O kvalitu vody v jablonecké přehradě se opět postará ultrazvuk

24.04.2021 09:19:49 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

O kvalitu vody v jablonecké přehradě se opět postará ultrazvuk

Také v letošní letní sezoně se město postará o to, aby kvalita vody v jablonecké přehradě byla dobrá a vhodná ke koupání. Jablonečtí radní schválili nabídku společnosti Photon Water Technology, s.r.o. Ta bude mít také letos na starosti snižování počtu sinic ve vodní nádrži Mšeno. Město za služby společnosti zaplatí 820 tisíc korun.

„Zvolili jsme stejného dodavatele služby jako loni, protože prostředí jablonecké přehrady a celou problematiku zná," řekl ekonomický náměstek Milan Kouřil.

Společnost Photon Water Technology, s.r.o., ke snížení množství sinic ve vodě využívá technologie nízko výkonného rezonančního ultrazvuku. „Tím prodlouží koupací sezónu u přehrady," připomněl náměstek Kouřil a dodal: „Zařízení budou umístěná na hladině první nádrže od června do září 2021, a to na základě souhlasu vlastníka přehrady Povodí Labe, s. p., a Českého rybářského svazu."

Společnost bude také monitorovat kvalitu vody ve všech částech nádrže od května do srpna. „Oproti předcházejícímu období budou na 2. vodní nádrži navíc plovoucí vegetační ostrůvky, které budou odebírat z vody živiny. Tím sníží množství mikroorganismů, zejména právě sinic, a zabrání jejich množení," vysvětlil náměstek.

Společně s Technickou univerzitou Liberec bude Photon Water Technology, s.r.o., provádět laboratorní zkoušky srážení fosforu z odebraných vzorků vody na nátoku do přivaděče (štoly) z Bílé Nisy v Loučné n. N. „Srážení fosforu je totiž další možností, jak omezit výskyt a množení sinic," připomněl Kouřil s tím, že pokud by se podařilo získat povolení na poloprovozní srážení fosforu u orgánů státní správy a vlastníka vodního díla na příští rok, pak by v dalších letech nemuselo být nutné využívat technologii ultrazvuku. „Poloprovozního srážení fosforu na nátoku doporučuje Photon Water Technology, s.r.o., jako systémové a perspektivní řešení. Srážecí systém je po diskusi se zástupci Povodí Labe teoreticky možné umístit do

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Na bezpečnost u přehrady budou dohlížet vodní záchranáři
Toalety u jablonecké přehrady jsou kvůli mrazu zavřené
Psa z ledu na jablonecké přehradě museli vytáhnout hasiči
Hasiči zachránili muže, pod kterým praskl led na jablonecké přehradě
Nová tvář břehů jablonecké přehrady
Cesta přes hráz jablonecké přehrady je opět volná
Přes zimu projekt, v létě bude část jablonecké přehrady nová
Zařízení k likvidaci sinic je na přehradě v Jablonci kvůli prevenci
Skvrnu na přítoku jablonecké přehrady tvoří měňavky, bičíkovci a sinice
Skvrna na Mšenském potoce je zatím stále neznámého původu

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

HZS Libereckého kraje obdrží dotaci na nákup vysoušečů

Celkem 100 kondenzačních vysoušečů v hodnotě 1 500 000 korun má v plánu nakoupit Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje. Dotaci mu poskytne Liberecký kraj ze svého krizového fondu. „Hasiči využijí vysoušeče zejména v případech, kdy je nutné zlikvidovat následky mimořádných událostí na území Libereckého kraje, jakými jsou například povodně. Finanční prostředky na nákup vysoušečů jsme poskytli ze svého krizového fondu," uvedl hejtman Martin Půta. Kondenzační vysoušeče jsou potřeba na řešení následků živelných mimořádných událostí a z důvodu nedostatku odvlhčovacích zařízení v Libereckém kraji.

Zahájili již 12. ročník soutěže Dřevěná stavba roku

Nadace dřevo pro život zahájila přihlašování do prestižní oborové soutěže Dřevěná stavba roku. Už dvanáctým rokem představuje široké veřejnosti díla těch, kteří umí doslova kouzlit se dřevem a vytváří dřevěné stavby šetrné k přírodě. I letos je pro soutěžící připraveno 6 soutěžních kategorií, do kterých mohou přihlásit realizace nebo návrhy různých typů dřevěných staveb, jako jsou rodinné domy, sruby, konstrukce, dětská hřiště, rozhledny či dřevěné interiéry. Přihlašování do 12. ročníku soutěže Dřevěná stavba roku probíhá do 28. února 2022 na webových stránkách soutěže. Soutěžící, kteří se přihlásí do 31. ledna navíc získají 20% slevu z registračního poplatku. V březnu bude pro soutěžní díla hlasovat odborná porota i široká veřejnost. Na konci dubna pak proběhne slavnostní vyhlášeni letošních vítězů a jejich projektů.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kokonín bude mít cyklostezku
Kraj vyhlašuje soutěž Památka roku Libereckého kraje za rok 2021
Horská služba resucitovala lyžaře na běžecké trati u Štěpánky
FK Jablonec sahal proti Lokomotivu Moskva po vítězství
Vznik česko-německého inovačního centra podpoří Liberecký kraj

Nejčtenější články

21.01.: Na Jablonecku se objevil vlk
22.01.: Od pondělí 24. ledna se změní trasa některých jabloneckých autobusů
23.01.: Horská služba resucitovala lyžaře na běžecké trati u Štěpánky

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace