Kraj plošnou regulaci vlků nechystá, ale navrhuje určitá opatření

03.11.2023 18:48:18 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Kraj plošnou regulaci vlků nechystá, ale navrhuje určitá opatření

Krajský úřad Libereckého kraje vydal návrh opatření obecné povahy, které za konkrétních a podrobných podmínek stanovuje možnost regulovat výskyt vlka obecného a jeho kříženců na území Libereckého kraje. Nejedná se však o povolení pro odlov vlka či regulaci celé vlčí populace v regionu.

Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství schválilo společnou deklarací tzv. Pohotovostní plán pro řešení situací při výskytu vlka obecného. Jeho prvořadým cílem je zajištění bezpečnosti lidí. Plán také popisuje chování vlka - od přirozeného až po problematické - a rozděluje situace na blízká setkání a ty, jež vyžadují pozornost. V návaznosti na to plán nastavuje postup pro řešení takových okamžiků, kdy vlk vykazuje chování smělé, nebojácné, až po kritické s cílem tyto situace řešit, a to monitoringem, plašením, odchytem, v krajním případě odstraněním problematického jedince.

Pro řešení výše zmíněných situací pak předpokládá pohotovostní plán vznik tzv. pohotovostních štábů, a to ve všech regionech, kde je nyní doložen výskyt vlka obecného, tedy i na území Libereckého kraje. Jeho členy jsou zástupci Agentury ochrany přírody a krajiny, krajského úřadu, Policie ČR, Krajské veterinární správy a Českomoravské myslivecké jednoty. Při řešení konkrétních situací se pak členem štábu stane starosta příslušné obce, orgán státní správy myslivosti, zástupce dotčeného mysliveckého spolku, uživatel honitby, poškozený chovatel hospodářských zvířat, případně další odborníci dle potřeby.

Aby mohla být opatření naplněna v praxi, je nutná existence správních aktů podle zákona o ochraně přírody a krajiny, především tzv. druhová výjimka. V současné době proto formou zveřejněného návrhu opatření obecné povahy Krajský úřad Libereckého kraje řešil potřebu vydat tuto výjimku - tedy souhlas a opatření k regulaci vlka obecného na území kraje, a to mimo velkoplošná zvláště chráněná území, kde návrh obdobného opatření obecné povahy byl již v září 2023 zveřejněn. Návrh opatření obecné povahy bude vyvěšen na všech úředních deskách dotčených obcí po dobu 15 dnů a může se k němu kdokoliv vyjádřit ve lhůtě 30 dnů od zveřejnění. Připomínky musí krajský úřad vypořádat.

„Je potřeba zdůraznit, že nesměřujeme k plošné regulaci vlků. Jeho výskyt ve volné krajině podporujeme a chceme nadále podporovat. Návrh ani automaticky nepředpokládá, že problematičtí jsou vlci, kteří působí škody na hospodářských zvířatech. Zároveň je potřeba říci, že problematické jedince vlka je potřeba z volné přírody eliminovat," vyjádřil se k návrhu opatření Václav Židek, člen rady kraje pro životní prostředí a zemědělství. „Odchyt nebo odstřel se bude týkat případů, kdy jiné řešení než odstranění jedince z volné přírody, nebude možné a všechna předchozí řešení selhala. V současné době není v kraji evidován konkrétní výskyt problémových vlků. Opatření ale není reakcí na nějaký aktuální případ, i kvůli své platnosti do konce roku 2028 je nástrojem, jak se na takovou situaci dopředu připravit."

Vlci se do volné přírody natrvalo vrátili před více než deseti lety a na několika místech, především na Frýdlantsku a Českolipsku se usídlilo několik jejich smeček. I přes jejich návrat do míst, kde se již nevyskytovali, jsou kriticky ohroženým a chráněným druhem.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Na Frýdlantsku se narodila vlčata
Vlk je v Krkonoších už zase doma
Na Jablonecku se objevil vlk
Kormoráni a vlci opět páchali škody, chovatelé dostanou kompenzace
Na území Jizerských hor a Frýdlantska vznikla dvě nová vlčí teritoria
Výskyt vlků v Českém ráji budou prověřovat proškolení dobrovolníci
Šestým rokem po sobě má vlčí smečka v Ralské pahorkatině přírůstky
Liberecký kraj nahrazuje škody způsobené vlkem
Mladá vlčice se nemohla dostat z ohrady na Vrchlabsku
Vlk zapózoval před krkonošskou fotopastí

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Josefově Dole zvou na adventní setkání

Obec Josefův Důl, Huť Marie 1904, Infocentrum Josefův Důl zvou na adventní setkání - v neděli 3. prosince se uskuteční v areálu Huti Marie. V nabidce bude kromě občerstvení i adventní, vánoční zboží, drobné dárečky, kalendáře. Během akce vystoupí děti z místní ZŠ a MŠ.  Začátek advetního setkání je ve 14 hodin.

Utkání Jablonce s Teplicemi je kvůli sněhu odloženo

Nezpůsobilá hrací plocha při vydatném sněžení zapříčinila, že se utkání 17. kola Fortuna:Ligy na Střelnici mezi Jabloncem a Teplicemi neodehraje. O náhradním termínu se rozhodne později. Sněhová nadílka zasypala Střelnici také v týdnu před utkáním s Pardubicemi. „Vyhřívání hřiště je v provozu delší dobu, již před utkáním s Pardubicemi, ale největší komplikací před zápasem s Teplicemi je pokračující sněžení. Sníh tedy pomalu odtává, ale připadá další a další. Najet na hřiště s technikou nelze, protože horní vrstva je podmáčená," vysvětlil důvody odložení utkání mluvčí FK Jablonec Martin Bergman.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Charitativní Zumba maraton na Smržovce letos jubilejní a poslední
Jaké budou Vánoční řemeslnické trhy v Turnově 2023?
Cenu Ivana Dejmala převzala bioložka Anežka Bartošová
V Krkonoších byl smrtelně postřelen vlk s GPS obojkem
Krajská knihovna vydává básnickou znakoknihu

Nejčtenější články

05.12.: Pomerančový mítink mladých atletických nadějí se vydařil
06.12.: Střípky ze zahájení jabloneckého adventu
05.12.: V souboji druhého se třetím uspěli maloskalští volejbalisté

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace