Počty nakažených přestaly stoupat a konečně se víc rozjelo očkování

12.03.2021 21:36:47 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: Zprávy | Obce: Huntířov,Příchovice,Maršovice,Pulečný,Nová Ves nad Nisou,Rádlo,Lučany nad Nisou,Rychnov u Jablonce nad Nisou,Dalešice,Plavy,Smržovka,Velké Hamry,Držkov,Zlatá Olešnice,Jílové u Držkova,Frýdštejn,Jenišovice,Koberovy,Líšný,Loužnice,Malá Skála,Pěnčín,Radčice,Skuhrov,Vlastiboř,Zásada,Janov nad Nisou,Bedřichov,Albrechtice v Jizerských horách,Desná v Jizerských horách,Jiřetín pod Bukovou,Josefův Důl,Kořenov,Bzí,Jablonec nad Nisou,Tanvald,Železný Brod,Jizerské hory,Harrachov,Liberecký kraj,Vratislavice nad Nisou,Jablonecko

Počty nakažených přestaly stoupat a konečně se víc rozjelo očkování

Přinášíme po týdnu nová čísla vývoje epidemie Covid-19 v našem kraji i Česku. Problémem v tomto týdnu bylo dostat se na antigenní otestování, protože začalo být povinné ve firmách, ale některé to řešily posíláním pracovníků do krajských antigenních center. Počty aktuálně nakažených už ovšem přestaly stoupat a hlavně se razantně zvýšil počet naočkovaných za týden v republice na 228 tisíc.

V Libereckém kraji bylo za minulý týden v očkovacích centrech naočkováno 9 tisíc lidí a celkem v našem kraji už prošlo jednou dávkou vakcinace 38 tisíc lidí.

Ve středu ráno 10. března nastoupili vybraní výjezdoví hasiči do nemocnic, kde začali pracovat zpravidla ve dvanáctihodinových směnách. Nasazení příslušníků HZS Libereckého kraje v nemocnicích: Krajská nemocnice Liberec - 6, Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa - 3, Nemocnice Jablonec nad Nisou - 3, Nemocnice Jilemnice MMN - 3. Kromě hasičů v KNL pomáhají i čtyři dobrovolníci z Českého červeného kříže.

V pondělí 8. 3. koordinátor očkování v Libereckém kraji Vladimír Richter potvrdil tato čísla: 103 pacientů s Covidem na intenzívních lůžkách, 285 na akutních lůžkách a 54 na následné péči.

„Chci poděkovat všem občanům kraje, že všechna opatření drtivá většina z nich dodržuje, abychom se z této fáze epidemie dostali k menším číslům," řekl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Krajská linka k očkování funguje nově i o víkendu

Krajská telefonní linka 800 880 066, kam mohou zájemci volat pro informace k očkování a k registraci do Centrálního rezervačního systému, nyní funguje kromě všedních dnů i o víkendu. Konkrétní časy fungování linky: po-pá 8-16 hodin, so-ne 8-14 hodin.

Operátorky a operátoři linky obsloužili v týdnu od 1. do 7. března celkem 1474 hovorů, z toho bylo 682 registrací a 346 rezervací do Centrálního rezervačního systému.

Statistický přehled:

V Libereckém kraji je celkový počet případů od začátku: 66 940 (4427 za týden, minule bylo 4780, + 709 za 11. 3.). Potvrzené případy 65+: 10 627. Počet uzdravených: 56 966 (+4211 za týden), počet aktuálně Covid pozitivních: 9008 (+119 za týden), počet zemřelých: 966 (97 za týden). Vykázaná očkování: 38 471 (1863 za 11. 3.). Celkově od března nakažených v jednotlivých okresech: Okres Liberec 27 645 (+3119 za týden), okres Jablonec 14 275 (+ 1907), okres Semily 11 388 (+1540) a okres Česká Lípa 12 884 (+1278) osob. Stav je ke dni 12. 3. 7.58.

V České republice je celkem za dobu sledování osob s prokázanou nákazou: 1 376 998 (nárůst 77 996 za týden, 11 083 za 11. 3., minule bylo 86 222 za týden), potvrzené případy 65+: 218 080, uzdravených osob: 1 191 782 (+76 710 za týden), úmrtí v souvislosti s nákazou: 22 865 (1540 za týden). Aktuálně Covid pozitivních 162 351 (-154, minule bylo +24 807). Počet aktuálně hospitalizovaných: 8675 (+522 za týden). Celkem provedeno PCR testů: 5 744 249 (219 837 za týden, 22 337 za 11. 3.). Provedených antigenních testů: 3 646 366 (660 621 za týden, 103 471 za 11. 3.). Vykázaná očkování: 999 395 (+228 172, předtím 147 403, předtím 104 063). Údaje jsou z 12. 3. 7.58.

Údaje o počtu aktuálně nakažených a uzdravených jsou v celostátním i krajském měřítku zkresleny zpožděním až o pět dní, kterou mají záznamy hygien a praktických lékařů, jenž pacienty bez příznaků po 10 dnech uschopňují. Tyto údaje se proto mohou lišit celostátně až o 40 tisíc osob a v Libereckém kraji zhruba o 2000!

Opět hodně vzrostl počet testů, a to o 240 tisíc za týden (-10 PCR, +250 tisíc antigenních), což čísla znovu ovlivnilo, ale nyní už ne o tolik, aby nedošlo ke stagnaci v čísle aktuálně nakažených v republice i Libereckém kraji, čili zde po několika týdnech nedošlo k nárůstu a v příštích týdnech už můžeme očekávat postupné snižování.

Ministerstvo zdravotnictví ale jakoby se tím nechtělo pochlubit, najednou po možná 10 měsících přestalouvádět číslo aktuálně nakažených a nahradilo ho novým údajem o potvrzených případech 65+, který uváděli v některých zemích, kde neprováděli tak důsledně trasování a evidovali jen starší nakažené. Ze všeho nejpodstatnější ale je, že počet naočkovaných poprvé za týden konečně překročil 200 tisíc, když se podařilo naočkovat 228 tisíc lidí!

Program COVID 2021 s podporou 500 Kč na zaměstnance

Vláda schválila plošný kompenzační program COVID - 2021 z dílny Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Počítá s pomocí ve výši 500 Kč na den za zaměstnance v pracovním poměru po dobu, kdy byl provoz firem kvůli koronaviru omezen. Příspěvek bude možné dostat zpětně za období od 11. ledna 2021.

Kabinet rovněž schválil program MPO s názvem COVID - Nepokryté náklady. Má pomoci podnikatelům, kteří se kvůli pandemii koronaviru nachází ve ztrátě, s uhrazením části nepokrytých fixních nákladů. Jedná se o plošně zaměřený, záchytný program pro firmy bez ohledu na konkrétní sektor, formu vlastnictví či počet zaměstnanců.

Tyto dva programy jsou si vzájemně alternativou, firmy si budou moct vybrat jeden z nich, která pro ně bude výhodnější. COVID - 2021 spolu s COVID - Nepokryté náklady nahradí dosavadní specifické programy. Kromě nich bude pokračovat náhrada mzdy v programu Antivirus a kompenzační bonus OSVČ. Žádosti v programech COVID - 2021 a COVID - Nepokryté náklady bude možné podávat přes informační systém, na který jsou už firmy a OSVČ zvyklé z dřívějších covid kompenzací. Podrobnosti MPO zveřejní ve výzvách a samotných programech na webu www.mpo.cz.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Respirátory byly v Jablonci rozebrané během hodiny
Čtyři stovky očkovaných denně v jabloneckém očkovacím centru
Krajští hasiči pomůžou v přetížených nemocnicích
Druhá aplikace očkování odstartuje v Jablonci 12. března
Jablonecký magistrát testuje zaměstnance už od podzimu
Pozitivních opět víc. Do očkování se v kraji zapojí i praktičtí lékaři
Ministr vnitra udělil výjimku pro občany jablonecké Proseče a Vratislavic
Policisté kontrolovali protiepidemická opatření v Jizerských horách
Jablonečtí strážníci nepochybili, říká výsledek prověrky
Senioři z bytů zvláštního určení v Jablonci jsou úspěšně naočkováni
Policisté kontrolují dodržování zpřísněných protiepidemických opatření
Linka magistrátu je pro imobilní lidi, kontaktní místo je v Eurocentru
Tento týden v Jablonci proočkují 300 osob za den
Situace je vážná, apelují jablonecký primátor a ředitel nemocnice
Otázky k pohybu mezi okresy i s formuláři ke stažení
Do Německa i Polska s negativním testem, odběry spustí i v Harrachově
V Libereckém kraji znovu více pozitivních, očkování už se naplno rozjíždí
Od 1. března bude v Libereckém kraji fungovat sedm očkovacích center
Senioři nad 80 let, kteří neobdrželi PIN, se mají znovu registrovat
Od čtvrtka 25. února všude už jen s respirátory FFP2
Hned po registraci na očkování je třeba si rezervovat termín
Hasiči rozváží respirátory do dětských domovů a do škol v kraji
Očkovací průkaz je již online
Kraj spouští velkokapacitní očkovací centra, zatím na pěti místech
Počet pozitivních roste i kvůli více testům. Kraj otevře očkovací centra
Testovací místo pro řidiče kamionů bude fungovat do začátku března
Druhé kolo očkování začne v Jablonci 12. března
Hasiči provedli v Hrádku řidičům za středu 220 antigenních testů
Jablonecké očkovací centrum otevřou v pondělí 22. února
V Hrádku otevřeli druhé testovací centrum. Slouží řidičům do Německa
Jablonec začal s ohlášenou vakcinací seniorů
Nouzový stav vyhlášen od pondělí 15. února, platit bude 14 dnů
Hejtman požádal vládu o vyhlášení stavu nouze
Do Německa je třeba negativní test. Místo v Hrádku je připraveno
Covid znovu mírně roste. Hejtmani jednají, jak zachovat část opatření
VIDEO: Policisté kontrolují hranice okresu Trutnov

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

Firmy v regionu Tanvald

SATO Tanvald, spol. s r.o. ( Stavebnictví , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Dvouletý program pro registrované sociální služby je vyhlášený

Jablonečtí zastupitelé projednali a schválili Dotačního programu na podporu registrovaných sociálních služeb podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách. Jedná se o finanční podporu poskytovanou z rozpočtu města na období let 2026-2027 ve výši 17 milionů korun ročně. Město poskytuje dotace registrovaným poskytovatelům sociálních služeb pravidelně již od roku 2010 a prostřednictvím vyhlašovaného dotačního programu od roku 2015. Předpokládaný celkový objem finančních prostředků vyčleněných v rozpočtu města 2026 činí 16,61 milionu korun ročně.„Stabilní podpora sociálních služeb je jedním z pilířů, na kterých stojí zdravé a funkční město. Dlouhodobě posilujeme služby, které pomáhají rodinám, seniorům, osobám se zdravotním postižením i lidem v obtížných životních situacích. Nový dotační program poskytovatelům garantuje předvídatelnost a možnost plánovat služby tak, aby zůstaly dostupné a kvalitní pro všechny, kdo je potřebují," uvádí jablonecká náměstkyně pro oblast humanitní Jana Hamplová.

Krok k budoucnosti podruhé pomáhá osmákům s volbou střední školy

Ve čtvrtek 11. prosince se uskutečnil druhý ročník projektu Libereckého kraje Krok k budoucnosti a znovu potvrdil význam systematické podpory kariérového rozhodování žáků základních škol. Akce určená pro žáky 8. tříd libereckých základních škol je propojila se středními školami a jejich partnerskými firmami či institucemi a nabídla mladým lidem přehledné a srozumitelné informace o možnostech dalšího studia i budoucího uplatnění. Krok k budoucnosti vznikl jako reakce na rostoucí potřebu pomáhat žákům v období, kdy stojí před jedním z prvních zásadních rozhodnutí - volbou střední školy. Formát akce staví na jednoduchém principu: jedno místo, jeden den a přímý kontakt se školami i firmami, které jsou s konkrétními obory dlouhodobě spojeny. Žáci tak získávají nejen informace o studijních programech, ale i reálnou představu o tom, jaké dovednosti a znalosti jsou v praxi skutečně potřeba. „Podpora odborného vzdělávání a kariérového poradenství šitého na míru mladé generaci patří mezi dlouhodobé priority Libereckého kraje. Máme odpovědnost vytvářet podmínky, ve kterých se mladí lidé mohou rozhodovat informovaně a s ohledem na budoucí uplatnění. Krok k budoucnosti je jedním z konkrétních nástrojů, jak tuto odpovědnost naplňovat," uvedla radní Libereckého kraje pro školství a sport Jitka Skalická.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Silvestrovská noc byla pro hasiče v Libereckém kraji klidnější než loňská
Hořela chalupa v Jabloneckých Pasekách
První novoroční dítě v kraji je Klaudie z České Lípy
Už je to tady! Jarda Hrabák slaví Osmdesátku!
Obrazem: Novoroční ponor 2026

Nejčtenější články

02.01.: Už je to tady! Jarda Hrabák slaví Osmdesátku!
04.01.: Hořela chalupa v Jabloneckých Pasekách
02.01.: První novoroční dítě v kraji je Klaudie z České Lípy

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace