Jizerky oslavily padesát let a ochránci vysadili pamětní buk

13.11.2018 18:32:09 | Autor: redakce | Rubrika: Kultura | Obce: Jizerské hory

Jizerky oslavily padesát let a ochránci vysadili pamětní buk

Hned tři kulatá jubilea oslavili na konci října ochránci Jizerských hor. Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody byla založena před 25 lety, Chráněná krajinná oblast Jizerské hory byla vyhlášena před 50 lety a významný spisovatel a fotograf Siegfried Weiss oslavil v tomto roce své 85. narozeniny.

Při této příležitosti vysadili pro Jizerky typický buk a pokřtili knihu Siegfrieda Weisse s názvem O věčných proměnách lesa. „I přes počasí, které bylo typicky jizerské, dorazilo docela dost lidí a celá akce se povedla na výbornou," řekla Kamila Madejová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, pod kterou Správa CHKO Jizerské hory spadá.

Příznivci severočeského pohoří se sešli v Liberci u známé roubenky, kde sídlí Správa CHKO Jizerské hory a Agentura ochrany přírody a krajiny. Připomněli si to krásné i bolestné, co Jizerské hory prožily a u té příležitosti vysadili pamětní buk lesní, který je pro Jizerské hory typický. Dříve pokrýval spolu s jedlí většinu zdejších lesů, ale postupně byl nahrazován smrkem. Dnes se ochranáři i lesníci zasazují o jeho návrat a vytváří tak druhově bohatší lesy. „Buky zůstaly v místních lesích prakticky jen na jeho severních svazích a na některých dalších menších lokalitách. Buk je perfektní dřevina, která zvládá klimatické změny, znečištění ovzduší i další útrapy, které Jizerské lesy v minulosti postihly," uvedl Jiří Hušek, ředitel Regionálního pracoviště Liberecko Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Vysazení stromu u roubenky v Liberci<br />Autor: Archiv Nadace Ivana Dejmala Dárek dostaly Jizerské hory i v podobě nově vydané knihy známého spisovatele, fotografa, znalce i milovníka Jizerských hor Siegfrieda Weisse s názvem O věčných proměnách lesa. Na více než 130 stranách zde autor představuje nejen svůj osobní pohled na Jizerské hory a odtajňuje příběhy, které ho k nim vážou, ale provádí čtenáře i celým obdobím posledních 50 let, kdy toto pohoří prošlo turbulentním vývojem a to včetně ekologické katastrofy, ze které se zotavuje dodnes. Celá kniha je postavena na řadě úchvatných fotografií Siegfrieda Weisse s často neopakovatelnou atmosférou a poprvé se zde představují i jeho linoryty a olejomalby.

„Velice si vážím, že jsme knihu pana Weisse mohli vydat a výtěžek z jejího prodeje věnujeme na pomoc Jizerským horám a jejich okolí," doplnil Ondřej Petrovský, ředitel Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody. Objednávat si ji můžete již nyní na webových stránkách nadace www.nadaceivanadejmala.cz a k dostání je také u regionálních knihkupců.

Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody pomohla již stovkám menších i větších projektů částkou přesahující 21 miliónů korun. Stojí za řadou konkrétních ochranářských projektů, na které získává peníze od firem i fyzických osob. Posledních osm let vydává kalendář Zaostřeno na Jizerky a nyní i knihu. V minulosti pomohly peníze například s výsadbou desítek tisíc sazenic, záchranou rašeliniště, kterému hrozil zánik, opravou turistických stezek v Jizerských horách nebo vybudováním rybího přechodu na řece Smědé. „Nesmírně si vážím všech lidí, kteří Jizerským horám a přírodě jako takové tímto způsobem pomáhají. Jizerské hory i díky nim prošly výraznou obnovou poškozených lesních porostů. To nejhorší mají určitě za sebou, ale je před námi ještě mnoho výzev. Aktuálně například dlouhá sucha, ale i extrémní srážky a samozřejmě stále znatelnější klimatické změny," vysvětlil Petrovský.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

K 50. výročí CHKO Jizerské hory vysadí strom a pokřtí knihu
Nadace představila kalendář Zaostřeno na Jizerky 2019
Vernisáž výstavy Zaostřeno na Jizerky 2018 opět v Babylonu
Nadace podporuje ekologickou výchovu dětí už 16 let
Nadace Ivana Dejmala pomáhá Jizerským horám již 24 let
Miloslav Nevrlý obdržel Cenu Ivana Dejmala

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Na krkonošských cestách bude provázet 15 nových podmaleb na skle

Podmalby na skle - prastará výtvarná technika, která nechyběla skoro v žádné krkonošské chalupě. Patnáct zbrusu nových podmaleb dostala Správa KRNAP darem od jejich autorky Zory Ponicové-Paterové a jejího bratra Václava Patery. Více podrobností

Hořela elektroprodejna v Semilech

K požáru prodejny elektra vyjeli v pátek 17. května po 20. hodině profesionální i dobrovolní hasiči do Špidlenovy ulice v Semilech na rohu Riegrova náměstí. Požár byl zpozorován skrze výlohu a k jeho uhašení hasiči postupně nasadili tři vodní proudy. Podrobnosti na Našem Pojizeří


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jabloneckým tónům je deset let
Defibrilátory zachraňují lidské životy. Kraj opět podpoří jejich nákup
Krajské kolo soutěže ve vyprošťování u dopravních nehod zná své vítěze
Další úsek cyklostezky svaté Zdislavy je dokončen v Bílém Kostele
Botanická zahrada slaví, ukazuje nové ryby a nabízí kaktusy

Nejčtenější články

21.05.: Řidiče ve Smržovce oslnilo slunce a zastavil se až v plotě
22.05.: Hořela chalupa v Albrechticích
21.05.: Na jeden den se otevře Kantorova vila

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace