Tomáš Pivrnec: Turnaj vítězů je super záležitost
07.11.2010 21:58:38 | Autor: Jan Žíla | Rubrika: Sport | Obce: Malá Skála

Před deseti lety vznikl nápad uspořádat šipkový turnaj na malé vesnici v hlavách pěti mužů, kteří se věnovali tomuto sportu pro radost. Mukařov tak obohatili o tuto sportovní záležitost, která si zde našla svoje místo a stala se kultovní a vyhledávanou. Jak se nápad změnil ve skutečnost nám prozradil i jménem ostatních pořadatelů Tomáš Pivrnec.
Mohl byste přiblížit tuto akci?
Je to šipkový turnaj, který vznikl přesně před deseti lety. Jedeme tedy desátý ročník a vzniklo to v hlavách čtyřech nebo pěti kluků. Jezdili jsme společně do Jablonce si zaházet. Pak jsme zapřemýšleli a mysleli si, že by to šlo uspořádat i tady na vesnici. Lidi jdou tady spíš k sobě, a tak jsme si řekli, že tenhle turnaj vytvoříme i mezi námi. Obešli jsme složky v obci, které by do toho byly schopné s námi jít, protože před těmi deseti lety byly náklady vyšší. Terč tehdy stál mezi čtyřmi až pěti tisíci korunami. Našla se i Tělovýchovná jednota, která do toho byla ochotná jít, a nakoupily se čtyři terče. Šli jsme do toho, udělali se plakáty, přidali se i ostatní a teď každý turnaj má odhadem kolem sto zúčastněných, kteří si chodí zahrát, včetně dětí.
To je celkem zajímavé číslo. Jaký poměr je právě mezi dětmi a dospělými?
Tak těch dětí je zhruba do třiceti procent. Děti, myslím, to berou suprově. Sice s tím máme trochu větší problémy, protože ty malé děti předškolního věku se do terče nedokážou tolik trefit, ale bere se to přiměřeně a zvládá se to. Děti z toho mají radost a to je opravdu super a jsme z toho nadšení.
Schází se tu ti samí hráči jako při tom prvním ročníku, nebo se přidávají noví hráči?
Ne, je to právě úplně jinak. Za těch deset let, když to vezmu, tak ten základ je stejný, ale většinou spíš někteří odpadají a zase se někteří přidají. Vůbec ohledně těch dětí. Ty se mění každý rok, protože máme tu kategorii omezenou do 15 let a tam se to opravdu mění. Jak překročí tuto hranici, jdou už do kategorie dospělých a zase přijdou noví mladí, takže to není pořád o stejných lidech. Pouze ten střed se nemění.
Zmiňoval jste, že samotný turnaj je rozdělen na jednotlivá kola. Těch je kolik?
Tyto klasické turnaje jsou čtyřikrát do roka. V jednotlivých kolech jsou kategorie mužů, žen a dětí. Jednou za pět let nás napadlo, když už jsme pořádali ten pátý ročník, že uděláme turnaj vítězů. Zase to byla otázka organizace Tělovýchovné jednoty a zmiňovaných pěti nebo šesti lidí, kteří do toho šli. Tohoto turnaje se zúčastní ti, kteří vyhráli jednotlivá kola a nebude se to týkat těch ostatních. Je to uzavřený turnaj.
Tento turnaj vás bude čekat v prosinci?
Přesně se bude konat 18. prosince. Moc se na něj těšíme, je to super záležitost.
Kolik čítá tedy toto finále (turnaj vítězů)?
Co se týče finále, tak je to 24 lidí. Ať je to ohledně kategorie dětí, mužů a žen. Jde tam hlavně o to, že se to týká právě organizace těch lidí, kteří kolem toho běhají a tam to jde také zhruba do dvou desítek. V tom patří určitě dík všem, kteří se na finálovém turnaji podílejí. Určitě se sluší poděkovat Radce Bartůňkové, starostce Tělovýchovné jednoty, která tento turnaj zaštítila.
Máte zde nějakého favorita?
Favorité nejsou, opravdu. Každý turnaj je jiný. Jak jsem říkal už u té mládeže. Tam se to mění každým rokem a to platí i o dospělých. Prostě je to klasický sport. Jde o náhodu. Kolik se zúčastní lidí a jak si kdo vede. Nic není daného dopředu.
Jak se to řeší, když vítěz jednoho kola nastoupí v dalším a opět vyhraje. Postupuje druhý v pořadí?
Ne, tam postupuje ten daný, který vyhrál ta dvě kola a pak se jedná o součet bodů těch, kteří skončili zhruba na druhém místě a ten lepší z nich postupuje dál.
Jak přijímá tento turnaj obec? Chodí si zahrát například starostka Tělovýchovné jednoty?
Paní starostka Radka Bartůňková si už nechodí zahrát, ta má na starost tu obsluhu při turnajích, ale ještě před třemi lety hrála aktivně.
Viděl jsem, že i ty nejmenší děti ovládají šipky precizně. Trénujete i mimo a připravujete se nějakým způsobem na turnaje?
V žádném případě se speciálně nepřipravujeme na ten turnaj. Je jasné, že asi někteří lidi nebo i děti mají doma terče. Ale tady jsme na klasické vesnici, kde vlastně polovina těch lidí, co tady jsou, působí u hasičského sboru. Odvádějí skvělou práci, například letos při povodních, takže tohle je spíše relax. Sice tu někteří stejně pracují, ale je to pro radost a o odreagování se.
To je opravdu tolik účastníků, že se turnaj musí rozdělit do dvou sálů?
Jsou tu dva sály. Turnaj probíhá v prostorech bývalé školy, takže se hraje ve dvou bývalých třídách. Když se to vezme, tak asi šedesát lidí se vejde do jedné třídy a v tom průměru těch soutěžících, kdy se jedná o zmiňovaných 80 - 100 lidí, tak v jedné místnosti by se to nedalo vměstnat, takže proto se hraje ve dvou místnostech a stává se i kolikrát, že obě dvě jsou plné.
Kdo se všechno tedy na pořádání tohoto turnaje podílí?
To je strašně těžké takhle říci. Okolo turnaje je to opravdu mnoho lidí. V první řadě je to pod záštitou Tělovýchovné jednoty, kde je starostka, jak už jsem několikrát zmiňoval, Radka Bartůňková. Ten nápad a snad na nikoho nezapomenu vznikl mezi mnou, Zdeňkem Pivrncem, Jaroslavem Vele, Radkem Bartůňkem, Miloslavem Bryknarem. V tomto složení jsme do toho šli a pak se to nějakým způsobem rozšiřovalo. V tuto chvíli je to asi zásluha dvaceti lidí, kteří pomáhají a já bych opravdu nechtěl na nikoho zapomenout. Jsme rádi, že se jedná o povedenou akci a kdokoliv sem přijde to musí vidět sám.
Informace o 4. kole šipkařského turnaje v Mukařově si můžete přečíst zde.
Diskutujte s námi
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Končí období vegetačního klidu. Dřeviny a stromy již nekácet
Pevný konec období vegetačního klidu sice není dán zákonem, nicméně ho částečně vymezuje vyhláška o ochraně dřevin a povolování jejich kácení. Nejčastěji se uvádí doba, kdy končí tzv. vegetační období, konec března. Tento čas již nastal a kraj proto doporučuje, aby lidé respektovali přírodu a dřeviny a stromy nekáceli. „S postupujícím oteplováním se stírá přechod mezi zimou a jarem. Nyní již stromy a keře raší a doba vegetačního klidu se zkracuje. Proto doporučujeme vycházet z aktuálního stavu přírody a již dřeviny nekácet," uvedl Jiří Klápště, náměstek pro životní prostředí a zemědělství.
Provoz jabloneckých sběrných dvorů o svátcích
O státních svátcích, v pátek 18. a v pondělí 21. dubna, budou uzavřené sběrné dvory na Proseči a v ulici Smetanova i sběrná místa v ulicích Dalešická a Želivského. Sběrné místo v ulici Belgická bude zavřené jen v pondělí 21. dubna. V ostatní dny budou sběrné dvory a sběrná místa otevřená podle běžné otevírací doby. Také o květnových státních svátcích bude omezený provoz. 1. a 8. května budou zavřené sběrné dvory Proseč a Smetanova a sběrná místa Dalešická a Želivského. Sběrné místo Belgická bude uzavřeno jen 8. května.
Nejnovější články
Nová kniha představuje místa, která udělají člověku dobře
Velikonoční nadílka v jabloneckém muzeu
Akce na hradech a zámcích o Velikonoc až do května
Jablonec bude dál jednat o ceně ubytovny Neptun
Prevence kriminality probíhá i na základních školách
Nejčtenější články
16.04.: Stojím tak schválně a je to správně, řekl řidič
17.04.: Obrazem: Fotbalisté Smržovky podlehli Turnovu
18.04.: Jablonec bude dál jednat o ceně ubytovny Neptun
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-19 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.