Tomáš Pospíšil: Děti už ví, že zpěvem mohou dělat radost nejen sobě

28.07.2018 20:06:43 | Autor: Rudolf Kožený a Petr Ježek | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Tomáš Pospíšil: Děti už ví, že zpěvem mohou dělat radost nejen sobě

Jablonecké děti obhájily zlatou medaili na největší sborové soutěži světa - Olympijských hrách sborového zpěvu 2018 v Tshwane (dříve Pretoria). Přinášíme rozhovor se sbormistrem souboru Tomášem Pospíšilem bezprostředně po návratu z Jihoafrické republiky.

Jak hodnotíte úspěch na soutěži v JAR?

Úspěch je vlastně takovým svědectvím toho, že s poctivosti pořád ještě nejdál dojdeš. A já potřebuju, aby děti zažily, že když jsou poctivé v práci, tak jsou taky úspěšné. Velmi dobrá je zlatá medaile a zařazení mezi nejlepší sbory naší planety, protože ta soutěž skutečně měla nejlepší sbory celé planety a úroveň byla vysoká ve všech kategoriích. To, co jsme slyšeli na koncertech nebo na těch soutěžích jenom dokazuje, že i normální děti z Jablonce, které dělají další kroužky a chodí jenom dvakrát týdně zpívat, tak se mohou postavit po bok těch nejlepších sborů, třeba univerzitních, kde se vybírají děti z obrovského množství do úzkého výběru.

A kam byste výsledek zařadil v historii souboru?

No a kam bych výsledek zařadil? Já bych si ho cenil o to víc, protože jsme letos poprvé nesoutěžili mezi dětmi. Vždycky jsme soutěžili v té první části olympiády, kde soutěží dětské sbory, ale letos jsme o to přišli kvůli pohostinství afrického sboru, který nám slíbil pohostinství až po 17. červenci. Tak jsme se museli účastnit až druhé části olympiády a děti soutěžily mezi dospělými sbory. A stříbro v kategorii spirituál, kam dětské sbory nepatří, je obrovským úspěchem, protože porotci nám po soutěži dali signál, že vlastně u dětí vůbec neviděli žádný nedostatek, jenom jediný nedostatek byl v tom, že zpívají v kategorii, kam děti nepatří, protože každý porotce má v této kategorií představu zvuku dospělého sboru.

Co vás na cestě po JAR nejvíce zaujalo? 

Příjezd jabloneckého pěveckého sboru Iuventus, Gaude! z Olympijských her sborového zpěvu 2018 v Tshwane<br />Autor: Václav Novotný Mě zaujala ta obrovská srdečnost a zvlášť u černého obyvatelstva, to nás všechny překvapilo. Když jsme pozorovali, jak se chovali i ty uklízečky a všichni co s námi přišli do styku, i řidič který nás vozil po Jihoafrické republice. Všichni svou troškou laskavosti a ochotou jednali s námi bílými jako mezi sebou. A to je něco takového, co se tady často moc nevidí, úplně a vždycky v té společnosti, takže to mě potěšilo nejvíc.

Jak vás to motivuje do další práce?

Ta motivace je hlavním cílem toho. Veškeré přípravy, ten zájezd jsme připravovali rok a čtvrt. A když jsem s tím nápadem přišel, tak vlastně tím cílem nebylo to, abychom se podívali já a děti do Jihoafrické republiky, ale aby děti měly zážitky takové, které je ponesou potom dál a budou chtít dál zpívat. A také budou vědět, že zpěvem mohou dělat radost nejenom sobě. Tedy ne jenom, že vyhrají soutěž, ale že můžou dělat radost i posluchačům dokonce na jiném kontinentě. A ten poslední koncert, který jsme měli pro krajany, byl nejsrdečnější, byl plný slz a emocí od těch lidí. To myslím, že je velikánským zážitkem pro děti, a to si v sobě ponesou strašně moc dlouho. Rozdávat radost muzikou, to je poslání, a to děti potřebují zažít.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

VIDEO: Přivítání sboru Iuventus, Gaude! na jabloneckém náměstí
VIDEO: Přivítání sboru Iuventus, Gaude! na pražském letišti
Obrazem: Příjezd pěveckého sboru Iuventus, Gaude! z JAR
Iuventus, Gaude! získal na olympiádě sborového zpěvu zlatou medaili
Obrazem: Iuventus, gaude! odletěl do Jihoafrické republiky

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

HZS Libereckého kraje obdrží dotaci na nákup vysoušečů

Celkem 100 kondenzačních vysoušečů v hodnotě 1 500 000 korun má v plánu nakoupit Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje. Dotaci mu poskytne Liberecký kraj ze svého krizového fondu. „Hasiči využijí vysoušeče zejména v případech, kdy je nutné zlikvidovat následky mimořádných událostí na území Libereckého kraje, jakými jsou například povodně. Finanční prostředky na nákup vysoušečů jsme poskytli ze svého krizového fondu," uvedl hejtman Martin Půta. Kondenzační vysoušeče jsou potřeba na řešení následků živelných mimořádných událostí a z důvodu nedostatku odvlhčovacích zařízení v Libereckém kraji.

Zahájili již 12. ročník soutěže Dřevěná stavba roku

Nadace dřevo pro život zahájila přihlašování do prestižní oborové soutěže Dřevěná stavba roku. Už dvanáctým rokem představuje široké veřejnosti díla těch, kteří umí doslova kouzlit se dřevem a vytváří dřevěné stavby šetrné k přírodě. I letos je pro soutěžící připraveno 6 soutěžních kategorií, do kterých mohou přihlásit realizace nebo návrhy různých typů dřevěných staveb, jako jsou rodinné domy, sruby, konstrukce, dětská hřiště, rozhledny či dřevěné interiéry. Přihlašování do 12. ročníku soutěže Dřevěná stavba roku probíhá do 28. února 2022 na webových stránkách soutěže. Soutěžící, kteří se přihlásí do 31. ledna navíc získají 20% slevu z registračního poplatku. V březnu bude pro soutěžní díla hlasovat odborná porota i široká veřejnost. Na konci dubna pak proběhne slavnostní vyhlášeni letošních vítězů a jejich projektů.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kokonín bude mít cyklostezku
Kraj vyhlašuje soutěž Památka roku Libereckého kraje za rok 2021
Horská služba resucitovala lyžaře na běžecké trati u Štěpánky
FK Jablonec sahal proti Lokomotivu Moskva po vítězství
Vznik česko-německého inovačního centra podpoří Liberecký kraj

Nejčtenější články

21.01.: Na Jablonecku se objevil vlk
22.01.: Od pondělí 24. ledna se změní trasa některých jabloneckých autobusů
23.01.: Horská služba resucitovala lyžaře na běžecké trati u Štěpánky

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Aktuální zpravodajství z Pojizeří.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace