na kterou musely nasbírat razítka od výherců.
Liberecký kraj nepodporuje jenom vítěze. Všechny kvalitní potraviny spolu s dalšími produkty mohou výrobci prezentovat na webu https://www.lksobe.cz/. Do soutěže lze přihlásit potraviny, které vznikly v Libereckém kraji. Přihlášky a vyhodnocení najdou zájemci na webových stránkách https://www.vyrobek-roku-lk.cz/.
Seznam vítězů v jednotlivých kategoriích (vyjma absolutních vítězů):
| kategorie | název výrobku | výrobce | finanční dar | |
| Masné výrobky | Tlačenka světlá | Váša spol. s r.o. | 25.000 Kč | |
| Mléko a mléčné výrobky | Zrající ovčí sýr nakládaný v oleji | Michal Sabáček | 25.000 Kč | |
| Pekařské výrobky | Žitno-pšeničný kvasový chléb | Lukáš Mašek | 25.000 Kč | |
| Cukrářské výrobky | Jahodový cheesecake | Pavla Pospíšilová | 25.000 Kč | |
| Alkoholické nápoje | Polotmavá dvanáctka | Beranův pivovar, s.r.o. | 25.000 Kč | |
| Nealkoholické nápoje | Vratislavická kyselka citron | Kitl s.r.o. | 25.000 Kč | |
| Ovoce a zelenina | Labužnická paprikajda | Martina Papežíková | 25.000 Kč | |
| Biopotraviny | Kefír přírodní BIO | Ladislav Stehlík | 25.000 Kč | |
| Ostatní | Škvarková pomazánka | Váša spol. s r.o. | 25.000 Kč | |
| Přínos ke zdravému životnímu stylu | Žitno-pšeničný kvasový chléb | Lukáš Mašek | 25.000 Kč |
Související články
Krajské dožínky zavítají na začátku září do Frýdlantu
Krajské dožínky se po dvou letech vrátily. Známe už Výrobky roku 2021
Liberecký kraj opět hledá svůj potravinářský výrobek roku
Kraj spouští podporu regionálních výrobců s názvem Liberecký kraj sobě
Obrazem: Krajské dožínky ve Studenci
Liberecký kraj opět vyhlašuje soutěž o nejlepší potravinu
Regionální výrobci mohou opět žádat Liberecký kraj o finanční podporu
Nejlepším výrobkem roku Libereckého kraje se stal Med s bílým pepřem
Na Krajské dožínky do Bílého Kostela pojede z Turnova parní vlak
Krajské dožínky se po letech vracejí do Bílého Kostela
Výrobek roku dopomohl k rekonstrukci českolipské nemocnice
Výrobkem roku Libereckého kraje je Kitl Syrob malinový
Titul Výrobek Libereckého kraje 2016 získá osm regionálních produktů
Diskutujte s námi
Náhled fotogalerie
OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 10 fotek)
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Sbírka Krabice od bot prodlužuje provoz sběrných míst do 14. prosince
Diakonie ČCE se rozhodla prodloužit sbírku vánočních dárků Krabice od bot do 14. prosince. Pro štědré dárce tak bude ještě necelý týden otevřeno 66 sběrných míst, jejichž přehled je k dispozici na webu sbírky krabiceodbot.cz. V jejím patnáctém ročníku se během dvou týdnů na přelomu listopadu a prosince podařilo vybrat už 58 000 dárků pro děti z rodin ohrožených chudobou, stále však chybí dárky pro 7 000 dětí. Více podrobností
Fúze českolipské a liberecké nemocnice nepotřebuje schválení
Jako bezproblémové hodnotí fúzi liberecké a českolipské nemocnice Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Ten v pondělí 8. propsince po posouzení transakce dospěl k závěru, že fúze nepodléhá povolení antimonopolního úřadu. Záměr fúze obou organizací, Krajské nemocnice Liberec, a. s. s Nemocnicí s poliklinikou Česká Lípa, a. s. ve kterých je Liberecký kraj majoritním vlastníkem, pokračuje bez problému dál. ÚOHS pravomocně v souladu se zákonem ukončil správní řízení v této záležitosti. Podle sdělení, které v dané věci vydal, totiž obě nemocnice nejsou samostatnými soutěžiteli, protože již době před realizací plánované fúze jsou kontrolovány Libereckým krajem.
Nejnovější články
Poděkovali zaměstnancům dopravců za služby pro cestující v roce 2025
Dvojnásobný držitel Magnesia Litera vydává svoji pátou knihu
Petr Hostinský a Pavel Herzog přivábí Vánoce do jabloneckého kostela
Co nového v jízdním řádu od prosince 2025?
Potravinová banka Libereckého kraje se opět dočká podpory
Nejčtenější články
15.12.: Petr Hostinský a Pavel Herzog přivábí Vánoce do jabloneckého kostela
14.12.: Smržovské akce v prosinci a lednu
14.12.: Harrachov hostí školení trenérů speciální olympiády
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-19 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.