Výlet vlakem do Černous láká na Meandry Smědé i muzeum úzkokolejky
22.01.2022 11:30:38 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj
Malebnou přírodou frýdlantského výběžku provede trať, která vede z Liberce přes Frýdlant až do Černous - k hranici mezi Českem a Polskem. Byla vybudována v první polovině 70. let předminulého století proto, aby propojila Sasko s Rakouskem. Vedení trati přes Liberec bylo logickým řešením, protože již existovala trať mezi Libercem a Pardubicemi.
Dějinný vývoj přinesl do pohraničí změny: tam, kde bylo Sasko, je nyní Polsko a osobní doprava z Černous do Polska již nefunguje, přes hranici přejíždějí toliko nákladní vlaky. „Je to škoda. Samozřejmě to má jistě ekonomické a nejspíš i technické a provozní důvody, ale pro přeshraniční cestovní ruch v této oblasti by možnost osobní dopravy, alespoň v nějakém turistickém režimu, byla velkou vzpruhou," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Z Černous, nazývaných dříve malebně Černohousy, které jsou pro osobní vlaky konečnou stanicí, se lze vydat k přírodní rezervaci Meandry Smědé. Je možno ji projít po zeleně značené turistické stezce nebo projet na kole po cyklostezce číslo 3006. Kdo by se chtěl vypravit za hranice, může vyjet na kole směrem na Spytków, kde se nalézá rozlehlá nádrž Niedów. Odtamtud míří trasa do Radomierzyc, ze kterých je to už kousek na německou stranu a po cyklostezce Ondra-Nisa zpět do Liberce.
Frýdlantským výběžkem kdysi vedla také úzkokolejná železnice Heřmanička, která vedla z Frýdlantu do Heřmanic a následně přes Bogatyni do sousední Žitavy. Naproti nádraží ve Frýdlantu lze její pozůstatky dodnes spatřit: místní nadšenci ze spolku Frýdlantské okresní dráhy část úzkokolejky pietně zachovávají včetně budovy bývalého nádraží. V depu provozují netradiční muzeum, které nabízí prohlídku historických vozů, drážní techniky i fotografií.
Související články
Sedmi zchátralým krkonošským nádražním budovám svítá naděje
Italové odvedli kvalitní práci, viadukt ve Smržovce vydržel přes sto let
Krásy kolem trati: řeka Kamenice, Palackého stezka i Bozkovské jeskyně
Trať z Pardubic do Liberce potěšila továrníky. Budovali ji také barabové
Výlet drahou po Máchově kraji: hraběcí čekárna i muzeum Čtyřlístku
Vlakem Českým rájem: hrady, zámky i řemeslné dárky a nádražní depo
Západem Lužických hor: sklo, panenky i nocleh na nádraží
Lokálka Šenovka křísí minulost. Zahrála si i ve filmu Tmavomodrý svět
Severočeská transverzálka: cyklostezka i vápencový lom s výhledem
Vlaky zásobovaly sklárny dřevem a uhlím, dnes vozí turisty
Diskutujte s námi
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT qwqw
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Vysoušeče, které pomáhají po povodních, nabídne kraj i jinam
Přes 200 vysoušečů má k dispozici Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje. Nyní míří 100 kusů do Olomouckého kraje, a to konkrétně do města Jeseník, aby pomáhaly zmírnit následky po tamních povodních. Celkem 58 vysoušečů již hasiči využili v Libereckém kraji, a to zejména na Frýdlantsku. Skladem jich zůstává přes 40. „V roce 2021 jsme darovali Hasičskému záchrannému sboru Libereckého kraje 25 kondenzačních vysoušečů a na začátku roku 2022 přispěli z krizového fondu milionem a půl. Z těch hasiči pořídili dalších 150 kusů. Samozřejmě mají ještě dalších několik desítek za peníze vyčleněné ve svém rozpočtu," uvedl hejtman Martin Půta.
Novela vyhlášky umožní používání veřejných grilů
Zastupitelstvo města Jablonec nad Nisou projednalo návrh na vydání změnové obecně závazné vyhlášky, kterou se mění vyhláška č. 4/2018 o zajištění čistoty ulic a veřejných prostranství a ochraně životního prostředí. Novela se zaměřuje na úpravu pravidel pro rozdělávání ohňů na veřejných místech. Hlavní změnou je doplnění míst s veřejným grilem do seznamu lokalit, kde je povolené rozdělávání ohňů. „Tento požadavek vyvstal v souvislosti s instalací nového veřejného grilu v blízkosti stánku U Hráze, další úpravou je aktualizace ohnišť na Tajvanu, kde vzniklo nové ohniště, a to původní bylo zrušené," připomíná Lenka Opočenská, náměstkyně pro životní prostředí a strategii Jablonce nad Nisou.
Nejnovější články
Při magistrátě vznikne kontaktní místo pro bydlení a sociální pomoc
Podzim v Jizerských horách láká na skaliska, zvířenu i Járu Cimrmana
K zisku medaile juniorů LIAZU chybělo jen 15 bodů
Jablonecká euforie i v Benátkách
Bilance léta a práce Horské služby v posledních týdnech
Nejčtenější články
08.10.: S motocyklem skončil ze zatáčky až na zahradě
09.10.: Jablonecká euforie i v Benátkách
08.10.: Naučná stezka v Krkonoších seznámí turisty s jelenem
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-19 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz| web by VisionWorks
| RSSJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.