Kormoráni a vlci opět páchali škody, chovatelé dostanou kompenzace

16.12.2021 13:16:45 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Kormoráni a vlci opět páchali škody, chovatelé dostanou kompenzace

Vyplacení náhrady škody za tři další případy zvířat usmrcených chráněnými živočichy odsouhlasila na svém zasedání Rada Libereckého kraje. Celkem se jedná o bezmála šedesát tisíc korun.

Částku 21 102,98 korun obdrží za dvě roztrhané ovce a dvě jehňata chovatelka v Křižanech, sumu ve výši 24 482,55 korun dostane chovatelka, jejíž tele roztrhal vlk v Jindřichovicích pod Smrkem. Zvířata byla v době vzniku škody umístěna v uzavřeném objektu. Za ryby, vylovené z rybníků Cihlák a Křižák v Českém ráji, pak rybářská společnost z Chlumce nad Cidlinou dostane náhradu 13 244 korun.

Finanční náhrada se chovatelům poskytuje podle zákona číslo 115/2000 Sb., o poskytování náhrad škod způsobených vybranými zvláště chráněnými živočichy, ve znění pozdějších předpisů. Náhradu škody poskytuje na základě tohoto zákona a při splnění požadovaných podmínek Ministerstvo financí prostřednictvím Krajského úřadu Libereckého kraje jako neinvestiční účelovou dotaci z krajského rozpočtu.

„Letos je to naposledy, co kraj hradí tyto škody ze svého rozpočtu. Od prvního ledna příštího roku dojde ke změně systému: peníze nebudou poskytovány formou dotace, ale kompenzací. Prostředky z Ministerstva financí už nebudou předkládány ke schválení radě kraje. Pro poškozené to však žádnou změnu neznamená, dočkají se odškodnění stejně, jako tomu bylo dosud," uvedl Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství.

Vlk působí škody na hospodářských zvířatech v Libereckém kraji dlouhodobě. Finanční náhrady dosáhly v tomto roce celkové výše 629.786 korun, z toho ty způsobené na ovcích 372.018 korun. Významně rostou také škody způsobené kormorány. Během posledních let se částka vyšplhala téměř k milionu. Letos poprvé ve statistikách figurují také vydry, za jejichž útoky kraj vyplatil přes 30.000 korun.

Náhrady škod způsobené zvláště chráněnými živočichy v Libereckém kraji v korunách:

období

2018

2019

2020

2021

vlk

197.690

306.906

392.671

629.786

kormorán

0

376.345

929.769

903.817

vydra

0

0

0

30.589

celkem

197.690

683.251

1.322.440

1.564.192

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Na území Jizerských hor a Frýdlantska vznikla dvě nová vlčí teritoria
Výskyt vlků v Českém ráji budou prověřovat proškolení dobrovolníci
Šestým rokem po sobě má vlčí smečka v Ralské pahorkatině přírůstky
Liberecký kraj nahrazuje škody způsobené vlkem
Mladá vlčice se nemohla dostat z ohrady na Vrchlabsku
Vlk zapózoval před krkonošskou fotopastí

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Bobři se vracejí i do českých Krkonoš

Dobré zprávy jsou někdy doprovázeny i jinými, méně radostnými. První doklad (alespoň nám známý) o tom, že se do Krkonoš po několika staletích vrátil největší evropský hlodavec bobr, byl totiž získán v důsledku jeho usmrcení automobilem. Hlodavec byl nalezen na kraji hlavní silnice č. 14 - přímo naproti jezu na Jizeře v Horní Sytové (součást obce Víchová nad Jizerou). Více podrobností

Kraj pokračuje ve výstavbě fotovoltaik na střechách budov

Výstavba fotovoltaických elektráren na střechách krajských budov pokračuje. Fotovoltaikou bude osazena střecha Gymnázia Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou a budovy D Krajského úřadu Libereckého kraje. Na tu bude kraj podávat žádost o dotaci do Operačního programu Životní prostředí 2021-2027. Rozhodli o tom na svém jednání krajští radní. „Naším dlouhodobým záměrem je energetická soběstačnost kraje a jeho příspěvkových organizací. Fotovoltaiky jsou budoucností v energetice. Fotovoltaická elektrárna na střeše objektu budovy D bude mít výkon 93,6 kWp, fotovoltaika na střeše budovy jabloneckého Gymnázia Dr. Antona Randy pak 30,36 kWp. Oba projekty budou dokončeny v polovině května letošního roku," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky. Více informací v předchozím článku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Liberecký kraj při příležitosti Dne učitelů ocenil 22 osobností
Opylení v botanické zahradě se podařilo. Žlutokap vydal semena
Muže v Jablonci nad Nisou srazil vlak
Kultura v Železném Brodě v dubnu
V Rochlicích u Liberce došlo k hromadné nehodě

Nejčtenější články

11.04.: Muže v Jablonci nad Nisou srazil vlak
11.04.: V Rochlicích u Liberce došlo k hromadné nehodě
09.04.: Volejbalistky TJ Bižuterie ovládly Krajský přebor juniorek ve volejbalu

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace