Podzim přinese na hrady a zámky řadu novinek

12.09.2020 14:41:32 | Autor: redakce | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj,Jablonecko

Podzim přinese na hrady a zámky řadu novinek

Podzim přinese na hradech a zámcích řadu novinek - návštěvníci mají poslední možnost vidět prohlídkové okruhy na Náchodě a na Litomyšli za současného stavu, chystá se jejich reinstalace. V rámci Dnů evropského dědictví se chystají mimořádné prohlídky a přednášky.

Letošní sezona začala pro správy památek a jejich příznivce vinou koronavirové pandemie až 25. května. Aby kasteláni vynahradili návštěvníkům dobu, kdy musely zůstat hrady a zámky zavřené, připravili si - nejenom na září - řadu novinek. Dny Evropského dědictví přináší netradiční prohlídky, přednášky a také programy pro rodiny s dětmi.

Na Liberecku srdečně zveme rodiny s dětmi o nadcházejícím víkendu na Bezděz, neboť se zde odehrají šermířské turnaje. Na Frýdlantě je celosezonně nabízena dětská trasa pro rodiče s dětmi, na základním prohlídkovém okruhu bude 19. září návštěvníky vítat vévoda Albrecht z Valdštejna. Správa hradu Grabštejn si na sobotu 19. září připravila speciální prohlídky, které se zaměří na stavební úpravy hradu a okolí za posledních šlechtických majitelů, naplánovány jsou i speciální dětské prohlídky, kdy jejich součástí bude výroba clam-gallasovského papouška. V nabídce je i klasická prohlídka hradu, dětské interaktivní prohlídky jsou realizovány v podzimních měsících vždy o víkendech. Pohádková stezka pod názvem Kočičí království je připravena do zámeckého parku na tuto sobotu na Hrubém Rohozci, doplněním programu jsou také zkrácené, dětské prohlídky zámku.

Dva zářijové víkendy (12.-13.; 26.-28.) bude zpřístupněna Bredovská zahrada na Lemberku, v závěru měsíce zde otevřou také středověkou věž s krásnou vyhlídkou po okolí. Zámek Sychrov zpřístupnil od 1. září novou prohlídkovou trasu ve 2. patře pod názvem „Soukromé apartmány Arthura a Gabriely Rohanových". Okruh je výběrový, určený pro maximálně osm návštěvníků ve skupině a vstupenky jsou k dostání pouze on-line. Trasa je ve zkušebním provozu zatím do 31. října. 10. září se v zámeckém parku uskuteční představení Belcanto v opeře a muzikálu, 26. září potom v zámecké galerii pořad Staré filmové melodie - recitál Jiřího Bartoně.

Správa zámku Zákupy plánuje od letošního roku celoroční provoz (bude vydána samostatná tisková zpráva) - v září nabízí několik prohlídkových okruhů včetně okruhu pro rodiny s dětmi, na 19. a 20. září je zde plánováno tradiční setkání umělců se zdravotním postižením Tvoříme duší.

Rzdrův Mlýn v Babiččině údolí<br />Autor: Archiv NPÚ, ÚPS na Sychrově. Nový okruh na SychrověZámek Litomyšl, památka UNESCO, láká návštěvníky na „poslední prohlídky" stávajících návštěvnických okruhů, přes zimu je plánována jejich reinstalace. Shodně tak čekají zásadní změny prohlídkových okruhů na náchodském zámku, i zde jsou návštěvníci zváni k návštěvě, aby v příštím roce mohli porovnat, jak se reinstalace zdařila. Nové trasy budou veřejnosti představeny se zahájením sezony 2021.

Ratibořický kastelán Ivan Češka zpřístupňuje i ve všední dny v září památky, které k Babiččinu údolí neodmyslitelně patří - Rudrův mlýn a Staré bělidlo: „Obvykle těmito památkami na podzim provázíme pouze o víkendech, ale zpřístupněním i ve všední dny bych chtěl poděkovat všem návštěvníkům za přízeň a ty, kteří to k nám ještě nestihli, motivovat k návštěvě. Pokud o prohlídky mlýna a Starého bělidla zájem bude, zpřístupníme je i v říjnu", dodává. Kromě toho si na Ratibořicích v rámci Dnů evropského dědictví připravili na 12. září speciální prohlídky „Příběh zámku a zámek příběhů", tentokráte zaměřené na osobnost Boženy Němcové, neboť si letos připomínáme 200 let od jejího narození.

Květinová aranžmá najdete až do 13. září na Hrádku u Nechanic, navíc zářijové dny jsou zde tradičně věnovány romantické a klasické hudbě, od 10. do 13. září zde proběhne XXII. ročník festivalu „Romantický Hrádek". Na zámku v Náchodě bude 19. září ve třech časech realizována přednáška o osudech posledních majitelů na Náchodě - knížecím rodě Schaumburg-Lippe - a v rámci EHD je vstup zdarma. Prohlídky opočenského zámku obohatí ve vybraných termínech výstava Albrecht z Valdštejna - velký stavebník (1621-1634), 19. září se zde v rámci EHD koná přednáška Opočenské panství a jeho páni za třicetileté války. 13. a 20. září si zde můžete užít rozšířené prohlídky zbrojnic. Na 12. září je naplánován již 14. ročník Vinobraní na Kuksu.

„Prosíme návštěvníky, aby sledovali webové stránky objektů a pořadatelů kulturních akcí s ohledem na možné změny programu v souvislosti s aktuální epidemiologickou situací," dodala za Národní památkový ústav, územní památková správa na Sychrově, Lucie Bidlasová.

Konkrétní podzimní akce na zámcích v Libereckém kraji:

Šermířské turnaje na hradě Bezděz<br />Autor: Archiv NPÚ, ÚPS na Sychrově. Nový okruh na Sychrově Státní hrad Bezděz

www.hrad-bezdez.eu
www.facebook.com/ HradBezdez/
www.instagram.com/hradbezdez

• 12. - 13. 9.: státní hrad Bezděz - Jedna země, jeden král. Šermířský víkend pro děti. Kovářská dílna na nádvoří. Účinkuje skupina Pancharti.
• do 30. 9.: státní hrad Bezděz - Výstava - Deset výletů v roce 1878 - Excursions Club. Výstava v Purkrabském paláci představuje výlety po Českolipsku a po Máchově kraji a připravilo ji Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě.
• 24. 10.: státní hrad Bezděz - Konec sezony s MalemIrish. Málem Irská hudební skupina z nedalekých Doks ukončí návštěvnickou sezónu na hradu Bezděz. Počítá se jak s variantou pěkného počasí, tak i pravého irského. Těšit se můžete na originální pojetí tradiční irské hudby a jiných písní Britských ostrovů.
• 10. 11.: Národní památkový ústav (Liliová 5, Praha) - Hovory s kastelány: O hradu Bezděz s Kamilem Seidlem. Historií objektu Vás provede kastelán Bc. Kamil Seidl, a to v úterý 10. listopadu v 17.00 hodin. Přednáška se koná v pražském sídle NPÚ v domě U Voříkovských (Liliová 5). Vstup na přednášku je zdarma.

Státní hrad a zámek Frýdlant

www.zamek-frydlant.cz
www.facebook.com/hrad.zamek.frydlant

• Po celou návštěvnickou sezonu: státní hrad a zámek Frýdlant - Dětská prohlídka. Prohlídka je určena menším dětem a vede hradními místnostmi, kde se děti dozvědí, jak se na hradě žilo, čím se zabýval hradní pán, co dělaly jeho děti nebo jak se hrady vytápěly. Následně je pro děti připravena místnost, kde si mohou vystavené předměty osahat, uvidí hry, které se na hradech hrály, vyzkouší si křeslo hradního pána a mohou si do ruky vzít i meč. K dispozici jsou i pastelky, aby si mohly na památku namalovat obrázek. Časy zahájení prohlídek určuje pokladní (nejsou pevně stanoveny). Intervaly mezi prohlídkami jsou dle potřeb provozu.
• 19. 9.: státní hrad a zámek Frýdlant - Audience Albrechta z Valdštejna. Vévoda bude opět pobývat na svém frýdlantském sídle, kde se s ním mohou návštěvníci setkat, osobně s ním pohovořit a dozvědět se více o době, kdy žil a vedl boje na evropských kolbištích třicetileté války.
• 10. 10.: státní hrad a zámek Frýdlant - Audience Albrechta z Valdštejna. Vévoda bude opět pobývat na svém frýdlantském sídle, kde se s ním mohou návštěvníci setkat, osobně s ním pohovořit a dozvědět se více o době, kdy žil a vedl boje na evropských kolbištích třicetileté války.
• 24. 10.: státní hrad a zámek Frýdlant - Zámecké hodování. Zámecká kuchyně znovu ožije a po celý den se v ní bude před zraky návštěvníků péct a vařit.

Státní hrad Grabštejn

www.hrad-grabstejn.cz
www.facebook.com/shgrabstejn
www.instagram.com/hradgrabstejn/

• Po celou návštěvnickou sezonu: státní hrad Grabštejn - Dětská prohlídka. Pro naše malé návštěvníky nabízíme speciální zkrácené prohlídky hradu, kde si sami budou moci ozkoušet, jak se tu dříve žilo, jak se panstvo oblékalo či bavilo. Prohlídky vedené s důrazem na zážitek jsou určeny především dětem (a jejich rodičům) od 3 do 8 let. Průvodcem jim opět bude papoušek Kristián, mazlíček hraběcí rodiny, se kterým si děti užijí zábavné hádanky a úkoly. Na bezpečnost práce a hygienická opatření dohlédne dobový vrchnostenský úředník ve službě hraběte Kristiána Kryštofa nebo paní úředníková. Prohlídky se konají od května do října a odchází vždy 15 minut po celé v návštěvní době hradu. Mimo letní prázdniny (květen, červen, září, říjen) jsou prohlídky pořádány POUZE O VÍKENDECH. O letních prázdninách se prohlídky konají v 9:15, 10:15, 11:15, 12:15, 13:15, 14:15, 15:15 a 16:15 od úterý do neděle.
• 19. 9.: státní hrad Grabštejn - Den evropského dědictví na Grabštejně. Den evropského dědictví poodhalí historii a stavební aktivitu za doby posledních majitelů grabštejnského hradozámeckého areálu. Pro návštěvníky budou připraveny speciální prohlídky. Prohlídky pro dospělé v 10, 12, 14 hodin. Rezervace nutná! (tel.: 482 724 301, e-mail: grabstejn@npu.cz) V rámci EHD na Grabštejně proběhne i speciální dětská interaktivní prohlídka, při níž si vyrobí i postavičku clam-gallasovského papouška, jehož hrob se nachází v podhradí.
• 31. 10.: státní hrad Grabštejn - Mimořádné zpřístupnění hradního veterinárního muzea v doprovodu nprap. Michala Kratochvíla. Veterinární muzeum představuje polní veterinární soupravy pocházející z výzbroje německé armády z konce 1. světové války a meziválečného období, sovětské armády a ČSLA. Většina souprav je určena k léčbě koní a dalších hospodářských zvířat. Návštěvníci se dozvědí i o dnešním využívání tzv. dolního zámku na Grabštejně a jeho okolí Armádou ČR. Zájemci o prohlídku se též seznámí i s dramatickým příběhem grabštejnského válečného hrdiny - vojenského psa Atose, který se účastnil mise v afghánském Lógaru. Prohlídkový okruh je veřejnosti přístupný v předem vypsaných termínech, kapacita prohlídky je omezena a pouze na rezervace.
• do 1. 11.: státní hrad Grabštejn - Výstava Hraběcí obory. Odkaz Clam-Gallasů v krajině Jizerských hor.
• 28. - 29. 11., 6. 12., 11. - 12. 12. a 19. - 20. 12.: státní hrad Grabštejn - Adventní prohlídky. V předvánočním čase si i letos budete moci opět prohlédnout slavnostně vyzdobené interiéry a připomenout si tradice více či méně pozapomenuté. Během adventních prohlídek zavítáte nejen do hradních interiérů vybavených mobiliářem, ale budete moci načerpat i vánoční atmosféru v kapli svaté Barbory, skvostu renesanční architektury. Letošní adventní prohlídky vás zavedou především do časů posledních majitelů, hrabat Gallasů a Clam-Gallasů. Navíc se během adventních víkendů můžete těšit na zpestření v podobě dalšího programu! Vyrobte si s našimi kostýmovanými průvodkyněmi adventní věneček, svíčku, ozdobu na stromeček nebo si ozdobte domácí perníček. A dejte si něco dobrého v hradní krčmě za zvuku starých vánočních koled a písní v podání skupiny Trifikus. Prohlídky vycházejí každou celou hodinu a trvají 50 až 60 minut, proto prosím dorazte teple oblečeni!
• 5. 12.: státní hrad Grabštejn - Valdštejnské Vánoce. Na prohlídkách s kostýmovanými průvodci si můžete připomenout vánoční zvyky a obyčeje, prohlédnout vyzdobené interiéry a načerpat adventní atmosféru. Zážitek z prohlídky pak na nádvoří umocní adventní melodie, rozveselí vás vánoční představení. Vánoční atmosféru podpoří i stánky s vánoční krmí i cukrovím a také s drobnými dárečky a suvenýry. Při slavnosti budete také moci ochutnat speciality připravené přímo na ohni v Kuchyni U Ryby! Po celý den budou probíhat adventní dílničky, kde si můžete vyrobit např. vánoční ozdobu, adventní věnec, svíčku a ozdobit oblíbený domácí perníček. První prohlídka vychází v 9:15, další každou čtvrthodinu. Rezervace na prohlídky pouze pro skupiny nad 15 osob.

Pohádková stezka Kočičí království na Hrubém Rohozci<br />Autor: Archiv NPÚ, ÚPS na Sychrově. Nový okruh na Sychrově Státní zámek Hrubý Rohozec

www.zamek-hrubyrohozec.cz
www.facebook.com/ hrubyrohozec/
www.instagram.com/ hruby_rohozec

• Po celou návštěvnickou sezonu: státní zámek Hrubý Rohozec - Zámek dětem. Zkrácená prohlídka pro rodiny s dětmi prochází dvě zámecké knihovny, jídelnu, dětské a hostinské pokoje. Prohlídky se konají od května do října a odchází v předem stanovené časy. Průvodce je civilně oblečen, prohlídka probíhá zejména formou otázek. Prohlídka je vhodná pro děti od 4 do 10 let.
• 12. 9.: státní zámek Hrubý Rohozec - Kočičí království. Pohádková stezka oživlou zámeckou zahradou se soutěžními úkoly. Zábavný den pro rodiny s dětmi. Od 10 do 16:30.
Letošní kostýmované prohlídky jsou prozatím zrušeny, o případných změnách Vás budeme informovat.

Bredovská zahrada na Lemberku<br />Autor: Archiv NPÚ, ÚPS na Sychrově. Nový okruh na Sychrově Státní zámek Lemberk

www.zamek-lemberk.cz
www.facebook.com/ ZamekLemberk

• 12. - 13. 9. a 26. - 28. 9.: státní zámek Lemberk - Zpřístupnění Bredovské zahrady. Mimořádné zpřístupnění Bredovské zahrady a letohrádku s panelovou výstavou věnovanou proměnám areálu Lemberka. Akce potrvá po celý den od 10.00 do 16.00 hodin. Prohlídka zahrady: 11.00 a 14.00 hodin.
• 26. - 28. 9.: státní zámek Lemberk - Zpřístupnění středověké věže. Středověká věž s vyhlídkou na okolí zámku bude přístupná od 9.00 do 16.00 hodin. (www.zamek-lemberk.cz)
• 28. 10. a 31. 10. - 1. 11.: státní zámek Lemberk - Zpřístupnění středověké věže. Středověká věž s vyhlídkou na okolí zámku bude přístupná od 9.00 do 15.00 hodin.
• 28. - 29. 11., 6. 12. a 12. - 13. 12.: státní zámek Lemberk - Vánoce na zámku. Prohlídka vánočně vyzdobeného clam-gallasovského apartmá včetně zámecké kaple. Ukázka vánočního slavení a zvyků šlechty. Prohlídka s průvodcem: 10.00; 11.00; 12.00; 13.00 a 14.00 hodin.
• do 1. 11.: státní zámek Lemberk - Výstava: Člověk a kůň. Výtvarné práce dětí ze speciální školy pro sluchově postižené děti v Liberci, zámecká konírna. (www.zamek-lemberk.cz)
• do 1. 11.: státní zámek Lemberk - Výstava: Zámek Lemberk po roce 1918. Výstava věnovaná Clam-Gallasům a dějinám zámku Lemberk v období mezi lety 1918-1945.
• 5. 12.: státní zámek Lemberk - Vánoce na zámku aneb Přijde i Mikuláš, čert a anděl. Prohlídky vánočně vyzdobeného clam-gallasovského apartmá včetně zámecké kaple. Ukázka vánočního slavení a zvyků šlechty obohacena o příchod Mikuláše, andělů a čertů. Prohlídka s průvodcem: 10.00; 11.00; 12.00; 13.00 a 14.00 hodin.

Nová prohlídková trasa na Sychrově<br />Autor: Archiv NPÚ, ÚPS na Sychrově. Nový okruh na Sychrově Státní zámek Sychrov

www.zamek-sychrov.cz
www.facebook.com/szsychrov
www.instagram.com/ sychrov_zamek
Zámek je otevřen celoročně, denně, včetně pondělí.

• 6. a 27. 9.: státní zámek Sychrov - Sokolnické ukázky. Zveme Vás na státní zámek Sychrov, kde máte možnost zhlédnout historické sokolnické ukázky s dravými ptáky. Nabízíme Vám atraktivní podívanou na volné létání dravců, které je doprovázeno odborným výkladem profesionálního sokolníka o historii i současnosti sokolnictví u nás i ve světě. Vstupné: dospělí 50 Kč, děti (6-15 let) 40 Kč, děti do 6 let a ZTP zdarma. Časová délka produkce je cca 40-60 minut. V ceně vstupného Vám nabízíme možnost prohlídky areálu dravců a také vyfotografování se s dravcem.
• 10. 9.: státní zámek Sychrov - Belcanto v opeře a muzikálu. V průběhu koncertního představení se na pódiu představí hvězdy mezinárodní operní a muzikálové scény pod vedením dirigenta Leoše Svárovského a za doprovodu 70členného orchestru. Hvězdy jako Tereza Mátlová, Daniel Hůlka, Vladimír Chmelo či Peter Berger uvedou známé skladby Antonína Dvořáka, W. A. Mozarta, A. L. Webera, Karla Svobody a mnohých dalších v pojetí italské klasické techniky „bel canto". Od 19 hodin v zámeckém parku. Předprodej: https://vstupenky.ticket-art.cz/koncerty-domaci-interpret-/belcanto-sychrov-16860/
• 26. 9.: státní zámek Sychrov - Staré filmové melodie - recitál Jiřího Bartoně. Účinkují: Jiří Bartoň, Marie Drkulová (klavírní doprovod). V pořadu zazní písně z filmů Půlnoční kovboj, Ztracená tvář, Mučedníci lásky, Limonádový Joe, Den pro mou lásku, Lásky mezi kapkami deště a další. Koncert sponzoruje EFG CZ, S. r. o. Od 18 hodin v zámecké galerii. Jednotné vstupné: 190 Kč, předprodej: www.zamek-sychrov.cz (v sekci akce).
• 30. 9.: Krajská vědecká knihovna v Liberci - Přednáška: Pocta Rohanům - nová prohlídková trasa na Sychrově. Přednáší kastelán PhDr. Miloš Kadlec. Od 18 hodin.
• 24. - 25. 10.: státní zámek Sychrov - Pohádkové prohlídky: Šíleně smutná princezna. Pohádkové prohlídky na zámku Sychrově mají již mnohaletou tradici. Tentokrát jsme pro Vás připravili pohádkovou klasiku Šíleně smutná princezna. Jestli opravdu zvítězí dobro nad zlem, jak to má ve správné pohádce být, se můžete dozvědět vždy v 10, 11, 13, 14 a 15 hodin. Prodej vstupenek pouze na www.evstupenka.cz.
• 14. - 15. 11.: státní zámek Sychrov - Pohádkové prohlídky: Princezna Lada. Pohádkové prohlídky na zámku Sychrově mají již mnohaletou tradici. Tentokrát jsme pro Vás připravili pohádku s názvem Princezna Lada. Jestli opravdu zvítězí dobro nad zlem, jak to má ve správné pohádce být, se můžete dozvědět vždy v 10, 11, 13, 14 a 15 hodin. Prodej vstupenek pouze na www.evstupenka.cz.
• 28. - 29. 11.: státní zámek Sychrov - Adventní trhy. Tradiční trhy spojené s ukázkami řemesel, prodejem tradičního zboží a bohatým programem pro děti i dospělé. Vánoční atmosféru umocní i betlém v nádvoří. Stejně jako v loňském roce bude prodloužena sobotní otevírací doba tržiště do 18.00 hodin. Pro nejmenší nabízíme možnost dětských „čertovských" prohlídek. Tyto prohlídky nejsou součástí vstupného na tržiště. Vzhledem k omezené kapacitě prohlídek je možné zakoupit vstupenky v předprodeji na portálu e-vstupenka.cz. V případě nepříznivého počasí si pořadatel vyhrazuje právo na změnu otevírací doby a programu. Na tržiště není povolen vstup se psy. Děkujeme za pochopení. I o tomto víkendu je možné absolvovat prohlídku vánočně vyzdobeného zámku. V jednání, o konání bude rozhodnuto na konci září.
• 8. 12.: Národní památkový ústav (Liliová 5, Praha) - Hovory s kastelány: O zámku Sychrov s Milošem Kadlecem. Historií objektu Vás provede kastelán PhDr. Miloš Kadlec, a to v úterý 8. prosince v 17.00 hodin. Přednáška se koná v pražském sídle NPÚ v domě U Voříkovských (Liliová 5). Vstup na přednášku je zdarma.
• 26. 12.: státní zámek Sychrov - Vánoční koncert Jaroslava Svěceného. V ceně vstupenky mají účastníci koncertu možnost prohlídky vánočně laděných zámeckých interiérů. Prohlídka bez výkladu proběhne bezprostředně po skončení koncertu. Začátek koncertů v 16 a 18 hodin. Předprodej vstupenek pouze na www.evstupenka.cz.

Státní hrad Trosky

www.hrad-trosky.eu
www.facebook.com/SHTrosky

• 10. 10.: státní hrad Trosky - Sokolnické ukázky. Po celý den poutavý výklad o historii sokolnictví, ukázky krmení a příletů dravých ptáků.
• 28. 10.: státní hrad Trosky - Rozloučení s hradem. Sváteční den plný sokolnických ukázek a jízdy na koníkovi pro děti na hradním nádvoří. Dále pak ukázky agility v podání vicemistryně ČR Terezy Pálové a feny Faji. 

Zámek Zákupy<br />Autor: Archiv NPÚ, ÚPS na Sychrově. Nový okruh na Sychrově

Státní zámek Zákupy

www.zamek-zakupy.cz
www.facebook.com/ statnizamekzakupy
www.instagram.com/ zamek_zakupy

Upozorňujeme na změnu návštěvní doby:
1. 10. - 1. 11.; úterý - neděle; 10 - 15 hodin (otevřeny všechny prohlídkové trasy)
3. 11. - 31. 3. 2021; úterý - neděle; prohlídky v 10:30 a 13:30 hodin („zimní" prohlídková trasa)
o 21. 12. - 1. 1. 2021 zavřeno
duben 2021; úterý - neděle; 10 - 15 hodin („zimní" prohlídková trasa)
květen - září 2021; úterý - neděle; 9 - 16 hodin (otevřeny všechny prohlídkové trasy)

• Po celou návštěvnickou sezonu: státní zámek Zákupy - Dětská prohlídková trasa. Dětská trasa v novém kabátě, a sice s výstavou kostýmů a rekvizit z vánočních pohádek České televize (Svatojánský věneček, Kouzelník Žito, Pravý rytíř). Prohlídka čtyř místností s historickým mobiliářem je bez výkladu průvodce a je vhodná zejména pro rodiny s dětmi.
• 19. - 20. 9.: státní zámek Zákupy - Tvoříme duší. Tradiční prezentační setkání umělců se zdravotním postižením.
• 28. - 29. 11.; 5. - 6. 12.; 12. - 13. 12. a 19. - 20. 12.: státní zámek Zákupy - Císařské Vánoce. Speciální prohlídky vánočně vyzdobených interiérů zámku.

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 14 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Dny evropského dědictví přiblíží památky, obrazy, poezii i kostelní zvony
Památky se v Jablonci otevřou i letos, vstup bude jen s rouškou
Zámek Sychrov nabídne od 1. září nový prohlídkový okruh
Hradozámecká noc ukáže živé obrazy i Albrechta z Valdštejna
Letní nabitá sezona na hradech a zámcích pokračuje i v srpnu
Na Valdštejně řinčely zbraně!
Kam za medvědem Brtníkem a masopustními maškarami? Do Zákup
Hrad Valdštejn si připomíná rod Valdštejnů
Frýdlant opět láká návštěvníky
Léto na hradech a zámcích
Na zákupském zámku se vedení ujímá nový kastelán

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Sdílená kola v Turnově prozatím nebudou

Město Turnov zvažovalo zavedení sdílených kol na základě dotační výzvy Libereckého kraje, anketa měla ověřit také názor veřejnosti. Rada města nakonec od možného zřízení tzv. bikesharingu prozatím upustila. Více podrobností

Krajští zastupitelé odsouhlasili sloučení liberecké textilní a strojní průmyslovky

Rozšíření přístupu k všeobecnému vzdělávání a zlepšení kvality výuky za využití nových technologií. Takové jsou cíle a zároveň výhody chystaných organizačních úprav ve struktuře středních škol zřizovaných Libereckým krajem. Sloučení Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické a Vyšší odborné školy se Střední průmyslovou školou textilní dnes schválili krajští zastupitelé. Hlasovalo celkem 36 zastupitelů. Pro jich bylo 28, proti 7 a jeden zastupitel se hlasování zdržel. Změna vstoupí v platnost od 1. července tohoto roku. Podle nového schématu se bude vyučovat od školního roku 2024/2025. Název školy bude znít Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola, Liberec, příspěvková organizace. Ředitelem zůstane Jaroslav Semerád. „Díky sdílení materiálního a technického vybavení se zlepší podmínky pro vzdělávaní studentů," řekl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, sportu a zaměstnanosti.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Den dětí – spolupráce školky a školy Montessori
Druhé kolo atletické ligy bylo opět velmi vyrovnané.
Dlaskův statek chystá další tradiční řezbářské sympozium
Víkend otevřených zahrad zve na statek, bylinky i do arboreta
Jablonecký tým capoeiristů má nové úspěchy

Nejčtenější články

04.06.: Červnové uzavírky v Jablonci nad Nisou
04.06.: Vodní záchranáře najdete v modrých buňkách
04.06.: Travesti Techtle Mechtle potřetí, tentokrát ovšem o dva levely výš

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace