Pohlednice a oděvy zrestauruje Severočeské muzeum i díky dotaci
24.11.2019 07:33:54 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Díky evropským penězům může Severočeské muzeum v Liberci, které nyní prochází rozsáhlou rekonstrukcí, přistoupit k restaurování sbírkových předmětů. V polovině tohoto roku totiž vstoupilo do Integrovaného regionálního operačního programu Evropské unie, jehož výzva s názvem Muzea II. je určena právě na ochranu a zpřístupnění sbírek a knihovních fondů. Celkové náklady na restaurování činí 4 miliony korun, přičemž Evropská unie hradí 85 %.
Z bohatých sbírek Severočeského muzea v Liberci proto byly vybrány takové předměty, které jsou významné svou uměleckou nebo historickou hodnotou a bez včasného restaurátorského zásahu by mohly být nenávratně poškozeny. Některé z těchto vzácných předmětů jsou rozbité, nekompletní, jiné jsou poškozené dřevokazným hmyzem, plísněmi nebo dlouholetým nevhodným uložením. Součástí restaurování sbírkových předmětů je i jejich představení veřejnosti a pořízení nových speciálních obalových materiálů a depozitárních úložných systémů.
„Naše muzea mají ve svých sbírkách desetitisíce velkých, ale i zcela drobných sbírkových předmětů. Často bohužel ve špatném stavu, ať už kvůli tomu, v jakém stavu se do muzea dostaly, nebo i proto, že na restaurování takového množství předmětů nikdy není dost prostředků. Jsem proto velmi ráda, že kolegové z muzeí a galerie hledají další finanční možnosti, jak v této oblasti pokročit," uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

V rámci zmíněného dotačního titulu dojde na restaurování dvou set pohlednic a fotopohlednic, devíti stovek fotografií, dobových tisků a fotokoláží či deseti skleněných předmětů, mezi nimiž je i skleněná mozaika a velkoformátová kresba návrhu skleněné plastiky. Významným souborem je sedm desítek plakátů a jedenadvacet kusů oděvů, oděvních doplňků, historických středověkých interiérových textilií a liturgického textilu.
„I když se nyní věnujeme především modernizaci hlavní muzejní budovy, zkusili jsme ještě navíc další grant EU na restaurování sbírkových předmětů, a vyšlo to," řekl Jiří Křížek, ředitel muzea.
Většinu takto obnovených předmětů si návštěvníci muzea budou moci prohlédnout v nové stálé expozici uměleckého řemesla a na krátkodobých specializovaných výstavách.
Náhled fotogalerie
OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 26 fotek)
Související články
Modernizace Severočeského muzea pokračuje. Otevře na podzim 2020
Severočeské muzeum představuje na kraji kubistický kávový servis
Severočeské muzeum získalo autorské šaty Miloslavy Vrzalové
Severočeské muzeum restauruje vzácnou památku ze Španělska
Severočeské muzeum ukáže Meltzerovu vitráž Madona s dítětem
Gotickému svícnu vdechla restaurátorka nový život
Po rekonstrukci Severočeského muzea uvítají návštěvníky hodiny z věže
Severočeské muzeum představuje restaurované klenoty ze sbírek
Severočeské muzeum v Liberci se stalo výzkumnou organizací
Vestibul krajského úřadu hostí výstavu šperků ze Severočeského muzea
Severočeské muzeum v Liberci restauruje necesér maršála Radeckého
Modernizace Severočeského muzea bude pokračovat až do září 2020
Diskutujte s námi
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Filmová přehlídka a koncert v Turnově připomínají výročí konce války
Globální vojenský konflikt, který má na svědomí více než 62 milionů životů. Největší a nejvíce zničující válečné střetnutí v dějinách lidstva. To byla 2. světová válka. Letos si připomínáme 80 let od jejího konce. V úterý 27. května je na programu Kulturního centra Turnov další zajímavá vzpomínková akce. Nese název Konec dočasnosti, 35 let od odchodu sovětské armády z Turnova. Týká se sice jiné kapitoly našich dějin, ale je stejně důležité na ni nezapomenout. Více podrobností
Kraj opět podpořil hospodaření v lesích a myslivost
Liberecký kraj dlouhodobě podporuje hospodaření v lesích a od roku 2023 také myslivost. Letos rozdělí dohromady 3.107.197 korun. Celkem 18 dotací míří k zájemcům v rámci dotačního programu Podpora hospodaření v lesích (2.795.972 korun) a 11 dotací z programu Podpora myslivosti (311 225 korun). Rozhodli o tom na svém květnovém jednání krajští radní. „Lesnický fond Libereckého kraje patří k nejstarším peněžním fondům Libereckého kraje vůbec. Dlouhodobě vyhlašujeme program Podpora hospodaření v lesích, díky němuž chceme zejména podpořit opatření ke zlepšování stavu lesních porostů, ochránit lesy proti škůdcům pokládáním a asanací lapáků a ochranou porostů nátěrem repelenty. Chceme také podpořit rekonstrukce lesních cest a zabezpečit mladé lesní porosty, podporujeme také výstavbu nového oplocení," uvedl Jiří Klápště, náměstek pro životní prostředí a zemědělství.
Nejnovější články
Babička, Krakonoš i oběti holocaustu. Soutěž Kniha roku zná své vítěze
Jablonecké fotbalisty nepustil do Evropy Sparťan Laci
Tragická nehoda uzavřela silnici mezi Rychnovem a Rádelským mlýnem
Plánované uzavírky v Jablonci nad Nisou na konci května
Třináctý díl Trdliště přivítá Helenu Čubovou
Nejčtenější články
24.05.: Tragická nehoda uzavřela silnici mezi Rychnovem a Rádelským mlýnem
22.05.: Hořel rodinný dům v Jablonci, hasiči našli člověka bez známek života
22.05.: VIDEO: V Železném Brodě slavnostně otevřeli nový úsek cyklostezky
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-19 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.