Vlk je v Krkonoších už zase doma

01.03.2023 23:23:36 | Autor: Radek Drahný | Rubrika: Zprávy | Obce: Harrachov,Liberecký kraj

Vlk je v Krkonoších už zase doma

Krkonoše už jsou opět domovem i pro vlka obecného. Ve své době byl po medvědovi druhou největší šelmou, která zde žila. Byl vyhuben v první polovině 19. století, ale od roku 2018 se sem opět 2018 začal vracet. Nejprve se jednalo o výjimečná pozorování. Jejich počet ale poslední dobou stoupá a dnes již můžeme s jistotou říci, že vlk se v Krkonoších opět usadil. V polské části Krkonošského národního parku polští zoologové sledují dlouhodobě se vyskytující smečku. Na české straně hor jsou v poslední době pozorování častá, a to prakticky od Harrachova až po Žacléř.

Jelikož setkání s vlkem již nejsou vzácná, je na místě připomenout si, jak se v takové situaci chovat. Když se vám do cesty postaví vlk, nebojte se. Zvíře nejprve zkoumá, zda pro něj nepředstavujete hrozbu. Nepřibližujte se, nechte vlka jít! Ponechte mu únikový prostor. Můžete tleskat rukama, zakřičet, aby vás vlk slyšel a uvědomil si, že jste člověk. Pokud vlk váhá s odchodem, hoďte na něj hroudu zeminy nebo klacek. V žádném případě se vlky nepokoušejte krmit ani jim nenechávejte žádnou potravu. Své domácí mazlíčky mějte zabezpečené či uvázané na vodítku.

Vzhledem k tomu, že v jiných částech republiky se potravou vlků občas stávají i hospodářská zvířata, i my jsme v kontaktu s farmáři, kteří hospodaří v Krkonoších. Společně hledáme řešení, jak jejich stáda zabezpečit před nežádoucí návštěvou této šelmy. Existují možnosti, jak s podporou z Operačního programu Životní prostředí zabezpečit pastviny proti útoku velkých šelem, a to jak vybudováním kvalitnějších ohrad, nebo pořízením pasteveckých psů. I kvůli nim mějte své vlastní psy v národním parku raději na vodítku. Pokud už hospodáři vznikne škoda, pak má možnost na příslušném krajském úřadě požádat o náhradu škody. Nově se připravuje i možnost čerpat dotaci na újmu za ztížené hospodaření v oblasti výskytu vlka obecného. Nicméně je jednoznačné, že žádné opatření není 100%, ale pouze snižuje pravděpodobnost napadení hospodářských zvířat vlkem.

Vlk má svoje místo v přírodě i v naší kultuře. Vzbuzuje respekt i obdiv, někdy ale i obavy. Lidé jej nemilosrdně pronásledovali, nyní se k nám postupně začíná vracet a plnit svou roli predátora v přírodě. Zkušenosti z Evropy ukazují, že je možné v krajině hospodařit a zároveň zde mohou žít divoké šelmy (s využitím materiálů zpracovaných Agenturou ochrany přírody a krajiny, https://www.navratvlku.cz/aktuality/co-delat-pri-setkani-s-vlkem.)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Kormoráni a vlci opět páchali škody, chovatelé dostanou kompenzace
Na území Jizerských hor a Frýdlantska vznikla dvě nová vlčí teritoria
Výskyt vlků v Českém ráji budou prověřovat proškolení dobrovolníci
Šestým rokem po sobě má vlčí smečka v Ralské pahorkatině přírůstky
Liberecký kraj nahrazuje škody způsobené vlkem
Mladá vlčice se nemohla dostat z ohrady na Vrchlabsku
Vlk zapózoval před krkonošskou fotopastí

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Zdravý zoubek upozorňuje na prevenci zubního kazu

Světový den ústního zdraví připadá každoročně na 20. březen a je ve znamení osvěty na téma zásad ústní hygieny. V České republice se v rámci tohoto dne konají rozličné akce se zaměřením na orální zdraví. „Péče o chrup je důležitá a není radno ji podceňovat; nejčastějším onemocněním chrupu je zubní kaz, který se vyskytuje zhruba u tří milionů obyvatel republiky ročně. Proto je třeba začít s prevencí už u dětí v raném věku a šířit ji dál mezi rodiče, prarodiče i budoucí rodiče," uvedl Vladimír Richter, krajský radní pro resort zdravotnictví.

Na podporu udržitelného rozvoje území věnuje kraj 600 tisíc korun

Šest set tisíc korun. Takovou částkou Liberecký kraj podpoří z dotačního fondu naplňování zásad udržitelného rozvoje. Na svém zasedání to schválilo krajské zastupitelstvo. Peníze poputují ve prospěch místní Agendy 21. „Jde nám o popularizaci a propagaci konceptu udržitelného rozvoje, který chceme přenášet v konkrétních projektech do obcí, měst, mikroregionů, místních akčních skupin, podnikatelských subjektů i nestátních neziskových organizací v Libereckém kraji," uvedl Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Petr Hapka a jeho potměšilí hosté zaplnili divadlo hudbou i emocemi
Nová Asociace euroregionů spojuje sousední země i jejich občany
Jaro v kraji: Parchanti na Bezdězu, koupel v pivu i lamy na ranči
Jednou jsi dole, jednou nahoře aneb pád a vzestup Vratislavické kyselky
S třemi zákazy řízení a pod vlivem drog usedl v Jablonci za volant

Nejčtenější články

21.03.: Řidička přehlédla v Jablonci na přechodu přecházející chodkyni
20.03.: Hospoda cup 2023 vyhrál tým Chronos
22.03.: S třemi zákazy řízení a pod vlivem drog usedl v Jablonci za volant

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace