Severočeské muzeum získalo autorské šaty Miloslavy Vrzalové
27.08.2019 11:32:25 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Mnoho historických oděvů získalo do svých sbírek od dob založení v roce 1873 Severočeské muzeum v Liberci. V roce 2019 k nim přibyla kolekce pěti společenských šatů od módní návrhářky Miloslavy Vrzalové z Turnova: dvoje šaty muzeum pořídilo za přispění Libereckého kraje, troje věnovala sama autorka jako dar.
Miloslava Vrzalová vedla v Turnově v letech 1990 až 2015 módní salon MV Boutique Vestimento. Během té doby uspořádala mnoho autorských módních přehlídek, z nichž se několik uskutečnilo ve velkém sále Severočeského muzea v Liberci. Průběžně spolupracovala s různými výrobci materiálů, tvůrci šperků a módních doplňků, oblékala významné osobnosti, pravidelně se zúčastňovala několika ročníků trienále Oděv a jeho doplněk, které pořádá Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.
Svou tvorbu prezentovala na celé řadě dalších akcí. Ve své autorské produkci upřednostňovala nositelné elegantní modely z kvalitních materiálů se stylovými oděvními doplňky, navrhovala luxusní společenské i svatební šaty, často doplněné originálními šperky a bižuterií.
V Severočeském muzeu už přitom její oděvní tvorbu několik modelů zastupuje. V roce 2003 věnovala do sbírek dámský zimní oděvní komplet - šaty, pončo a baret, prezentovaný na módní přehlídce Chianti ve velkém sále muzea. V roce 2008 muzeum zakoupilo z módní přehlídky, uskutečněné v Severočeském muzeu při příležitosti zahájení výstavy Tradice, krása, elegance jeden dámský komplet - žakárový kabátek a hedvábné kalhoty.
„Naše muzea doplňují své sbírky nejen o historické předměty, ale také o výjimečná díla současných tvůrců. K nim patří také módní návrháři. Poděkování patří všem, kteří jsou si vědomi potřeby dokumentovat a uchovat pro budoucí generace svou tvorbu a darují ukázku své práce právě muzeím či galerii," sdělila Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Liberecká muzejní instituce se může pochlubit pozoruhodnou kolekcí oděvů. Do sbírky textilu byly například již v roce 1885 zakoupeny empírové hedvábné společenské šaty, kolem roku 1893 přibyl unikátní pánský trojdílný rokokový komplet, sestávající z kabátce, vesty a kalhot, v roce 1895 se podařilo pořídit dámské vyšívané barokní šaty.
„Coby dar se do sbírek v roce 1932 dostaly například dámské biedermeierovské šaty z Liberecka," doplnila kurátorka Severočeského muzea Dana Breuerová. „Všechny tyto jedinečné přírůstky se řadí k nejstarším exponátům v kolekci odívání a tvoří základ pro doplňování historických i současných oděvů do skupiny označené názvem Kostýmy, jejichž počet se v současnosti pohybuje kolem 1200."
Dámské, pánské i dětské oděvy se do sbírky průběžně získávaly zejména od druhé poloviny minulého století dary od soukromých osob a institucí nebo nákupy z obchodů se starožitnostmi. Po roce 1989 se v rámci možností nakupují autorské modely přímo od českých módních návrhářů či studentů oděvnictví z katedry designu textilní fakulty Technické univerzity v Liberci.
Náhled fotogalerie
OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)
Související články
Severočeské muzeum restauruje vzácnou památku ze Španělska
Severočeské muzeum ukáže Meltzerovu vitráž Madona s dítětem
Gotickému svícnu vdechla restaurátorka nový život
Po rekonstrukci Severočeského muzea uvítají návštěvníky hodiny z věže
Severočeské muzeum představuje restaurované klenoty ze sbírek
Severočeské muzeum v Liberci se stalo výzkumnou organizací
Vestibul krajského úřadu hostí výstavu šperků ze Severočeského muzea
Severočeské muzeum v Liberci restauruje necesér maršála Radeckého
Modernizace Severočeského muzea bude pokračovat až do září 2020
Diskutujte s námi
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Od soboty 14. června je dočasně zrušená zastávka Pražská
Od soboty 14. června platí dočasné dopravní opatření pro linky MHD č. 101, 105, 107, 108, 113 a 133. Zastávka Pražská je zrušená, důvodem jsou stavební práce. Jako náhradní dočasně poslouží zastávka U gymnázia.
Lešení se stěhuje kolem turnovské knihovny, pracuje se na fasádě
Mezi řadou pracovních činností, které probíhají na stavbě nové knihovny ve Skálově ulici v Turnově, jsou teď nejvíce viditelné práce na vnějším obalu budovy - fasádě. Nejprve bylo lešení na místě promítacího plátna letního kina, kde probíhala montáž zateplovacího systému, nyní je již promítací plocha připravená a práce na fasádě postupují na dalších stěnách. Z venku se dodělávají ještě potřebné zemní práce. Více podrobností a fotografie na Našem Pojizeří
Nejnovější články
Obrazem: Jubilejní 20. ročník Spanilé jízdy Cyklostezkou Járy Cimrmana
Devět kachňátek se vylíhlo na terase krajského úřadu
Harrachov zná již program na léto 2025
Přírodu na Sněžce opět chrání ochranné sítě
Opravy v polovině června omezí kapacitu parkovacího domu v Liberci
Nejčtenější články
10.06.: Střípky městské policie: Záchrana pacientky a bitka kamarádů
10.06.: Natrhej si kytici lupiny, pomůžeš přírodě
11.06.: Opravy v polovině června omezí kapacitu parkovacího domu v Liberci
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-19 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.