Nenápadný Kotel u Osečné přetéká překvapením
29.06.2021 18:50:27 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj
Nádhernou krajinou Osečné provede cyklisty výlet, který představí mnoho skvostů vytvořených přírodou - skalní útvar Čertova zeď opředený tajemnou pověstí, 400 let staré památné kotelské Lípy či prameny Ploučnice. Nenáročná trasa je dlouhá 12,6 kilometru.
Vyjížďka v oblíbené lokalitě kolem Osečné je nezapomenutelný zážitek. Obec a její osada Kotel jsou zasazené v krásné krajině, navíc s výhledem na dominantu kraje Ještěd, který je balzám na duši. Právě v Kotli se nalézají rovnou dva výrazné skvosty, kotelské lípy a kaplička svaté Anny, od které vede křížová cesta se 14 zastaveními na Kotelský vrch.
„Jedná se o pár kilometrů v sedle, ale během této krátké vyjížďky bude skutečně na co se dívat a najde se mnoho důvodů, proč zastavit," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Výlet je nejlepší zahájit v Osečné, malebném městečku za Ještědem. Cyklotrasa číslo 25 vede údolím Zábrdky. Ze Zábrdí až na rozcestí Pod Čertovou zdí je to sice stále mírně do kopce, ale i tak je jízda po uzoučké relativně nové cyklostezce mezi luky a poli opravdu pohodový zážitek.
Z rozcestí stojí za to si udělat krátkou pěší odbočku k nedaleké Čertově zdi, unikátnímu geologickému útvaru, který nepostavil tajemný ďábel, jak praví pověst, ale vulkanická činnost s následným zvětráváním. Původně měřila až 20 kilometrů, ale jelikož se většina čediče vytěžila, dochoval se dodnes jen zlomek původní zdi. Poblíž se nachází ještě Čertův stolec a Čertova hlava.
Svatojakubská cesta od rozcestí svažující se z kopce vede do osady Kotel a odtud pokračuje do Janova Dolu. Červená stezka pro pěší zavede až k pramenům Ploučnice, jedněm z nejvydatnějších pramenišť ve střední Evropě. Vyvěrají na dně malé tůňky a mají sílu i v době dlouhodobého sucha, proto je řeka Ploučnice až po Benešov na Ploučnici celoročně splavná. Na prameniště těsně navazuje Jenišovský rybník využívaný k rybaření. Zpáteční cesta do Osečné již není dlouhá. Přesná trasu je na odkazu www.mapy.cz/s/gavacofure.
Náhled fotogalerie
OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 2 fotek)
Související články
Rozhlednu U Borovice doplňuje muzeum psacích strojů
Budova na libereckém Zlatém kříži je klenot německé novorenesance
Rozhledna Tanvaldský Špičák dohlíží na město už od dob secese
Cyklovýlet Lužickými horami: Prácheň, Klučky i Valdštejnská skála
Po stopách pyšné princezny od Panské skály a zpět
Rozhledna Štěpánka je královnou Jizerských hor
Klingerovo mauzoleum je kouskem Itálie na Frýdlantsku
Dřevo vystřídal kov. Nová rozhledna na Smrku je letos plnoletá
Svatý Gothard chrání před blesky a kroupami. Má kapličku na Šumburku
Rozhledna Slovanka: z vídeňské výstavy až na sever Čech
Máchův kraj – krajem písku a borovic na kole, pěšky i na motorce
Na kole Pojizeřím po stopách zapadlých vlastenců
Výhledy i odpočinek, to je rozhledna Rašovka na Ještědském hřebeni
Frýdlantské městské hradby jsou dotekem středověku
Na kole za architektonickými skvosty Jilemnicka
Prvorepublikové sídliště Domovina patřilo vysloužilcům a invalidům
Prosečská rozhledna – oáza klidu v přírodě Jizerských hor
Liberecký kraj nabízí v létě mnoho důvodů pro návštěvu
Okolo rozhledny Štěpánka přes Bílou skálu až za Járou Cimrmanem
Rozhlednu Nisanka si pojmenovali samotní turisté
Na kole po stopách jizerskohorských sklářů
Brechschmiedovu kapli a Čertovu komoru obestírá tajemná pověst
Rozhledna Na Stráži hlídkuje nad Sloupem v Čechách
Výšlap okolím Jablonce přiblíží pramen Nisy i rozhlednu Císařský kámen
Česká brána v Bělé pod Bezdězem zve do centra města i galerie
Vyzkoušejte si rozhled očima génia na Majáku Járy Cimrmana
Cyklovýlet provede krásami frýdlantského výběžku
Barokní klenot v Doksech přibližuje rybníky a básníka Máchu
Krásný výhled od Jizerských hor až po Krkonoše. To je Královka
Zřícenina, orloj i viadukt. Vrcholová trasa provede cyklisty zajímavostmi
Kozákov, ráj pro turisty i milovníky drahokamů
Vodní elektrárna Spálov, klenot Riegrovy stezky
Visutá galerie na Riegrově stezce provede údolím Jizery
S bicyklem na Kozákov, nejvyšší vrchol Českého ráje
Po muzejní železnici vozí cestující Hurvínek i Orchestrion
Rozhledna Kopanina nabízí výhled na Český ráj, Jizerky i Krkonoše
Diskutujte s námi
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Krajský stipendijní program podporuje žáky ve vybraných oborech
Rozhodování o studiu na střední škole není pro řadu žáků ani jejich rodičů jednoduché. Vedle zájmu a schopností často vstupují do hry i praktické otázky - dojíždění, náklady na studium nebo nejistota, zda má vybraný obor perspektivu. Právě v těchto situacích hrají roli stipendia, kterými Liberecký kraj dlouhodobě podporuje vzdělávání v důležitých oblastech. Rada kraje nyní schválila pokračování stipendií pro žáky středních škol ve vybraných oborech vzdělávání i pro druhou část školního roku 2025/2026. Jde o obory, které jsou pro region zásadní, ale dlouhodobě o ně není mezi uchazeči takový zájem - například technické, stavební, zemědělské, zdravotnické nebo tradiční řemeslné obory. „Stipendia vnímáme jako praktickou pomoc žákům i jasný signál, že si určitých oborů vážíme. Nejde jen o finanční podporu, ale také o podporu rozhodování v oblastech, které jsou pro Liberecký kraj dlouhodobě důležité," uvedla radní pro oblast školství a sportu Jitka Skalická.
Město Jablonec dá dvacet tisíc pro Zdravotní klauny
Jablonec nad Nisou uvolní ze svého rozpočtu peněžitý dar ve výši 20 000 korun pro organizaci Zdravotní klaun, o.p.s., na podporu realizace zdravotních klauniád pro děti hospitalizované v Nemocnici Jablonec nad Nisou. „Zdravotní klauni dokáží dětem i jejich rodinám alespoň na chvíli ulevit od stresu a obav, které hospitalizace přináší. Jejich práce má skutečný lidský rozměr a pozitivní dopad na psychiku malých pacientů. Proto považuji za důležité, aby město tuto činnost podpořilo," řekla jablonecká náměstkyně pro oblast humanitní Jana Hamplová.
Nejnovější články
K požáru dodávky došlo ve Smržovce
Krajští hasiči po pondělním sněžení zasahovali u 11 dopravních nehod
Hosty 20. Trdliště jsou Olga Kopalová Rynešová a Fuj Kluci
Skvělý Mihelak podržel Jablonec v bráně
V Tanvaldě chystají tradiční sportovní ples
Nejčtenější články
15.02.: Obrazem: Masopustní průvod v Huntířově
14.02.: Hejtman ocenil olympijskou vítězku, předal jí zlatý hejtmanský dukát
16.02.: Skvělý Mihelak podržel Jablonec v bráně
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-19 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.