Hrady a zámky v říjnu zvou na pohádky, do muzea i na lampiony

06.10.2021 07:29:31 | Autor: Jan Mikulička, Lucie Bidlasová, pjs | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj,Jablonecko

Hrady a zámky v říjnu zvou na pohádky, do muzea i na lampiony

Podzim plný plískanic se pozvolna plíží do kraje. Jakkoliv se to zatím nezdá, slota, mlhy a nevlídno jsou téměř na dosah ruky. Zabavit se v suchu a relativním teple lze na hradech a zámcích. V říjnové nabídce akcí se objevují pohádkové prohlídky, beseda s kastelánem, ale třeba i možnost vylézt na běžně nepřístupnou věž.

„S blížícím se deštivějším a chladnějším počasím hledáme také kryté turistické cíle. A právě památky, hrady a zámky mohou takovým cílem být. Kasteláni se tak snaží zajímavým programem nalákat návštěvníky," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Státní zámek Lemberk od 1. do 3. října zpřístupňuje středověkou věž, která bude otevřena po celý den od 9.00 do 16.30. Později se otevře také během podzimních prázdnin mezi 26. a 31. říjnem. Do konce tohoto měsíce lze na zámku navštívit výstavu věnovanou životu a skutkům Zdislavy z Lemberka.

Výstava malířky Jitky Němečkové s názvem Krajinou za očima je do 3. října k vidění na hradu Bezděz. O tom, jak se právě tato památka proměnila během posledních let, jak vypadala letošní sezona a co má správa hradu v plánu na tu příští, bude přednášet kastelán hradu Kamil Seidl v Krajské vědecké knihovně v Liberci 26. října.

Hrad Grabštejn zve 23. a 24. října na prohlídky veterinárního muzea; začátky jsou vždy v 11 a ve 14 hodin. Obec Chotyně pak 29. října pořádá na Grabštejně lampionový průvod.

Státní zámek Sychrov zve na pohádkové prohlídky s všeříkajícím názvem Šíleně smutná princezna. Konají se 23. a 24. října vždy v 10, 11, 13, 14 a 15 hodin.

S ohledem na epidemiologickou situaci je možné, že se některé kulturní akce nebudou moci uskutečnit. Pro aktuální informace je třeba sledovat také webové stránky a sociální sítě jednotlivých hradů a zámků.

Kompletní nabídka na hradech a zámcích v říjnu:

Liberecký kraj

• 1. - 3. 10.: státní zámek Lemberk - Zpřístupnění středověké věže. Zpřístupnění středověké věže s vyhlídkou po okolí zámku. Věž bude otevřena po celý den od 9 do 16:30 hodin. (www.zamek-lemberk.cz; www.facebook.com/ZamekLemberk; www.instagram.com/zamek_lemberk)

• do 3. 10.: státní hrad Bezděz - Výstava Krajinou za očima. Přijměte co nejsrdečněji pozvání malířky Jitky Němečkové do její a možná i vaší Krajiny za očima, do prostoru, kde mysl může utichnout a srdce bezpečně tát. V sobotu 7. 8., 21. 8. a 18. 9. se s autorkou můžete také potkat a zeptat se na vše, co Vás o její tvorbě zajímá. (www.hrad-bezdez.cz; www.facebook.com/HradBezdez; www.instagram.com/hradbezdez)

• 23. - 24. 10.: státní hrad Grabštejn - Prohlídky veterinárního muzea. Prohlídky vycházejí vždy v 11 a ve 14 hodin. (www.hrad-grabstejn.cz; www.facebook.com/shgrabstejn; www.instagram.com/hradgrabstejn/)

• 23. - 24. 10.: státní zámek Sychrov - Pohádkové prohlídky - Šíleně smutná princezna. Víte, že pohádka může být i interaktivní zábavou? Při sledování televize to asi nejde, v kině také ne, v divadle snad, ale na zámku rozhodně! Přijeďte se podívat na příběh s názvem Šíleně smutná princezna. Prohlídky vždy v 10, 11, 13, 14 a 15 hodin. (www.zamek-sychrov.cz; www.facebook.com/szsychrov; www.instagram.com/sychrov_zamek)

• 26. - 31. 10.: státní zámek Lemberk - Podzimní prázdniny - Zpřístupnění středověké věže. Zpřístupnění středověké věže s vyhlídkou po okolí zámku. Věž bude otevřena po celý den od 9 do 16:30 hodin. (www.zamek-lemberk.cz; www.facebook.com/ZamekLemberk; www.instagram.com/zamek_lemberk)

• 26. 10.: Krajská vědecká knihovna v Liberci - Přednáška Majestátní hrad Bezděz kdysi a dnes. Jak se hrad Bezděz proměnil během posledních let? Jak vypadala sezona 2021? Co má správa hradu v plánu na sezonu 2022? Nejen o tom bude přednášet kastelán hradu Bezděz Bc. Kamil Seidl. (www.hrad-bezdez.cz; www.facebook.com/HradBezdez; www.instagram.com/hradbezdez)

• 29. 10.: státní hrad Grabštejn - Lampionový průvod. Pořádá obec Chotyně. (www.hrad-grabstejn.cz; www.facebook.com/shgrabstejn; www.instagram.com/hradgrabstejn/)

• do 31. 10.: státní zámek Lemberk - Výstava - Zdislava jako historická osobnost. Panelová výstava věnovaná životu a skutkům Zdislavy z Lemberka. (www.zamek-lemberk.cz; www.facebook.com/ZamekLemberk; www.instagram.com/zamek_lemberk)

Královéhradecký kraj

• 2. 10.: hospitál Kuks - Svatohubertské slavnosti. Samotný hospitál Kuks je již přes 300 let spojován s hony a lovem. Jeden z nejvýznamnějších propagátorů české myslivosti byl samotný zakladatel Kuksu František Antonín hrabě Špork, který v 17. století založil dodnes známý řád sv. Huberta. Právě Řád sv. Huberta patří mezi hlavní pořadatele těchto slavností myslivosti. Akci doprovázejí zkoušky a ukázky loveckých psů, hra na lesní roh, slavnostní Svatohubertská mše v kostele Nejsvětější Trojice, tematická výstava a stánky s mysliveckými potřebami. (www.hospital-kuks.cz; www.facebook.com/hospitalkuks; www.instagram.com/hospitalkuks)

• 2. - 3. 10.: státní zámek Opočno - Pohádka na zámku: Čert s vodníkem na zámku. Pohádkové představení v zámeckých komnatách pro nejmenší návštěvníky a jejich rodiče. Pohádkové prohlídky zavedou děti i dospělé na zámek, kde místní sloužící společně s čertem a vodníkem bojují proti nástrahám, které jsou jim kladeny do cesty. Aby vše dobře dopadlo, určitě budou potřebovat pomoc samotných dětí. Ty se v každé místnosti zámku nejen seznámí s částí děje pohádky, ale budou do děje i přímo vtaženy. Rezervace doporučena! (Rezervovat lze na: opocno@npu.cz nebo 494 668 216). Časy zahájení prohlídek: 9:30, 10:30, 13:30, 14:30 a 15:30. (www.zamek-opocno.cz; www.facebook.com/zamekopocno; www.instagram.com/zamekopocno)

• 2. - 3. 10.: státní zámek Ratibořice - Podzim v Ratibořicích: „Růže a valčík pro vévodkyni zaháňskou". Také tuto poslední z akcí, pořádaných v hlavní turistické sezóně, věnujeme připomínce 240. výročí narození „naší paní kněžny" Kateřiny Vilemíny vévodkyně Zaháňské. Při procházce komnatami prvního patra můžete obdivovat bohatá podzimní květinová aranžmá a zaposlouchat se do podmanivých tónů klavírní hudby. Po prohlídce se zkušeným průvodcem můžete ještě zavítat do podzimně vyzdobených, jinak běžně nepřístupných zámeckých sklepení. Na závěr vás bude čekat možnost malého občerstvení s nabídkou svařeného vína, kávy, tradičního štrúdlu a dalších populárních zákusků, ale i zvěřinové paštiky a zvěřinového guláše. (www.zamek-ratiborice.cz; www.facebook.com/ratiborice.zamek; www.instagram.com/ratiborice.zamek)

• 7. - 10. 10.: státní zámek Opočno - Mezinárodní setkání sokolníků. (www.zamek-opocno.cz; www.facebook.com/zamekopocno; www.instagram.com/zamekopocno)
• 10. 10.: státní zámek Hrádek u Nechanic - Kros na Hrádku. Noblesní běh na 3 míle zámeckým parkem. www.kros-hradek.cz (www.zamek-hradekunechanic.cz; www.facebook.com/hradekunechanic; www.instagram.com/zamek_hradek)

• 23. - 24. 10.: státní zámek Opočno - Opočno opačně... Prohlídky běžně nepřístupných prostor. Mimořádné prohlídky běžně nepřístupného druhého patra zámku včetně představení plánu jeho budoucího využití pro chystané návštěvnické trasy. Rezervace doporučena! (Rezervovat lze na tel.: 494 668 216). (www.zamek-opocno.cz; www.facebook.com/zamekopocno; www.instagram.com/zamekopocno)

• 28. 10.: státní zámek Opočno - Opočenský zámecký depozitář zbraní. Za nezpřístupněnými exponáty jedné z nejvýznamnějších sbírek v ČR se správcem depozitáře. Pouze na rezervaci! (tel.: 494 668 216, opocno@npu.cz)  (www.zamek-opocno.cz; www.facebook.com/zamekopocno; www.instagram.com/zamekopocno)

• 30. 10.: státní zámek Opočno - Rozloučení s orientální zbrojnicí. Mimořádná prohlídka.
(www.zamek-opocno.cz; www.facebook.com/zamekopocno; www.instagram.com/zamekopocno)

• do 31. 10.: státní zámek Opočno - Výstava Dvorské kordy z opočenských depozitářů. Krátkodobá výstava běžně nezpřístupněných sbírkových předmětů zámecké sbírky. Výstava na dvou desítkách exponátů stručně ilustruje přerod šlechtické soubojové zbraně - rapíru v přepychový doplněk oděvu - dvorský kord. Exponáty bude možné zhlédnout v provozní době zámku pouze v rámci prohlídek zbrojnic (případně prohlídek zbrojnic s rozšířeným výkladem nebo speciální prohlídky Dopoledne v opočenské zbrojnici). (www.zamek-opocno.cz; www.facebook.com/zamekopocno; www.instagram.com/zamekopocno)

• do 31. 10.: státní zámek Ratibořice - Jelgava a Rundále, místa dětství Kateřiny Zaháňské. Výstava fotografií ve Vstupní hale zámku, přibližující místa, ve kterých strávila svá dětská a dívčí léta Kateřina Vilemína princezna Kuronská a pozdější vévodkyně Zaháňská. (www.zamek-ratiborice.cz;www.facebook.com/ratiborice.zamek; www.instagram.com/ratiborice.zamek)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Tajemno v kraji: bludný šlechtic, horský duch i brána do pekel
Pan nadlesní, princezna, medvědi. Hrady a zámky baví děti i dospělé
Září je na hradech a zámcích ve znamení Dnů evropského dědictví
Akce na hradech a zámcích pokračují naplno i v srpnu
Milovníci tajemna si o letošní Hradozámecké noci přijdou na své
Kunětická hora má první publikaci, Hrádek u Nechanic listy pro školáky
Novinka sezony na Valdštejně je tajemný kryptex
O prázdninách na hradech a zámcích rozšířili nabídku prohlídek i akcí
Překvapení pod papírem. Návštěvu Českého ráje kazí výkaly po lesích
Hrad Valdštejn přivítal první kulturní akce letošní sezony
Čtrnáct přístupných jeskyní otevře pro veřejnost od úterý 1. června
Červnové akce na hradech a zámcích
Návštěvníci se na hradech a zámcích mohou těšit na řadu novinek
Liberecký kraj nabízí v létě mnoho důvodů pro návštěvu
Hrad Valdštejn se otevírá návštěvníkům!
Letošní sezona na hradech a zámcích začala později a skončila dříve
Na Grabštejně došlo ke střídání stráží – hrad má novou kastelánku
Zřícenina hradu Frýdštejn je perlou Maloskalska
Nejhezčími místy Českého ráje provede Zlatá stezka
Památky předčasně ukončily sezonu, letos je navštívilo 3,6 milionu lidí

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Na krkonošských cestách bude provázet 15 nových podmaleb na skle

Podmalby na skle - prastará výtvarná technika, která nechyběla skoro v žádné krkonošské chalupě. Patnáct zbrusu nových podmaleb dostala Správa KRNAP darem od jejich autorky Zory Ponicové-Paterové a jejího bratra Václava Patery. Více podrobností

Hořela elektroprodejna v Semilech

K požáru prodejny elektra vyjeli v pátek 17. května po 20. hodině profesionální i dobrovolní hasiči do Špidlenovy ulice v Semilech na rohu Riegrova náměstí. Požár byl zpozorován skrze výlohu a k jeho uhašení hasiči postupně nasadili tři vodní proudy. Podrobnosti na Našem Pojizeří


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Defibrilátory zachraňují lidské životy. Kraj opět podpoří jejich nákup
Krajské kolo soutěže ve vyprošťování u dopravních nehod zná své vítěze
Další úsek cyklostezky svaté Zdislavy je dokončen v Bílém Kostele
Botanická zahrada slaví, ukazuje nové ryby a nabízí kaktusy
Turnovské staročeské trhy lákají na řemesla, dobroty, jazz i kůzlátka

Nejčtenější články

21.05.: Řidiče ve Smržovce oslnilo slunce a zastavil se až v plotě
22.05.: Hořela chalupa v Albrechticích
21.05.: Na jeden den se otevře Kantorova vila

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace