Nositel Nobelovy cen Lehn přednášel v Liberci o chemii života
03.07.2019 10:26:08 | Autor: Barbora Jónová | Rubrika: Školství | Obce: Liberecký kraj
Zakladatel supramolekulární chemie a nositel Nobelovy ceny za chemii za rok 1987 Jean-Marie Lehn poprvé navštívil Liberecký kraj. Na Technické univerzitě v Liberci přednášel o zákonitostech živé hmoty a vesmíru i o odpovědnosti vědy. Poté navštívil významné části Liberce, mezi nimi i radnici a Ještěd.
Nobelista Lehn si nejprve prohlédl laboratoře Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL (CxI) a poté v aule přednášel pro studenty, akademiky i širokou veřejnost na téma Chemií životu vstříc.
Ve své přednášce hovořil o milnících v oboru chemie od antiky po současnost. Akcentoval především ty teorie filozofie a vědy, které objasňovaly složení hmoty z částic, prvků.
„Mendělejevova periodická soustava je jistota. Z prvků, které v ní jsou, se skládají naše těla i jakákoliv hmota na jiné planetě vzdálené třeba miliony světelných let," řekl v aule školy Lehn. „Když má chemik špatný den v práci, může se vždycky potěšit pohledem na periodickou tabulku prvků a říct si: tohle, to už je něco!," vtipkoval Lehn.
Odlehčený tón volil během své přednášky častěji. Složitá témata z oblasti molekulární a supramolekulární chemie se mu tak dařilo přiblížit i laikům.
Převážnou část své přednášky se soustředil na otázky supramolekulární chemie, tedy oboru, u jehož zrodu v 80. letech 20. století stál. Svou disciplínu přiblížil Lehn jako vědu, která se zabývá úvary složenými z více molekul a vazbami mezi nimi.
„Jednou ze zásadních otázek supramolekulární chemie je, jak pozná molekula jedna druhou? Podle jakého klíče se k sobě molekuly váží? Je to také zásadní otázka života, protože bez vázání těch správných molekul by nebyl život," uvedl Jean-Marie Lehn.
Supramolekulární chemie se také zabývá otázkami transformace multimolekulárních komplexů a transportu látek v nich. Zásadní je přitom přenos informace na molekulární úrovni. Podle Lehna je pak chemie vědou o „informované hmotě".
Supramolekulární chemie, jak Lehn neustále zdůrazňoval, není neživoucí vědeckou teorií, je to koncept, který žijeme, protože zákonitosti tohoto oboru jsou zákonitostmi vývoje života na Zemi od jednoduchých částic a prvků po složité komplexy molekul.
Lék na rakovinu i geneticky modifikované potraviny
Představil také některé konkrétní výsledky, ke kterým věda v této oblasti už pokročila. Například ve vývoji léčiv, kdy synteticky vyvinutou molekulu, tedy účinnou látku, dokážou vědci naprogramovat tak, aby se vázala jen na konkrétní cíl, kterým je biologická molekula v našem těle.
Dalším polem působnosti supramolekulární chemie je genetická modifikace. K té Lehn podotkl: „Z geneticky modifikovaných plodin mají lidé strach, ale je to něco, co se děje v přírodě běžně. Kráva, která nám dnes dává mléko, nebo jablko, které nám tak chutná, jsou výsledky genetické modifikace. Vznikly přirozenou cestou a postupně, ale princip je stejný, jaký jsme dnes schopní provádět také v laboratoři."
V závěru své přednášky hovořil Lehn o samoorganizaci a dynamické chemii, které se supramolekulární chemií úzce souvisejí. Samoorganizace multimolekulárních komplexů je vlastně popisem vývoje života z chemického úhlu pohledu: supramolekulární struktura vyprodukuje sebe samu, vybaví se tou správnou informací a naprogramuje se.
Dalším projevem samoorganizace na této úrovni je to, že „supramolekulární systém dokáže nahradit jednu svou část částí jinou, jako byste měnili cihly v postaveném domě. Dům by ale nejspíš spadl, supramolekulární struktura by se jen proměnila třeba v závislosti na změně prostředí." To jsou zároveň nové koncepty, se kterými také na syntetické úrovni v laboratořích pracuje současná supramolekulární chemie.
Vzkaz pro nás i budoucí generace
Jean Marie Lehn jako nositel Nobelovy ceny, a tedy osobnost, jejímž slovům věnují nejen vědci pozornost, vnesl do své přednášky také několik morálních a společenských myšlenek.
„Jen jako jednotná Evropa máme budoucnost. Byli jste někdy v Číně? Já tam jezdím. Jedno větší čínské město má tolik obyvatel jako Česká republika," řekl Lehn. „Můžeme si zachovat své jazyky a své tradice, ale jsme Evropané a v tom je naše síla. Sami bychom nic neznamenali," uvedl Lehn v momentě, ve kterém hovořil o spojování prvků v organizačně vyšší řády molekul.
V samém závěru přednášky se pak Jean Marie Lehn obrátil přímo k vědcům: „Mohl bych teď ležet na pláži, místo toho abych jezdil do České republiky přednášet, ale to nechci. Věda tvoří budoucnost lidstva, má odpovědnost. Buďte tak jako já šťastní, že jste vědci."
Jean-Marie Lehn (*1939) je francouzský chemik, nositel Nobelovy ceny za chemii za rok 1987. Obdržel ji společně s D. J. Cramem a Ch. J. Pedersenem za objev syntetických makrocyklických látek se selektivními vlastnostmi pro vazbu iontů a molekul. Po otci varhaníkovi zdědil lásku k hudbě a vedle chemie se od mládí zajímal i o humanitní obory. Vystudoval Univerzitu ve Štrasburku, kde získal i doktorát. Po ročním pobytu na Harvardu se vrátil učit do Štrasburku (od roku 1966). Roku 1965 uzavřel sňatek se Sylvií Ledererovou, mají dva syny. Od roku 1980 je Lehn profesorem na Collège de France.
Technická univerzita v Liberci má v současnosti 6000 studentů studujících na sedmi fakultách: strojní, textilní, přírodovědně-humanitní a pedagogické, na fakultě ekonomické, fakultě umění a architektury, fakultě mechatroniky, informatiky a mezioborových studií a nejmladší fakultě zdravotnických studií. Vedle fakult vede také Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace. Podle studie Think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu AV ČR je TUL pátá mezi organizacemi a firmami s nejcitovanějšími patenty v ČR, a řadí se tak za Zentivu nebo Škodu Auto. Mezi univerzitami je první.
Náhled fotogalerie
OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 7 fotek)
Související články
Studenti strojní fakulty TUL představili třetí formuli, má jméno Anička
Robot z liberecké univerzity má pomoci s dekontaminací reaktorů
Umělý orgán brzlík může vrátit imunitu lidem s AIDS nebo leukémií
Vědci z Liberce mučí baterie z elektrokol
Studenti z Liberce staví přehradu z vlnité lepenky
Matěj Hejda posunul vlastnosti mikroskopu do 3D zobrazování
Diskutujte s námi
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT qwqw
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Liberecký kraj nakoupil 12 moderních sirén pro Frýdlantsko
Celkem 12 moderních digitálních sirén, jejichž zvukový signál doprovází i slovní informace o druhu poplachu v polštině a češtině, mohou od prosince loňského roku využívat na Frýdlantsku. Jejich nákup podpořily peníze z česko-polského projektu s názvem Přeshraniční výměna informací o hrozbách PL-CZ. „Liberecký kraj se zapojil spolu s polskými okresy Zhořelec a Lubań do projektu, jehož hlavním cílem je kvalitní přeshraniční výměna informací během krizových stavů a hrozeb. Jsem rád, že jsme nyní mohli pokrýt dvanácti novými digitálními sirénami oblast Frýdlantska. Ty spadají do jednotného systému varování a vyrozumění v Libereckém kraji a spouští se podobně jako všechny ostatní sirény Krajským operačním střediskem Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje. Sirény jsou od 16. prosince 2024 umístěny na budovách obecních úřadů. Poté máme v plánu je do vlastnictví obcí převést," uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.
Krajský úřad spouští nový evidenční systém smluv
Tisíce fyzických podpisů - to ještě v roce 2024 bylo nutné pro uzavírání smluv a objednávek na Krajském úřadě Libereckého kraje. Od 1. ledna 2025 však krajský úřad spustil nový modul od společnosti Gordic pro evidenci smluv a objednávek, který bude sloužit k elektronickému podepisování těchto dokumentů. Zásadní změnou je povinné elektronické uzavírání smluv na stavební práce, ostatních smluv na veřejné zakázky s hodnotou nad 2 miliony korun bez DPH a dále smluv uzavíraných s obcemi. Všechny ostatní smlouvy budou uzavírány buď v listinné podobě nebo elektronicky, pokud bude druhá strana disponovat tzv. uznávaným elektronickým podpisem. Vedení krajského úřadu již proškolilo příslušné zaměstnance jednotlivých odborů, aby mohli elektronické podepisování zdárně provádět.
Nejnovější články
Volejbalové derby Turnova s Malou Skálou na zápasy 1:1
Nově je možné v Jablonci vytřídit i dřevo
Město Jablonec připravuje Koncepci oživení centra
Požár auta v Dolním Maxově o víkendu likvidovali tanvaldští hasiči
Nadace Euronisa rozdělila 1 milion korun mezi neziskové organizace
Nejčtenější články
13.01.: Požár auta v Dolním Maxově o víkendu likvidovali tanvaldští hasiči
14.01.: Město Jablonec připravuje Koncepci oživení centra
12.01.: Krásné branky na úvod jablonecké přípravy
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-19 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.