Strážníci požádali o dotace na pět projektů za téměř dva miliony

17.03.2021 20:23:39 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Strážníci požádali o dotace na pět projektů za téměř dva miliony

Jablonecká městská policie se vždy hlásí s několika svými projekty do vypsaných dotačních titulů. Stejně je tomu také v tomto roce, kdy podala žádosti na pět projektů do Programu prevence kriminality Ministerstva vnitra ČR (MV ČR) v celkovém objemu 1,7 milionu korun, přičemž v případě úspěchu by mohla získat dotace ve výši 1,3 milionu korun.

Už od roku 2015 má městská policie (MP) asistenty prevence kriminality, na které čerpá dotační peníze. „Tento projekt se osvědčil. Protože loni jeden skončil a letos jej MV ČR bude opět podporovat, podali jsme žádost znovu," řekl ředitel MP Jablonec nad Nisou Michal Švarc s tím, že nyní má MP dva asistenty a v roce 2021 má položku na jejich financování ve svém rozpočtu. „V případě, že nám bude dotace schválena, vrátíme částku na asistenty zpět do rozpočtové rezervy města," dodal Švarc. Náklady na projekt asistentů prevence kriminality jsou odhadnuté na necelých 770 tisíc korun, dotace by měla činit téměř 611 tisíc korun.

Dvě mobilní, jedna pevná

Dvě mobilní kamery, které by měly rozšířit městský kamerový a dohlížecí systém (MKDS), by jablonecká MP chtěla pořídit za 240 tisíc korun, přičemž dotace by měla činit 192 tisíc. „Kamery napájené akumulátorem budeme moci instalovat na různých místech libovolně bez dalších nákladů. Využívat se budou tam, kde je aktuální bezpečnostní problém bez pokrytí stávající sítí kamerových bodů," vysvětlil manažer prevence kriminality MP Tomáš Svačina. Podle jeho slov se takové kamery dají využívat například k monitorování pochodů fotbalových fanoušků, ohlášených shromáždění, míst s aktuálním zvýšeným nápadem trestné a přestupkové činnosti apod.

Kromě dvou mobilních kamer usiluje MP o rozšíření MKDS o jeden další pevný kamerový bod, a sice v ulici Československé armády. Kamera by měla sledovat strategicky důležitou komunikaci spojující Jablonec s Libercem, která je zároveň hlavním tranzitem mezi Německem a Polskem, a kontrolovat rozvíjející se průmyslovou zónu, v jejímž okolí je hustá síť rodinných domů. V průmyslové zóně je také ubytovna pro sociálně slabé občany a Věznice Rýnovice. Důvodem zřízení kamerového bodu je také fakt, že majitelé výrobních podniků zaznamenali pokusy krádeží, zejména kovových surovin potřebných pro výrobu.

To vše by nová kamera měla pokrýt. „Kamerový systém slouží jako velmi účinný preventivní prostředek v prevenci kriminality. V rámci projektu bude instalován jeden kamerový bod s dálkově ovládaným servopohonem s úhlem otáčení 360°a s výkonným zoomem. Kamerový bod bude na stožáru veřejného osvětlení na okružní křižovatce ulic Československé armády a silnice I/14 směr Liberec, Jablonec nad Nisou," připomněl preventista MP. Náklady na projekt jsou odhadnuté na 200 tisíc, dotace by měla být 160 tisíc korun.

Terénní práce s mládeží

Další projekt za 366 tisíc korun se týká terénní práce s mládeží. „V současné době narůstají problémy se skupinkami mladistvých v různých částech města, a tak se objevil požadavek na zřízení postu terénního pracovníka pro mládež. O vzniku služby se opakovaně hovoří i na jednání Multitýmu pro mládež," řekl Svačina s tím, že se dosud nepodařilo zajistit vhodnou alternativu. „Pokus o zapojení veřejnosti v okolí městských parků Tyršovy sady a Nová Pasířská nebyl úspěšný. Nepodařilo se ani zainteresovat studenty Technické univerzity v Liberci v rámci povinné praxe. Proto je cílem našeho projektu získat dva pracovníky na poloviční úvazek pro terénní práci s mládeží, kteří by byli věkem blízcí," doplnil informace o projektu Tomáš Svačina. Pracovníky by měla zajistit Diakonie ČCE, která má s podobnou činností zkušenosti, neboť provozuje například Nízkoprahové zařízení Kruháč. Dotace na tento projekt by měla být ve výši 286 tisíc korun.

Pilotní projekt umožňuje připomínkovat

Jablonec nad Nisou je zařazený do pilotního projektu MV ČR Mapy budoucnosti II spolufinancovaného z evropského operačního programu. Jablonecká MP jej představila veřejnosti loni v prosinci a město uzavřelo s Policejním prezidiem ČR licenční smlouvu, na jejímž základě má MP přístup k neveřejným datům systému Map budoucnosti.

„Cílem je zajistit integraci informačního systému MP Manažer, který používáme, do systému Mapy budoucnosti II. Jablonec tím získá možnost přístupu do statistik Policie ČR včetně mapových podkladů. A díky zapojení do pilotního projektu bude moci připomínkovat vznikající systém," vysvětlil ředitel MP Švarc. Na projekt s odhadnutými náklady přes 87 tis. Kč může jablonecká MP získat dotaci přes 78 tisíc korun.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Jablonečtí strážníci zadrželi celostátně hledaného muže
Preventista jablonecké MP přednáší online o kyberšikaně
Také díky jabloneckým strážníkům se Josef narodil bez problémů
Bez řidičáku, ale s velkým množstvím amfetaminu v krvi za volantem
Anonym hlásil velkou oslavu v jabloneckém Merkuru
Strážníci vyplašili zloděje v areálu bývalého Jablonexu
Majitel psa je v Jablonci vyšetřovaný pro ublížení na zdraví z nedbalosti
Ani covid-19 nezabránil přednáškám s Pandou Fandou
Řídil po Jablonci bez řidičáku a s alkoholem v krvi
Cítíte se bezpečně?, ptá se dotazník městské policie
Společně zdravotníci a strážníci v Jablonci zachránili další lidský život
Další bod v Tyršových sadech rozšiřuje kamerový systém v Jablonci
Kamerový systém v Jablonci stárne, chtějí jej modernizovat
Jablonecké dětské dopravní hřiště je školám k dispozici
V Tyršově parku má jablonecká městská policie nové stanoviště

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Bělé oslaví 80 let klubu zápasem proti Slovanu Liberec

Klub SK Jívan Bělá oslaví 80 let od založení klubu v sobotu 15. června zápasem proti mistrům Slovanu Liberec. Přijet by měli například Nezmar, Štajner, Gebre Selassie, Janů, Holeňák, Obajdin či Hadaščok. Více podrobností

Dopravní opatření pro linky č. 109 a 131

Pokládka finální asfaltové vrstvy v ulici U Přehrady od pondělí 10. do neděle 16. června je důvodem nového dopravního opatření pro linky č. 109 a 131 (školní linka). Dokončovací práce rekonstrukce ulice U Přehrady, které provádí Krajská správa silnic LK, si vyžádají ještě další změny a omezení dopravy. Po stejnou dobu, tedy od 10. do 16. 6., bude také dočasně zrušená zastávka U Přehrady. Náhradní zastávka pro linky č. 109 a 131 bude v ulici Svatopluka Čecha u plaveckého bazénu. Linky budou jezdit po následující objízdné trase: U Přehrady - Svatopluka Čecha - Mánesova - Palackého, kde se napojují na standardní trasu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Nejlépe se žije v hlavním městě Praze, Liberecký kraj je desátý
Řidička s motocyklem havarovala v Plavech
Hasiči zasahovali u požáru domu v Kořenově
Chystají Dětský den s jabloneckým muzeem!
Soutěž Ještěd f Kleci se opět koná od 19. do 22. června

Nejčtenější články

20.06.: Hasiči zasahovali u požáru domu v Kořenově
18.06.: Jablonečtí policisté hledají svědky nehody v autobuse
18.06.: Deset medailí atletů LIAZU Jablonec z Gigantu

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace