Škola volá i v Jablonci nad Nisou

28.08.2018 17:18:40 | Autor: Markéta Hozová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Škola volá i v Jablonci nad Nisou

Do jabloneckých škol nastoupí po prázdninách cca 4 500 žáků, z toho téměř 440 prvňáčků. Mateřinky v Jablonci nad Nisou přivítají celkem 1 600 dětí, zhruba 490 z nich zahájí svoji školní éru vůbec poprvé. Opravy školních budov a jejich okolí letos stály městskou pokladnu 50 milionů korun.

„Jablonec nad Nisou je zřizovatelem 9 základních a 18 mateřských škol. Školních budov, o které se staráme, je více než dvakrát tolik a jedná se o objekty staré několik desítek let. Údržba vyžaduje nemalé finanční prostředky a pečlivé plánování. Snažíme se postupovat systematicky. Postupně měníme okna, zateplujeme a rekonstruujeme sociální zařízení, zkrátka pracujeme na tom, aby školní budovy sloužily nejen současným žákům, ale i příštím generacím," konstatuje náměstek primátora Miloš Vele.

Peníze jdou do budov i počítačů

V letošním roce, díky dobrému hospodaření, mohla jablonecké radnice vůbec poprvé také uvolnit peníze na rozsáhlou obnovu výpočetní techniky v základních i mateřských školách. Plošná obnova školních počítačů, ať už slouží pro výuku nebo práci pedagogů a vedení administrativy, letos stojí 3,2 milionů korun. Peníze dostaly školy do svých rozpočtů a nákup počítačů a další techniky řeší individuálně. „Nakoupili jsme pevné počítače do některých tříd a kabinetů. Vybavili jsme zejména třídy, kde jsou dataprojektory. Je to veliká pomoc, IT technologie rychle zastarávají a na obnovu nám nikdy peníze nezbývaly," pochvaluje si ředitel ZŠ Liberecká Jiří Čeřovský. ZŠ Rýnovice má rozšířenou výuku informatiky. „Peníze od města jsme využili na částečnou obnovu IT učebny a hledáme další sponzory. Děkujeme a jsme vděční za veškerou podporu," přidává se ředitelka rýnovické školy Jana Mašindová. „Obnovu výpočetní techniky na školách plánujeme zařadit do návrhu rozpočtu i na příští rok," přichází s pozitivní zprávou pro ředitele škol náměstek primátora pro ekonomiku Miloš Vele.

Střechy a stropy za 10 milionů

Rozsáhlá oprava střechy a stropů stále probíhá v „dolní" kokonínské základní škole na adrese Rychnovská 215. „Stropy v podkroví, kde původně býval školnický byt, byly v havarijním stavu a hrozilo jejich propadnutí, museli jsme urychleně jednat," vysvětluje náměstek primátora Miloš Vele. Po odkrytí stropní konstrukce se ukázalo, že je třeba trámy kompletně vyměnit. Stavební práce budou stát cca 8 milionů korun. Práce budou pokračovat i ve školním roce. Náhradní prostory pro výuku jsou zajištěny.

Na střeše se pracuje také v ZŠ Pivovarská. Už vloni se opravovala jižní strana střechy, letos přišla na řadu střešní krytina na severní straně budovy. Pracovat se bude až do poloviny října, školní výuku to ale nijak zásadně neovlivní. Práce v Pivovarské vyjdou na 1,4 milionu korun.

Toalety letos stály přes 2,5 milionu

V MŠ Švédská letos došlo ke kompletní rekonstrukci sociálního zařízení a výměně rozvodů elektro, vody a odpadů. Školka disponuje vlastní kotelnou, od letoška má také bojlery na teplou vodu. Rozsáhlé práce za 1,3 milionu korun se už chýlí ke konci a děti budou moci od 1. září nastoupit.

Na nové toalety za téměř půl milionu se mohou po prázdninách těšit také děti a učitelky v MŠ Husova. Kompletně zrenovované už jsou všechny žákovské toalety v ZŠ Pasířská. Letošní etapa vyšla na 470 tisíc a týkala se toalet u jídelny. Podle slov ředitele školy Jiřího Vondráčka už zbývá zrekonstruovat jen toalety pro pedagogy. Nově opravené sociální zařízení a šatny za 221 tisíc má také rýnovická mateřská školka.

Opravy oplocení školních a školkových areálů si letos vyžádaly přes 700 tisíc korun. Během letních měsíců se opravovala okna školních budov za více než půl milionu korun. Vše bylo hrazeno z rozpočtu města.

ZŠ Liberecká dostane novou družinu

Nová kontejnerová družina pro celkem 60 dětí by se do konce října měla objevit v areálu ZŠ Liberecká. V současné době probíhají zemní práce. Jakmile bude hotovo, družina se přestěhuje ze současných nevyhovujících prostor, které si škola pronajímá v nedalekém objektu. Stavba družiny je plně hrazena z rozpočtu města a vyjde na 10,5 milionu korun.

S investicemi do škol také pomáhají dotace

O týden později začne školní rok pro děti ze ZŠ Šumava. Ve škole po celé léto probíhá druhá etapa zateplení obvodového pláště včetně střechy a výměna oken a vstupních dveří. Letos se rekonstruuje pavilon, v němž jsou šatny, jídelna a tělocvična za 16,5 milionu korun, přičemž evropská dotace z OPŽP činí 3,6 milionu korun. „Po zvážení všech skutečností jsme se rozhodli také pro rekonstrukci dožilé vzduchotechniky v kuchyni. To původně v plánu letošních prací nebylo. Náklady ve výši 2,7 milionu korun uhradí město ze svého rozpočtu," dodává náměstek primátora pro rozvoj města Lukáš Pleticha. Venkovní práce okolo školy jsou naplánovány až do poloviny října. Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií - Fondem soudržnosti v rámci Operačního programu Životní prostředí.

Díky rekonstrukci si děti ze ŽŠ Šumava prodloužily prázdniny o dva týdny. Školní rok pro ně skončil 22. června a ten nový začne až 10. září. Nové prvňáčky přijde v pondělí 10. září přivítat ve škole primátor Petr Beitl.

Ve škole v Mozartově ulici se během prázdnin zcela proměnily učebny chemie a IT. Stále probíhá rekonstrukce atria, kde vznikne geopark pro enviromentální výchovu a také výtah kvůli zajištění bezbariérovosti budovy. Součástí dotačního titulu, z něhož plynou peníze na obnovu ve škole v Mozartově ulici, je také plánovaná obnova učeben v ZŠ Liberecká. Na tuto část se ale letos nepodařilo vysoutěžit dodavatele. Náklady celého projektu v obou školách jsou vyčísleny na 18,4 milionu korun, dotace činí 13,1 milionu Kč (12,4 milionu EU, 800 tisíc ČR). Projekt je spolufinancován z EU z Evropského fondu pro regionální rozvoj - Integrovaného regionálního operačního programu (IROP).

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Lesní klub Muhu rozšiřuje nabídku školek v Jablonci
Nově jmenovaní ředitelé krajských škol převzali dekrety
Prázdninové opravy škol na Jablonecku jsou v plném proudu
Jablonecké školy a školky se opravují ve velkém
Rada kraje jmenovala nové zástupce do školských rad

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Výstavba zemního valu v Uhelné zastíní pohled na důl Turów

Krajský úřad Libereckého kraje obdržel od Polska zpracovanou dokumentaci projektu výstavby zemního valu v blízkosti obce Uhelná. Ten má částečně zabránit některým negativním vlivům dolu na příhraniční oblasti a zejména vylepší vizuální vjem při pohledu směrem k těžební jámě, kterou zastíní. Součástí vybudování zemního valu bude také výsadba několika tisíc listnatých a jehličnatých stromů i křovinatého podrostu.

Aktuální srpnové uzavírky v Jablonci nad Nisou

Dvojice úplných uzavírek v okrajových částech Jablonce nad Nisou je plánovaná od 10. srpna. Obě se překlopí do září, zatímco jedna skonči v polovině měsíce, druhá je plánovaná až do jeho konce. Úplná uzavírka začne 10. srpna v ulici Sportovní, potrvá do 15. září a důvodem jsou výkopové práce pro přípojky. Ve druhém případě se úplně uzavře od 10. srpna ulice Dubová v Kokoníně, a to od ulice Rychnovská po Tyršovu stezku. Do konce září tu dělníci budou odstraňovat kanalizační výustí a rekonstruovat vodovod.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Státní zámek Zákupy se 12. září otevře hendikepovaným
Policisté se připravují na příjezd fanoušků Slavie do Jablonce
Řidič odháněl včelu a přejel v Nové Vsi do protisměru
Srpnový program na Valdštejně nabízí Hradozámecké odpoledne i noc
Studená přehrada Fojtka láká otužilce i nudisty

Nejčtenější články

12.08.: Vyjádření k záměru propojení ulice Sportovní s areálem Na Kolečku
11.08.: Stanovisko předsedů klubů k rekonstrukci ulice Sportovní
12.08.: Rychnovská ulice v Kokoníně dostane nový asfalt

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace