Miloslav Nevrlý obdržel Cenu Ivana Dejmala

01.11.2017 07:59:40 | Autor: redakce | Rubrika: Zprávy | Obce: Jizerské hory,Liberecký kraj

Miloslav Nevrlý obdržel Cenu Ivana Dejmala

Tuto sobotu obdržel čtyřiaosmdesátiletý Miloslav Nevrlý cenu Ivana Dejmala a zasadil v Jizerských horách strom. Nevrlý je znám jako přírodovědec, který celoživotním úsilím přispěl k poznání historie Jizerských hor a jejich ochraně. Jeho úchvatná Kniha o Jizerských horách zcela převrátila vztah veřejnosti k tomuto trochu opomíjenému pohoří.

Cenu uděluje každé dva roky Společnost pro krajinu a letos poprvé také společně s Nadací Ivana Dejmala pro ochranu přírody jako čestné vyznamenání oceňující mimořádný pozitivní počin související s krajinou. Samotného aktu předání se účastnilo u Prezidentské chaty v Hraběticích na 50 osob včetně řady ochránců přírody z celé republiky. Mezi nimi nechyběl předseda správní rady nadace a ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny František Pelc, ředitel liberecké pobočky této agentury Jiří Hušek, bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík nebo předseda Společnosti pro krajinu a předseda České komory architektů Ivan Plicka.

„Potěšil mě zájem o předávání ceny a jsem rád, že i přes nepříliš příznivé počasí dorazilo takové množství lidí. Nejvíce si však cením právě účasti samotného letošního laureáta, neboť Miloslav Nevrlý je pro mnohé oprávněně ikonou Jizerských hor. Vážím si jeho celoživotní práce na poli ochrany přírody a za popularizaci Jizerských hor prostřednictvím jeho úchvatných knih," řekl ředitel nadace Ondřej Petrovský.

Miloslav Nevrlý si převzal cenu Ivana Dejmala a poté i zasadil strom Miloslav Nevrlý je znám nejen jako vynikající přírodovědec, ale také jako vlastivědný badatel a excelentní popularizátor přírody a historie Jizerských hor. Je autorem přelomové publikace Kniha o Jizerských horách, která vyšla od roku 1976 ve čtyřech vydáních v nákladu mnoha desítek tisíc výtisků. Nevrlý ve své knize otevřel pro mnoho vnímavých čtenářů barvitou a dramatickou historii Jizerských hor. Historii, která byla násilně přetržena poválečným odsunem zdejších německých obyvatel a následně prakticky zapomenuta. Kniha a její autor jsou již pro třetí generaci zdrojem hlubokého poznávání Jizerských hor, plným objevných informací o jizerské přírodě a lidech, informací podaných svébytným poetickým jazykem.

Celoživotní práce Miloslava Nevrlého byla zásadním podnětem pro zrození nových jizerskohorských patriotů, zakládání spolků, rozvoj občanské společnosti ve zdejším kraji a prostřednictvím společné historie i ke sbližování současných a bývalých obyvatel pohraničí, dávno před přijetím Česka do sjednocené Evropy. Vztah místních lidí k horám, mnohdy podpořený Miloslavem Nevrlým, jejich aktivní účast na ochraně přírody a krajiny byly tak tím, co pomohlo Jizerským horám překonat zdánlivě bezvýchodné období imisní a kůrovcové katastrofy v jejich lesích na přelomu století. I velkou zásluhou Miloslava Nevrlého tak dnes Jizerské hory stále patří k nejcennějším chráněným územím v českých zemích s unikátní přírodou a jedinečnou kulturní krajinou.

Předchozí laureáti:

2009 - novinář Čestmír Klos, který byl nominován za své celoživotní dílo v propagaci tématu krajiny a šíření myšlenek zlepšujících věci veřejné.

2011 - Vladimír Buřt, místostarosta města Horní Jiřetín a neúnavný odpůrce prolomení limitů těžby v Podkrušnohoří.

2013 - Dagmar Kjučuková, místostarostka šumavské obce Zdíkov, vůdčí duch Okrašlovacího spolku Zdíkovska, jenž se kromě péče o Zdíkov a šumavskou přírodu a krajinu věnuje i ochranářským aktivitám.

2015 - Martin Říha, architekt a urbanista, který je příkladem korektního, o odbornost se opírajícího profesionála, působícího ve veřejné správě, usilujícího o nalezení řešení, splňujících kritéria udržitelného rozvoje území.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Poctu hejtmana obdrželo sedm osobností, jedna z cen in memoriam
Nadace a spolek zachránily rašeliniště
Výstava Zaostřeno na Jizerky opět představuje nejkrásnější fotografie
Nadace Ivana Dejmala vyhlašuje nový grantový program
Lidé vybrali nejkrásnější snímek Jizerek roku 2017

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Výkonná rada ODS v Liberci zrušila členství dvěma členům

Výkonná rada ODS v pátek 12. dubna 2024 v návaznosti na závažné pochybnosti a podezření z korupčního jednání v Liberci rozhodla přijatým usnesením o ukončení členství Petru Židkovi a Petru Syrovátkovi. „Petr Židek byl vyzván, aby z věci vyvodil patřičné důsledky, a rezignoval na své funkce, nicméně výzvu odmítl. Ve stejné věci byl Petr Syrovátko vyzván k pozastavení členství. Oba pánové výzev neakceptovali, proto Výkonná rada ODS využila těchto mimořádných nástrojů. Výkonná rada zároveň rozhodla o zrušení Místního sdružení Liberec, čímž došlo k jeho zániku," uvedl tiskový mluvčí ODS Jakub Skyva.

Bobři se vracejí i do českých Krkonoš

Dobré zprávy jsou někdy doprovázeny i jinými, méně radostnými. První doklad (alespoň nám známý) o tom, že se do Krkonoš po několika staletích vrátil největší evropský hlodavec bobr, byl totiž získán v důsledku jeho usmrcení automobilem. Hlodavec byl nalezen na kraji hlavní silnice č. 14 - přímo naproti jezu na Jizeře v Horní Sytové (součást obce Víchová nad Jizerou). Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Program Kulturního centra Vratislavice 101010 v dubnu
VIDEO: Zbourali most u Čtveřína
V Libereckém kraji se loni vytřídilo 1581 tun elektrozařízení
Oficiál Tříška i loupežník Karaba. Za pohádkou do Lužických hor
Hasiči zasahují u požáru paneláku v Železném Brodě

Nejčtenější články

15.04.: Hasiči zasahují u požáru paneláku v Železném Brodě
14.04.: Obrazem: Vedoucí FC Pěnčín přehrál pátou Chrastavu
14.04.: Obrazem: V divizním derby zvítězily Velké Hamry

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace