Matka Smutná, hymna Ukrajiny aneb O večeru, který diváky rozplakal

21.04.2022 19:20:45 | Autor: Irena Malá Svatá | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Matka Smutná, hymna Ukrajiny aneb O večeru, který diváky rozplakal

Další z bonbónků té nejluxusnější bonboniéry si pro nás přichystalo Městské divadlo Jablonec nad Nisou. Tentokrát se jednalo o bonbonek klasické české receptury, s hořkosladkou náplní a chutí, na níž jen tak nezapomenete. Na prknech jabloneckého kulturního stánku totiž Vršovické divadlo Mana Praha odehrálo jednu z nejznámějších her Karla Čapka Matka.

A byla to dechberoucí podívaná. Režie Petera Gábora vsadila na přepečlivé vykreslení rozdílů mezi ženským a mužským vnímáním světa a nabídla bravurní herecké výkony. Především Jitka Smutná doslova excelovala v roli matky pěti synů, o něž po ztrátě manžela postupně přichází. Jsem přesvědčena, že děj hry není třeba popisovat, jelikož jej všichni známe do detailu. Ovšem v souvislosti s událostmi posledních týdnů a měsíců dostává děj nový rozměr a my se nestačíme divit, jak moc byl Čapek nadčasovým. Vlastenec, charakterově pevný muž, úžasný spisovatel a vlastně vizionář, jelikož jeho dílo je zkrátka nesmrtelné a jeho dosah je stále stejně silný.

Jitka Smutná navíc dodala představení takovou míru vcítění a drajv, že nám běhal mráz po těle. Rovněž Dušan Sítek, coby její padlý manžel Richard, zazářil až civilně skvělým a zároveň velmi emotivním projevem, jenž pomohl ženské části publika lépe pochopit mužskou mentalitu a zároveň neopomenout zásady, jenž jsou pro muže tak důležité. V rolích pěti synů na jedničku obstáli Aleš Bilík, Ivan Koreček, Jaroslav Blažek, Matěj Vejdělek a Leonard Stirský Hadler.

Představení Matka Vršovického divadla Mana Praha Během devadesátiminutového představení by v divadle bylo slyšet pírko spadlé na zem, takové ticho se v kulturních stáncích často neobjevuje. Tentokrát šlo o ticho hloubavé, pohlcující a současně uvědomělé. Příběh se nám dostal doslova pod kůži, a když v závěru Jitka Smutná, přestože jí to jako matce rve srdce, pouští nemladšího syna do boje, mnohým se leskly oči. Když současně s aplausem někteří diváci povstali, bylo vidět, jak si oči nenápadně otírají. Poté se ovšem spolu s herci, nastoupenými na děkovačku, divadlem rozezněla Ukrajinská hymna a okraje pódia ozdobily modrožluté vlaječky. A to už jsme brečeli skoro všichni a taky jsme všichni stáli. Byl to zážitek jdoucí až na dřeň a chvěji se z něj ještě teď.

Jubileum slavila Jitka Smutná, která nejenže vypadala báječně, ale hlavně hrála jako bohyně. A kolik že jí je? Neuvěřitelných sedmdesát let. Gratulujeme.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Revizor vyprodal divadlo a uchvátil publikum
Jablonecké divadlo ovládly Tři grácie z umakartu
Lež přinesla dilema a kus představení po děkovačce
Lobkowicz trio nabídlo zážitek par excellence
Vrabčáci vybojovali Zlaté pásmo
Program Městského divadla Jablonec nad Nisou v dubnu
Obrazem: Tanec srdcem 2022

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 9 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Josefově Dole zvou na adventní setkání

Obec Josefův Důl, Huť Marie 1904, Infocentrum Josefův Důl zvou na adventní setkání - v neděli 3. prosince se uskuteční v areálu Huti Marie. V nabidce bude kromě občerstvení i adventní, vánoční zboží, drobné dárečky, kalendáře. Během akce vystoupí děti z místní ZŠ a MŠ.  Začátek advetního setkání je ve 14 hodin.

Utkání Jablonce s Teplicemi je kvůli sněhu odloženo

Nezpůsobilá hrací plocha při vydatném sněžení zapříčinila, že se utkání 17. kola Fortuna:Ligy na Střelnici mezi Jabloncem a Teplicemi neodehraje. O náhradním termínu se rozhodne později. Sněhová nadílka zasypala Střelnici také v týdnu před utkáním s Pardubicemi. „Vyhřívání hřiště je v provozu delší dobu, již před utkáním s Pardubicemi, ale největší komplikací před zápasem s Teplicemi je pokračující sněžení. Sníh tedy pomalu odtává, ale připadá další a další. Najet na hřiště s technikou nelze, protože horní vrstva je podmáčená," vysvětlil důvody odložení utkání mluvčí FK Jablonec Martin Bergman.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Na konci roku skončí provoz Infopointu Ukrajina
Smržovské kulturní a zábavné akce v prosinci
Adventní a vánoční Valdštejn začíná
Hasiči opět odstraňovali spadané stromy
Semafory v Hasičské ulici v Jablonci zůstanou ještě týden

Nejčtenější články

01.12.: Obrazem: Tanvaldský pavouk 2023
01.12.: Semafory v Hasičské ulici v Jablonci zůstanou ještě týden
02.12.: Hasiči opět odstraňovali spadané stromy

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace