Do botanické za půlrok pod novým vedením zavítalo 32 tisíc návštěvníků

15.07.2023 08:48:14 | Autor: Filip Trdla ve spolupráci s Botanickou zahradou Liberec | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Do botanické za půlrok pod novým vedením zavítalo 32 tisíc návštěvníků

Záměr a přání nového vedení přiblížit Botanickou zahradu Liberec více veřejnosti přinesl viditelné výsledky již v prvním pololetí letošního roku. Návštěvnost za prvních 6 měsíců roku 2023 je oproti předchozímu období vyšší o 4798 návštěvníků (+ 17,3 %).

Nárůst je možné přisoudit propagaci zahrady na sociálních sítích (Facebook, Instagram), kde botanická zahrada začala prezentovat svoji práci od ledna 2023. Významně přispěla i spolupráce s médii typu rozhlas, denní tisk a regionální televize. Botanickou zahradu vede od 1. ledna letošního roku Václav Lenk.

„Povedlo se vytvořit novou akvarijní expozici sladkovodních cichlid představující pestrost života velkých afrických jezer, konkrétně jezera Malawi. Dále byla vytvořena nová expozice sukulentních rostlin v 1. patře pavilonu A. Ta je rozdělena na tři části, a představuje tak sukulenty Afriky, kaudexní sukulenty a sukulenty Ameriky. Po celý měsíc květen bylo možné zhlédnout putovní výstavu na téma Stromy ve městě. Tato výstava vznikla pod záštitou Unie botanických zahrad ČR, jejímž členem se Botanická zahrada Liberec - LK stala v lednu 2023," uvedl Václav Lenk, ředitel liberecké botanické zahrady.

V rámci spolupráce se školami absolvovaly v botanické zahradě odborné praxe tři studenti střední a jeden student vysoké školy. Díky navázání kontaktů s vysokými školami se mohly uskutečnit celkem čtyři exkurze. V lednu to byla například exkurze pro studenty přírodovědné fakulty pražské Karlovy univerzity a v červnu pak zahradu navštívily tři skupiny studentů z Technické univerzity v Liberci. Pro žáky základních škol se povedlo přichystat během května a června celkem čtyři komentované prohlídky. Zajímavá byla i komentovaná prohlídka, kterou se povedlo připravit ve spolupráci s Krajskou vědeckou knihovnou v Liberci v rámci výuky češtiny pro občany Ukrajiny. Tuto prohlídku se povedlo zpestřit ochutnávkou banánů, které dozrály ve sklenících právě botanické zahrady.

Vedle akcí pro studenty se uskutečnilo pět komentovaných prohlídek pro veřejnost. První byla na téma Australská flóra, u příležitosti kvetení žlutokapu, a dále se konaly 4 prohlídky na téma Lekníny a evoluce květů. Následně se odehrála jedna komentovaná prohlídka pro seniory a fotografický workshop pro seniory pořádaný ve spolupráci s Komunitním střediskem Kontakt Liberec. Těmito aktivitami však botanická zahrada nekončí. „V září se chystáme uspořádat výstavu kaktusů ve spolupráci s Klubem kaktusářů v Liberci. Dvě výstavy jsou již naplánovány na začátek příštího roku a o dalších jednáme s příslušnými partnery a vystavovateli," dodal Lenk.

Zahrada se rozvíjí nejen navenek, ale i uvnitř. Prvním zásadním pokrokem bylo již zmíněné začlenění zahrady do Unie Botanických zahrad České republiky. To zpřístupní výměny rostlinného materiálu, vědeckého know-how a také autorských materiálů pro veřejnost. Nyní se mohou pracovníci botanické zahrady plnohodnotně zapojit do celostátních pracovních skupin, a to například na ochranu genofondu kriticky ohrožených druhů. Nové vedení zahrady se snaží své zahradníky rozvíjet. Dle možností a zájmu jsou podporováni v návštěvách přednášek, seminářů, výstav a navazují kontakty s kolegy v ostatních zahradách a předními soukromými sběrateli. Jedině tak budou plnohodnotnými kurátory svých sbírek s kvalitními znalostmi odpovídajícími aktuálními odbornému poznání daných skupin. Díky upevněným a nově navázaným kontaktům se již podařilo rozšířit sbírky masožravých rostlin, kaktusů, sukulentů, leknínů, ale i bonsají. Poté, co nové přírůstky projdou karanténou a budou řádně zapěstovány, bude se s nimi moci potěšit i veřejnost.

„Jsem ráda, že návštěvnost zahrady roste a že se nový ředitel přihlásil ke spolupráci s ostatními botanickými zahradami, univerzitami a dalšími organizacemi, samozřejmě včetně těch krajských. Zahradu také mnohem více otevírá veřejnosti, a toho si cením. V současné době společně plánujeme investice, které nebudou malé. Postupně je třeba provést nové opláštění skleníků, ale také připravit prostor pro programy a vzdělávání veřejnosti," dodala Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Od 19. června 2023 začal prodej elektronických vstupenek. Nově je možné zakoupit roční přenosné i nepřenosné permanentky. Botanická zahrada také nabízí společnou vstupenku, která poskytuje výhody při návštěvě více krajských organizací (viz zde: https://www.kraj-lbc.cz/aktuality/za-kulturou-a-zazitky-diky-spolecne-online-vstupence-liberecky-kraj-predstavuje-novy-elpass-n1146091.htm).

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Botanická zahrada otevřela pavilon tropických leknínů
Akvárium v botanické zahradě přiblíží živočichy z jezera Malawi
Botanická zahrada pomůže studentům Technické univerzity v praxi
Do botanické zahrady v Liberci připutovaly nové masožravé rostliny
Pryšec zapeklitý dorazil do Libereckého kraje
Historie liberecké zoo: od ptačí voliéry k bílým tygrům
Novinky v zoo: bistro, víc místa pro žirafy i údolí ohrožené divočiny
Evropská rarita: v liberecké botanické zahradě vykvete žlutokap
Žirafy, zebry i levharti v novém. Kraj pomáhá zoologické zahradě
Botanická zahrada má nové vedení, v zoologické zůstává její ředitel
V botanické zahradě vykvetly mexická agáve i lilie z Karibiku
Botanická zahrada láká na klauny. Jsou to filmové hvězdy
Botanická zahrada Liberec vydala sadu nových pohlednic
Oddělení mokřadů v Botanické zahradě rozkvetlo květy řetězovky
Botanická láká na obří viktorii královskou i nejmenší leknín světa
Botanická zahrada ukazuje květenu mokřad Krkonoš i Jizerských hor
Hledají se noví ředitelé botanické zahrady a zoo. Kraj vypisuje konkurz
Kudy za krásami Venezuely? Do botanické zahrady v Liberci
Otesánek v botanické zahradě: rostlina toulitka vyroste a zesílí
Železnec a marhaník. V liberecké botanické zahradě vykvetly bonsaje
Vstup zdarma i dobití telefonů. Krajské organizace pomáhají uprchlíkům
Masožravou láčkovku pěstuje na světě jen botanická zahrada v Liberci
Kam v zimě za vůní a exotikou? Na orchideje do botanické zahrady
Díky spolupráci kraje a města se liberecká ZOO dočká rozvoje
Žhavé léto uprostřed zimy: v botanické zahradě v Liberci kvetou kamélie
Zoo a botanická zahrada jdou pod kraj, dva domovy pro seniory Liberci
Dotace z kraje pomůže libereckým divadlům, botanické zahradě i zoo

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Čtvrtfinále Mol Cupu v Jablonci odloženo

Čtvrtfinálové utkání MOL Cupu mezi Jabloncem a Viktorií Plzeň, které se mělo odehrát v úterý 27. února od 18 hodin, je odloženo. Na vině je hustá mlha, která znemožnila regulérní sehrání zápasu. O odložení rozhodl před zápasem hlavní rozhodčí. O náhradním termínu rozhodne řídící orgán soutěže.

Další jablonecká uzavírka kvůli havárii plynu

Kvůli havárii plynového vedení v jablonecké ulici SNP včetně křižovatky s ulicí 5. května jsou připravená od pátku 1. března dopravní opatření na některých linkách městské hromadné dopravy. Změny se týkají linek MHD č. 102, 103 a 108. V obou směrech budou od 1. března zrušené zastávky Podhorská a Podhorská, Vikýř. Toto opatření se netýká školní linky č. 132. Náhradní zastávky pro linky č. 102, 103, 108 budou v ulici Bažantí za křižovatkou s ulicí 5. května. Linka č. 102 a 103 v pracovní dny a linka č. 108 o víkendech pojede z autobusového nádraží ulicí 5. května na náhradní zastávku do ulice Bažantí a dále budou linky pokračovat po své standardní trase.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Štěpán Schubert startuje na Mistrovství světa
Dvě výhry Malé Skály v Chocni po dramatických koncovkách
Naučná stezka provede horním tokem Černé Nisy
Mistrovství ČR veteránů v jablonecké hale se vydařilo
Kraj hledá Památku roku pro rok 2023. Nominace přijímá do 30. dubna

Nejčtenější články

28.02.: Třiceti ředitelům končí funkční období. Kraj proto vyhlašuje konkurzy
27.02.: Víkend jablonecké městské policie byl plný alkoholu
27.02.: Primátor Jablonce přijal bronzového cyklistu

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace