Přimátor Vele: Bezpečnost ve městě je priorita

09.11.2023 19:07:37 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Přimátor Vele: Bezpečnost ve městě je priorita

Jablonecký primátor Miloš Vele považuje za velmi důležité, aby se Jablonečané cítili ve městě bezpečně. Proto město spolupracuje s policejními složkami, organizacemi poskytujícími sociální práci, občanskými iniciativami i státním zastupitelstvím a podporuje prevenci.

Jednou z možností, jak budovat bezpečné město, je rychlé řešení problémů, k nimž například patří případy nezletilých pachatelů. Těm se intenzívně věnuje okresní státní zastupitelství, které letos podalo soudu 19 návrhů, o všech soud rozhodl a osm z rozhodnutí už nabylo právní moci.

„Okresní státní zastupitelství v Jablonci nad Nisou se intenzivně věnuje případům nezletilých pachatelů činů jinak trestných. Ve vztahu k osobám nezletilých jsou podávány návrhy k soudu na uložení opatření dle § 90 zákona č. 218/2003 Sb., o soudnictví ve věcech mládeže (ZSM). Typicky jsou nezletilým ukládány výchovné povinnosti vykonat bezplatně ve volném čase společensky prospěšnou činnost určitého druhu, případně podrobit se ve svém volném čase vhodnému programu sociálního výcviku," prohlásil okresní státní zástupce Radim Kadlček a pokračoval: „V roce 2023 bylo podáno soudu 19 návrhů dle § 90 ZSM, o všech již bylo soudem rozhodnuto, z toho osm rozhodnutí již nabylo právní moci. Již nyní lze konstatovat nárůst návrhové činnosti státního zastupitelství ve srovnání s rokem 2022, kdy bylo podáno za celý rok 15 návrhů dle § 90 ZSM."

Stranou nechtělo zůstat ani statutární město. „Bezprostředně po schůzce s komunitou občanů, která založila i profil na sociálních sítích Jablonec - bezpečné město, jsme vytvořili kampaň proti lhostejnému přihlížení páchanému násilí na komkoli, nazvanou Nemlčíš - zachráníš! Odezva na ni byla kladná a přínosná. Není třeba, aby se lidé zapojovali do boje proti násilí fyzicky, stačí, když vezmou telefon a vše nahlásí na dispečink městské policie," připomněl primátor Miloš Vele s tím, že k boji proti agresivitě dětí se připojila také městská policie.

Zvýšil se výkon hlídek strážníků ve vytipovaných lokalitách, jako jsou např. Tyršův park, hřiště v ulici Nová Pasířská, park u Muzea skla a bižuterie, autobusové nádraží, OD Central, schodiště v ulici Budovatelů, vnitroblok ul. Liberecká, lokalita ul. Na Vršku, u OC Kaufland v ulici U Kostela, u jablonecké přehrady, hřiště F. L. Čelakovského apod. „Denně strážníci provedou minimálně 8-10 kontrol. Navíc se vytipovaným lokalitám věnují strážníci okrskáři v rámci svého výkonu služby a asistenti prevence kriminality," dodal Tomáš Svačina, manažer prevence kriminality MP Jablonec n. Nisou, a připomíná, že kromě jiného společně s Policií ČR městští strážníci minimálně dvakrát v měsíci pořádají bezpečnostní akci zaměřenou na neorganizovanou mládež a děti.

Letos v dubnu pak jablonečtí zastupitelé schválili dotaci na Peer program pro neorganizované děti a mládež, jehož nositelem je Diakonie ČCE. Ten Komise pro prevenci kriminality vyhodnotila jako úspěšný a doporučila jeho pokračování.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Nové technologie ve službách městské policie Jablonec
Městská policie Jablonec má k dispozici nové auto
MP Jablonec: pozitivem jsou výsledky i příjem nových strážníků
Primátor Vele žádá ministra o dohled nad transformací pošt
Jablonecká městská policie pokračuje v rozvoji
Více než stovka interventů a peerů se sešla v Jablonci nad Jizerou

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Bobři se vracejí i do českých Krkonoš

Dobré zprávy jsou někdy doprovázeny i jinými, méně radostnými. První doklad (alespoň nám známý) o tom, že se do Krkonoš po několika staletích vrátil největší evropský hlodavec bobr, byl totiž získán v důsledku jeho usmrcení automobilem. Hlodavec byl nalezen na kraji hlavní silnice č. 14 - přímo naproti jezu na Jizeře v Horní Sytové (součást obce Víchová nad Jizerou). Více podrobností

Kraj pokračuje ve výstavbě fotovoltaik na střechách budov

Výstavba fotovoltaických elektráren na střechách krajských budov pokračuje. Fotovoltaikou bude osazena střecha Gymnázia Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou a budovy D Krajského úřadu Libereckého kraje. Na tu bude kraj podávat žádost o dotaci do Operačního programu Životní prostředí 2021-2027. Rozhodli o tom na svém jednání krajští radní. „Naším dlouhodobým záměrem je energetická soběstačnost kraje a jeho příspěvkových organizací. Fotovoltaiky jsou budoucností v energetice. Fotovoltaická elektrárna na střeše objektu budovy D bude mít výkon 93,6 kWp, fotovoltaika na střeše budovy jabloneckého Gymnázia Dr. Antona Randy pak 30,36 kWp. Oba projekty budou dokončeny v polovině května letošního roku," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky. Více informací v předchozím článku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Liberecký kraj při příležitosti Dne učitelů ocenil 22 osobností
Opylení v botanické zahradě se podařilo. Žlutokap vydal semena
Muže v Jablonci nad Nisou srazil vlak
Kultura v Železném Brodě v dubnu
V Rochlicích u Liberce došlo k hromadné nehodě

Nejčtenější články

11.04.: Muže v Jablonci nad Nisou srazil vlak
11.04.: V Rochlicích u Liberce došlo k hromadné nehodě
09.04.: Volejbalistky TJ Bižuterie ovládly Krajský přebor juniorek ve volejbalu

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace