Jablonecká fotbalová legenda Ruda Svoboda - 75

21.07.2021 09:04:12 | Autor: Jaroslav Hrabák, Ladislav Janata | Rubrika: Sport | Obce: Jablonec nad Nisou

Jablonecká fotbalová legenda Ruda Svoboda - 75

V pátek 23. července oslaví své 75. narozeniny legenda jabloneckého fotbalu, Ruda Svoboda. Od roku 1965 nastřílel v jabloneckém dresu 92 gólů, z toho 29 prvoligových. Byl miláčkem ochozů nejen pro svojí zarputilou hru a střelecké umění, ale hlavně přátelskou a kamarádskou povahu.

Ruda byl, je a bude prostě Houba, a nejenom přátelé vědí, že díky té proslulé houbové omáčce to nebylo. Do dnešních dnů si udržel svoji hravost, jeho základní vlastností je nenávist k jakýmkoli porážkám, a to u něho platilo nejen pro fotbal, ale pro cokoli co se hrálo.

Do Jablonce ho přijel lákat svého času i věhlasný trenér Václav Ježek, aby si od Rudy vyslechl rezolutní NE. Možná ho to stálo účast v kádru mistrů Evropy 1976... Po sestupu LIAZu v roce 1976 přestoupil do pražské Slavie. Sezonu předtím hrál Jablonec na Slavii ligový zápas, moc se nedařilo, a když dal Segmüller třetí gól a stav byl 4:0 pro sešívané, Ruda sebral z výkopu míč, obešel všechny hráče, co byli na hřišti, a vstřelil jediný gól za Jablonec v zápase. I když jich nakonec Jablonec inkasoval sedm, psalo se o gólu jediném, Svobodově, stejně jako dnes o tom Schickově. Léta utíkala, kariéra pokračovala v Xaverově a pak si na pár let odskočil za bráchou do amerického Chicaga. Ale Jablonec je Jablonec, dnes tedy Nová Ves Novou Vsí, a tak Ruda je tady a zkrátka žije!

Ruda Svoboda je určitě největší legendou jabloneckého fotbalu, byla tenkrát jiná doba, jiní hráči, prakticky i jiný fotbal a byla to derby, kdy desetitisícová návštěva na staré Střelnici nebyla nic nenormálního a fotbal patřil v těch časech k těm činnostem, které nám fanouškům přinášely hodně radosti a uspokojení. Nesmím zapomenout, že Ruda byl excelentním exekutorem pokutových kopů. Tehdy, když byl penaltový rozstřel, tak kopal penalty jeden hráč a Jablonec byl neporazitelný. Ruda proměnil každou a Jarda Vávra v bráně určitě minimálně jednu zlikvidoval. Však se o tom přesvědčila třeba i pražská Sparta, kterou tím LIAZ vyřadil z poháru. Ale těch vzpomínek by bylo víc.

Vzpomínek na mančaft, který se tenkrát prakticky neměnil. Vzpomínky na elegána v bráně Jirku Voštu, ještě elegantnějšího stopera Frantu Jelínka, "zajíce" na levém beku Luboše Šrejmu, Ludvu Húščavu či Pepu Frydrycha, Jardu Dočkala, Vaška Halamu, Pepíka Jebavého, Luďka Štarcha, Jardu Petříčka či Vlastu Ryšavého, není zde prostor vyjmenovat všechny, nejmenovaní nechť mi prominou. Na všechny při oslavě Rudovy 75 zavzpomínáme a jako obvykle je dokonale "pomluvíme" s ohníčkem radosti v očích. Mládí je prostě mládí, na to se nezapomíná, na mládí se vzpomíná.

Takže Rudo, hodně zdraví do dalších let, spokojenosti, humoru a optimismu, což Tě po celý Tvůj život doslova zdobí.

Určitě si tu gratulaci mohu dovolit jménem Tvých přátel, rodiny, fanoušků a všech těch, kteří tě měli a mají rádi. Tak mnoga ljeta a živijó!

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Josefově Dole zvou na adventní setkání

Obec Josefův Důl, Huť Marie 1904, Infocentrum Josefův Důl zvou na adventní setkání - v neděli 3. prosince se uskuteční v areálu Huti Marie. V nabidce bude kromě občerstvení i adventní, vánoční zboží, drobné dárečky, kalendáře. Během akce vystoupí děti z místní ZŠ a MŠ.  Začátek advetního setkání je ve 14 hodin.

Utkání Jablonce s Teplicemi je kvůli sněhu odloženo

Nezpůsobilá hrací plocha při vydatném sněžení zapříčinila, že se utkání 17. kola Fortuna:Ligy na Střelnici mezi Jabloncem a Teplicemi neodehraje. O náhradním termínu se rozhodne později. Sněhová nadílka zasypala Střelnici také v týdnu před utkáním s Pardubicemi. „Vyhřívání hřiště je v provozu delší dobu, již před utkáním s Pardubicemi, ale největší komplikací před zápasem s Teplicemi je pokračující sněžení. Sníh tedy pomalu odtává, ale připadá další a další. Najet na hřiště s technikou nelze, protože horní vrstva je podmáčená," vysvětlil důvody odložení utkání mluvčí FK Jablonec Martin Bergman.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Na konci roku skončí provoz Infopointu Ukrajina
Smržovské kulturní a zábavné akce v prosinci
Adventní a vánoční Valdštejn začíná
Hasiči opět odstraňovali spadané stromy
Semafory v Hasičské ulici v Jablonci zůstanou ještě týden

Nejčtenější články

01.12.: Obrazem: Tanvaldský pavouk 2023
02.12.: Hasiči opět odstraňovali spadané stromy
01.12.: Semafory v Hasičské ulici v Jablonci zůstanou ještě týden

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace