14.12.2019 10:13:45 | Autor: Jaroslav Hrabák | Rubrika: Sport | Obce: Jablonec nad Nisou

Do závěrečného letošního klání jeli Radovi hoši na hřiště Mladé Boleslavi, tedy týmu, se kterým měli stejný bodový zisk. A při pohledu na stav v hráčském kádru a absenci opor, hlavně Hübschmana, Sýkory a Matouška, svalové zranění vyřadilo i Chramostu, to nevypadalo růžově.

FK Mladá Boleslav - FK Jablonec 2:3 (1:3)

Oba týmy nastoupily do zápasu v těchto sestavách:

• FK Mladá Boleslav: Šeda - Jakub Klíma, Tatajev, Pudil (46. Fulnek), Křapka (70. Pech) - Budínský, Hubínek, Matějovský , Bucha - Mešanović, Ladra (62. Jiří Klíma). Náhradníci: Stejskal - Fulnek, Auer, Túlio, Pech, Jiří Klíma, Král.

• FK Jablonec: Hrubý - Holík, Jugas, Břečka, Krob - V. Kubista, Považanec - Pleštil (68. Hämäläinen), Pilík (90. Plechatý), Jovović (79. Acosta) - Doležal . Náhradníci: Richter - Plechatý, Hämäläinen, Macháček, R. Acosta, Breda, Velich.

Za mrazivého počasí přišlo do ochozů 1248 diváků a od prvních minut se nestačili divit. Ti domácí nad nepřesvědčivým výkonem a ti z Jablonce nad zřejmě v první půli nejlepším výkonem sezony. Jablonečtí vyrukovali s pečlivou obranou a smrtícími kontry. Domácí i přes bůra na Spartě se zdáli být až příliš sebevědomí a v obraně jim to moc nešlo. Již v 9. minutě jablonecký hlouček v ochozech jásal. Jovovič perfektně přihrál Doležalovi, ten si ještě lépe odstínil Hubínka a obstřel gólmana Šedy byl přesný - 0:1. V 17. to byl zase Jovovič, kdo přihrál Doležalovi, a ten tentokrát pravačkou střílel těsně k tyči a Šeda byl na míč krátký - 0:2. Domácí nehráli v obraně dobře a jejich větší držení míče bylo k ničemu. Jenže: nebyla by to jablonecká obrana, aby nevyrobila minelu. Ve 20. minutě si po přihrávce Mešanoviče zatančil s jabloneckými beky plzeňský host Bucha, z pravačky na levou a rána, kterou Hrubý u tyče nezlikvidoval - 1:2. Nemilé, ale nápaditá hra hostů naštěstí pokračovala a ve 37. minutě z toho byl v provedení dvojice Jovovič-Doležal třetí gól, tentokrát nahrával Doležal a Jovo to poslal do sítě - opět dvoubrankový náskok.

Ve druhé půli domácí přitlačili, zrychlili a tak jablonecká defenzíva měla co dělat. Ale i Jablonečtí byli aktivní a v 55. minutě, když míč doslova spadl na Jugasovu pravačku, musel vytáhnout výtečný zákrok Šeda, aby gólu zabránil. V 63. se mohl zápas definitivně zlomit a byli u toho oba střelečtí hrdinové první půle. Jovovič střílel, Šeda vyrazil, ale nejlepší jablonecký střelec Martin Doležal poslat míč do prázdné brány odmítl. A tak přišel trest. V 71. minutě poslal centr před Hrubého Bucha, jablonecký gólman nevyběhl, jinak skvěle hrající Jugas podběhl a Muris Mešanovič neměl problém poslat míč do prázdné brány - 2:3.

A nastal horrorový závěr. Bolka, dirigovaná výtečně Matějovským tlačila, několikrát to před Hrubým hořelo, nejvíce v 77. minutě, když Mešanovič zavraždil výbornou šanci ke skórování, ale to nebyl konec. Šanci předcházel souboj, při kterém spadl Bucha a VAR řešil, zda penalta či ne. Naštěstí sudí Julínek ukázal na odkop od jablonecké brány. Závěr zápasu i přes tlak domácích sehráli Jablonečtí takticky výborně a zcela po zásluze se svými fandy oslavili tříbodový zisk. Byť nedrželi v utkání více míč a ve druhé půli byli domácí herně opravdu lepší. V náročném utkání došly síly jak Jovovičovi, tak výborně hrajícímu Pleštilovi, které střídající hráči prostě v ofenzívě nenahradili. Ale zápas odmakali podle všech pravidel.

Branky: 20. Bucha (Mešanović), 71. Mešanović (Bucha) - 9. Doležal (Jovović), 17. Doležal (Jovović), 37. Jovović (Doležal).
Karty: 62. Mešanović (MBL), 80. Budínský (MBL), 88. Weber (MBL).
Rohy: 4:7.
Rozhodčí: Pavel Julínek - Petr Caletka, Marek Podaný.

Velkou radost z vítězství v závěrečném zápase měl pochopitelně jablonecký kouč Petr Rada, jehož tým po tomto souboji poskočil na třetí příčku ligové tabulky.

„Jsem šťastný, že jsme tu vyhráli. Dva venkovní zápasy máme v plném počtu a to nás hodilo do popředí tabulky, vážíme si toho. V Boleslavi to tu byla nedobytná tvrz. Vstoupili jsme do zápasu aktivně a dobře, vstřelili jsme dvě branky. Měli jsme tam dobré kraje i úniky. Dostali jsme sice kontaktní lacinou branku, ale my jsme vstřelili třetí gól. Nabádal jsem hráče, aby nespoléhali na naše dvoubrankové vedení, protože tu spoustu zápasů dokázali otočit.V druhém poločase to bylo dvacet minut vyrovnané, ale zbytečnou brankou jsme je dostali zpátky do zápasu. Znova byli ve hře, byl tam od nich určitý tlak, Matějovský to tam umí dávat. Sami jsme tam měli dvě dobré šance, střelu Jovoviće a Jugase. Domácí stále cítili šanci, nakonec jsme to ubojovali a zvítězili. Venku jsme dali tři branky. Jsem s přístupem hráčů i výkonem spokojen. Jeli jsme sem s respektem, získaných bodů si vážíme a hráči teď můžou jít na zaslouženou dovolenou," hovořil po utkání viditelně spokojený „plukovník", který stihl po závěrečném hvizdu probrat na hřišti situace s domácími borci na čele s Matějovským, určitě nejlepším hráčem Bolky.