Švýcarská vyhlídka stojí na základech zaniklého hostince

06.10.2019 20:28:31 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Švýcarská vyhlídka stojí na základech zaniklého hostince

Jeho turistický věhlas pohasl po roce 1945, přesto má však výletníkům Zelený vrch u Cvikova co nabídnout. Hostince pro občerstvení hladových a žíznivých tu už sice nestojí, nádherná vyhlídka do okolí však přetrvala dodnes.

„Výletních míst spojených s nějakou dominantou, vrchem, zkrátka s místem, ze kterého byl krásný výhled daleko do kraje, byla v našem kraji řada. Příkladem je třeba vrch Vysoký, na kterém je dnes jen torzo bývalého větrného mlýna, u kterého byla restaurace. Některá výletní místa přežila, jiná bohužel zanikla," řekla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Zelený vrch, zvaný někdy též Drnovecký, je výrazný zalesněný znělcový kopec, vyčnívající asi kilometr a půl severovýchodně od Cvikova nad severním okrajem osady Drnovec.

Až do druhé světové války byl Zelený vrch oblíbeným výletním místem. Na jeho svazích byly upraveny četné vycházkové cesty a stály tu také dva hostince. Jedním z nich byl Schweizerhaus neboli Švýcarský dům.

Postavil jej drnovecký hostinský Josef Böhm a byl od něj krásný výhled k jihu na rozlehlou krajinu Českolipska se vzdálenými dominantami Bezdězu a Vlhoště. Po válce oba hostince zanikly, přičemž ze Švýcarského domu se dochovalo zčásti zděné a zčásti ve skále vytesané sklepení.

Právě na něm Lesy České republiky postavily a v červnu roku 2015 slavnostně otevřely dřevěný vyhlídkový altán ze smrkového dřeva, z něhož je krásně vidět i Ještěd.

Z druhého hostince, nalézajícího se na druhé straně Zeleného vrchu, zůstaly už jen zarostlé zbytky základů. Skalní vyhlídka se zachovala dodnes, a ačkoliv je částečně přerostlá stromy, stále je z ní pěkný výhled do okolí.

Kam ještě vyrazit na výlet nebo za zajímavou událostí? Tipy, přehledy akcí, možnosti ubytování a další zajímavosti se nalézají na webu www.liberecky-kraj.cz, na YouTube prostřednictvím kanálu Region Liberec nebo na facebookové stránce Liberecký kraj - cestou necestou. Zážitky pak lze sdílet na Instagramu pod hashtagem #regionliberec.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Krkavčí skála, další z málo známých míst Libereckého kraje
Letos stoupl zájem o hrady Grabštejn a Trosky či zámek Hrubý Rohozec
Malá Skála láká za tajemstvím Pantheonu
Liberecký kraj neznámý: Z hradu Štěpanice zůstaly zbytky paláce a věže
Via ferrata: adrenalinová ochutnávka na Vodní bráně
Méně známé místo v kraji je i skalní hrad Stohánek
Za adrenalinem do jizerských i krkonošských bikeparků
Vyhlídka Terezínka, další méně známé místo Libereckého kraje
Na agroturistiku v Libereckém kraji zve i Statek Zakšín na Kokořínsku
Českým rájem skrz naskrz na koloběžce i na lodi
Rozhledna Járy Cimrmana se nepyšní výškou, ale hloubkou
Méně známé, ale zajímavé místo kraje: Dutý kámen
Méně známá místa kraje: Harrachovská hrobka v Horní Branné
Zřícenina hradu Bradlec u Lomnice: místo, které stojí za návštěvu
Liberecký kraj představuje méně známá místa: Sirný pramen

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Kraj hledá Památku roku pro letošek. Nominace přijímá do 30. dubna

Již jen několik dní je možné přihlásit se do devátého ročníku soutěže Památka roku 2023 Libereckého kraje; termín vyprší 30. dubna. Soutěž, jejímž cílem je upozornit na úspěšné obnovy kulturních památek a poukázat na ojedinělé stavby v našem regionu, vypisuje Liberecký kraj. „Skutečně velice stojíme o to, aby se nám hlásilo co nejvíce majitelů úspěšných obnov památek. Jejich obnovy jsou inspirací příkladem pro ostatní majitele," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovního ruchu Libereckého kraje. Předchozí článek

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Nové úřední hodiny jabloneckého magistrátu
Plánované uzavírky v Jablonci nad Nisou od 29. a 30. dubna
Na jednoho Jablonečana připadá 144 kg směsného odpadu ročně
Obrazem: Školní akademie Gymnázia Tanvald 2024
Na schody v kostele na Krásné přispěje kraj. Zapojit se může každý

Nejčtenější články

27.04.: Obrazem: Školní akademie Gymnázia Tanvald 2024
25.04.: Jablonec nad Nisou je podle ankety opět pro podnikání zaslíbený!
26.04.: Na schody v kostele na Krásné přispěje kraj. Zapojit se může každý

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace