Proti sinicím ochrání přehradu opět ultrazvuk a plovoucí zelené ostrovy

13.04.2023 18:15:23 | Autor: Jana Matěchová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Proti sinicím ochrání přehradu opět ultrazvuk a plovoucí zelené ostrovy

Opatření, která zamezí výskytu sinic a zelené řasy na vodní nádrži Mšeno, v úterý 11. dubna schválili jablonečtí radní. Po dobrých zkušenostech z minulých let tak opět přistoupili k použití technologie nízkovýkonného rezonančního ultrazvuku na nádrži I využívané ke koupání. Na nádrži II zůstanou i letos plovoucí vegetační ostrůvky. Veškerá opatření včetně pravidelného monitoringu kvality vody vyjdou městský rozpočet na necelého půlmilionu korun.

„Přehrada Mšeno nabízí návštěvníkům rekreaci a místo pro aktivní odpočinek. Je významným architektonickým a krajinným prvkem, který nám ostatní města závidí. Ale nezapomínejme, že je také vodním dílem, má protipovodňovou funkci. Skloubit zájmy všech stran, které přehradu chtějí využívat, je proto někdy obtížné. Město se o to nyní snaží a pro zachování čistoty a kvality vody volí právě tato opatření," konstatovala náměstkyně primátora Lenka Opočenská.

Také letos proto Jablonec ze svého rozpočtu uvolní více než 400 tisíc korun na opatření pro zajištění kvality vody v přehradě pomocí ultrazvukové technologie a plovoucích zelených ostrůvků. Dodavatelem těchto služeb je na základě rozhodnutí rady města i pro letošní rok liberecká společnost Photon Water Technology s. r. o.

„Ze závěrečné zprávy zpracované dodavatelem technologie, která mj. vychází i z monitoringu prováděného na přehradní nádrži Povodím Labe a Zdravotním ústavem, je zřejmé, že ultrazvukové jednotky skutečně přispívají k potlačení rozvoje sinic a řas na přehradní nádrži," řekla Štěpánka Gaislerová z odboru městské ekologie.

Ultrazvukové vysílače jsou ponořeny cca 30 cm pod hladinou na plovákových nosičích, energii k jejich provozu zajišťují integrované solární panely. Oba plováky jsou umístěny tak, aby vliv ultrazvuku pokrýval i pláže na obou březích přehrady. Kromě sinic je tato technologie účinná proti tzv. zelené vodě, tedy zeleným řasám. Poprvé se ultrazvuk osvědčil v roce 2019, od té doby k tomuto řešení jablonecká radnice přistupuje každoročně.

„Vzhledem k tomu, že přehradní nádrž je ve vlastnictví Povodí Labe s. p., musí město vyčkat na souhlasné stanovisko vlastníka a dále Českého rybářského svazu, aby mohly být ultrazvukové jednotky na vodní hladinu umístěny. Dodavatel technologie doporučil provádět monitoring vody již od dubna - května, protože je tak možné získat důležité poznatky o procesech probíhajících v nádrži. Tyto jsou podstatné pro upřesňování komplexních sanačních opatření. Do provozu pak budou vysílače uvedeny v hlavní koupací sezóně, od července do září," dodala Štěpánka Gaislerová.

Dalším opatřením proti sinicím jsou plovoucí zelené (vegetační) ostrovy. Ani ty nejsou novinkou. Na druhé přehradě jsou umístěny už od října roku 2021. 38 ostrůvků o celkové ploše 112 m2 je pospojováno a tvoří ostrovní komplex o rozloze větší než 700 m2. „Vegetační ostrovy jednak zlepšují kvalitu vody, protože jejich kořeny odčerpávají sinicím živiny, ale také přirozeně doplňují vodní ekosystém. Například jsou úkrytem pro ptactvo, anebo vyhledávaným útočištěm hmyzu," doplňuje náměstkyně primátora Opočenská.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Jablonec pokračuje v boji proti sinicím
Přehrada Mšeno má jedinečný způsob čištění vody
O kvalitu vody v jablonecké přehradě se opět postará ultrazvuk
Na bezpečnost u přehrady budou dohlížet vodní záchranáři
Toalety u jablonecké přehrady jsou kvůli mrazu zavřené
Psa z ledu na jablonecké přehradě museli vytáhnout hasiči
Hasiči zachránili muže, pod kterým praskl led na jablonecké přehradě
Nová tvář břehů jablonecké přehrady
Cesta přes hráz jablonecké přehrady je opět volná
Přes zimu projekt, v létě bude část jablonecké přehrady nová
Zařízení k likvidaci sinic je na přehradě v Jablonci kvůli prevenci
Skvrnu na přítoku jablonecké přehrady tvoří měňavky, bičíkovci a sinice
Skvrna na Mšenském potoce je zatím stále neznámého původu

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Josefově Dole zvou na adventní setkání

Obec Josefův Důl, Huť Marie 1904, Infocentrum Josefův Důl zvou na adventní setkání - v neděli 3. prosince se uskuteční v areálu Huti Marie. V nabidce bude kromě občerstvení i adventní, vánoční zboží, drobné dárečky, kalendáře. Během akce vystoupí děti z místní ZŠ a MŠ.  Začátek advetního setkání je ve 14 hodin.

Utkání Jablonce s Teplicemi je kvůli sněhu odloženo

Nezpůsobilá hrací plocha při vydatném sněžení zapříčinila, že se utkání 17. kola Fortuna:Ligy na Střelnici mezi Jabloncem a Teplicemi neodehraje. O náhradním termínu se rozhodne později. Sněhová nadílka zasypala Střelnici také v týdnu před utkáním s Pardubicemi. „Vyhřívání hřiště je v provozu delší dobu, již před utkáním s Pardubicemi, ale největší komplikací před zápasem s Teplicemi je pokračující sněžení. Sníh tedy pomalu odtává, ale připadá další a další. Najet na hřiště s technikou nelze, protože horní vrstva je podmáčená," vysvětlil důvody odložení utkání mluvčí FK Jablonec Martin Bergman.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V souboji druhého se třetím uspěli maloskalští volejbalisté
Pomerančový mítink mladých atletických nadějí se vydařil
Dvě slunce Anety Langerové aneb Jak je krásné být milován
Na Smržovce pořádají výstavu Jaroslav Švihla - Pastely
Opilý řidič ujížděl od nehody a přitom třikrát boural

Nejčtenější články

04.12.: Opilý řidič ujížděl od nehody a přitom třikrát boural
03.12.: Smržovské kulturní a zábavné akce v prosinci
04.12.: Dvě slunce Anety Langerové aneb Jak je krásné být milován

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace