Studenti z Liberce staví přehradu z vlnité lepenky

09.03.2019 16:52:10 | Autor: Andrea Čeřovská | Rubrika: Školství | Obce: Liberecký kraj

Studenti z Liberce staví přehradu z vlnité lepenky

Odstartoval 13. ročník soutěže Stavby z vlnité lepenky 2019. Letošním tématem je Vodní nádrž Naděje. Mladí stavitelé budou z ekologického obalového materiálu vlnité lepenky stavět přehrady. O titul letos bojuje 28 středních stavebních škol.

Na nejlepší studenty čekají ceny v hodnotě 42 000 Kč. Soutěž pořádá Svaz výrobců vlnitých lepenek ve spolupráci se společností EKO-KOM. Letošním partnerem soutěže je státní podnik Povodí Odry.

Úkolem studentů je navrhnout a vytvořit originální projekt stavby umělé vodní nádrže s přehradní hrází pouze z vlnité lepenky. Dominantou modelu musí být přehradní hráz včetně jejího okolí podle zvolené funkce přehrady a zároveň studenti musí v modelu ukázat vnitřní uspořádání stavby.

Letošní náročnou výzvu přijalo 28 středních odborných škol z celé ČR. Mladí stavitelé dostanou vlnitou lepenku zdarma od pořadatelů, ale pro svůj model musí použít rovněž lepenku již použitou. Na vytvoření originální přehradní nádrže mají studenti čas do 17. května 2019. Finálové kolo se uskuteční v průběhu června 2019.

Nejlepší modely z loňského ročníku Celostátní soutěž Stavby z vlnité lepenky dlouhodobě poukazuje na všestranné použití vlnité lepenky jako obalového materiálu a zároveň připomíná její velký ekologický přínos. „Vlnitá lepenka se vyrábí z obnovitelných zdrojů a je 100% recyklovatelná. Oproti ostatním obalovým materiálům je ekologičtější a více tak odpovídá cílům, jako je trvalá udržitelnost a snižování CO2. Navíc další výhodou vlnité lepenky je samotná práce s ní. Snadno se ohýbá, řeže a modeluje," řekl Adam Wisinger, předseda Svazu výrobců vlnitých lepenek.

Budoucí stavařky a stavaři soutěží v několika kategoriích. Pro soutěžící jsou připraveny ceny v hodnotě 42 000 Kč. Autoři nejlepší stavby získají cenu v hodnotě 20 000 Kč. Studenti na druhém a třetím místě obdrží ceny v hodnotě 10 000 Kč a 5 000 Kč. Autoři nejlepšího přepravního obalu na soutěžní model vyhrají cenu v hodnotě 5 000 Kč a tvůrci nejlepší prezentace dostanou 2 000 Kč.

Speciálním partnerem letošního ročníku soutěže je státní podnik Povodí Odry, který spravuje a udržuje přes 3 654 km vodních toků, osm přehradních nádrží, 31 malých vodních nádrží a provozuje třeba 80 jezů, 3 gravitační převody a 11 malých vodních elektráren, a to na celkové ploše 6 252 km2. „Zpracování lepenkových modelů přehradní hráze se všemi jejími funkcemi je složitý úkol, který vyžaduje určitou znalost oboru vodního hospodářství. Věříme, že některé ze studentů tento detailnější náhled do zajímavé problematiky vodních staveb zaujme natolik, že se rozhodne svou budoucí pracovní kariéru spojit s vodou," uvedl k podpoře soutěže Jiří Pagáč, generální ředitel Povodí Odry.

Celostátní soutěž pořádá Svaz výrobců vlnitých lepenek sdružující nejvýznamnější české výrobce vlnité lepenky. Dlouhodobým partnerem je obalová společnost EKO-KOM, která provozuje celorepublikový systém zajišťující třídění, recyklaci a využití obalového odpadu.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 6 fotek)

 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT qwqw
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Vysoušeče, které pomáhají po povodních, nabídne kraj i jinam

Přes 200 vysoušečů má k dispozici Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje. Nyní míří 100 kusů do Olomouckého kraje, a to konkrétně do města Jeseník, aby pomáhaly zmírnit následky po tamních povodních. Celkem 58 vysoušečů již hasiči využili v Libereckém kraji, a to zejména na Frýdlantsku. Skladem jich zůstává přes 40. „V roce 2021 jsme darovali Hasičskému záchrannému sboru Libereckého kraje 25 kondenzačních vysoušečů a na začátku roku 2022 přispěli z krizového fondu milionem a půl. Z těch hasiči pořídili dalších 150 kusů. Samozřejmě mají ještě dalších několik desítek za peníze vyčleněné ve svém rozpočtu," uvedl hejtman Martin Půta.

Novela vyhlášky umožní používání veřejných grilů

Zastupitelstvo města Jablonec nad Nisou projednalo návrh na vydání změnové obecně závazné vyhlášky, kterou se mění vyhláška č. 4/2018 o zajištění čistoty ulic a veřejných prostranství a ochraně životního prostředí. Novela se zaměřuje na úpravu pravidel pro rozdělávání ohňů na veřejných místech. Hlavní změnou je doplnění míst s veřejným grilem do seznamu lokalit, kde je povolené rozdělávání ohňů. „Tento požadavek vyvstal v souvislosti s instalací nového veřejného grilu v blízkosti stánku U Hráze, další úpravou je aktualizace ohnišť na Tajvanu, kde vzniklo nové ohniště, a to původní bylo zrušené," připomíná Lenka Opočenská, náměstkyně pro životní prostředí a strategii Jablonce nad Nisou.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Při magistrátě vznikne kontaktní místo pro bydlení a sociální pomoc
Podzim v Jizerských horách láká na skaliska, zvířenu i Járu Cimrmana
K zisku medaile juniorů LIAZU chybělo jen 15 bodů
Jablonecká euforie i v Benátkách
Bilance léta a práce Horské služby v posledních týdnech

Nejčtenější články

08.10.: S motocyklem skončil ze zatáčky až na zahradě
09.10.: Jablonecká euforie i v Benátkách
08.10.: Naučná stezka v Krkonoších seznámí turisty s jelenem

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace