Železnec a marhaník. V liberecké botanické zahradě vykvetly bonsaje

19.03.2022 11:20:14 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Železnec a marhaník. V liberecké botanické zahradě vykvetly bonsaje

Staletou tradici má pěstování zminiaturizovaných stromů v miskách zvané bonsai, počeštěně bonsaj. Tato východoasijská tradice se postupem času rozšířila do celého světa. S bonsajemi se lze setkat také v liberecké botanické zahradě.

„Malým divem přírody je to, že bonsaje mohou kvést. Jejich květy mají normální rozměry jako u normálně vyvinutých stromů," řekl ředitel botanické zahrady Miloslav Studnička.

Právě v botanické zahradě nyní vykvetly železnec ztepilý nebo marhaník granátový. První z nich se řadí mezi přímé nebo šplhavé keře a stromy. Najít jej lze na Novém Zélandu i v Tichomoří. Jeho květy jsou nápadné, nejčastěji červené nebo řidčeji žluté či bílé, stěsnané ve vrcholových květenstvích s množstvím výrazných, vyčnívajících tyčinek. Opylují je zejména ptáci, někdy ale i hmyz nebo i gekoni.

Druhý jmenovaný, marhaník granátový je menší strom, který roste hlavně ve Středomoří. Jeho květy jsou výrazně červené a plody jsou granátová jablka. Původně pochází z malého ostrova Sokotra u pobřeží Somálska, odkud se rozšířil do celého Středomoří. Je známý i jako léčivo, kůra kořenů a slupka plodu prý pomáhala proti tasemnici.

„Pěstování bonsají je velké umění, které vyžaduje roky trpělivé a přesné práce. Věk těch nejstarších přesahuje dalece délku lidského života. I liberecká botanická zahrada má svou sbírku bonsají, ze které pravidelně vystavuje nejzajímavější exponáty," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Co vlastně znamená slovo bonsai? Doslova přeloženo má význam strom v misce, kde slovo bon znamená miska a slovo sai strom.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Vstup zdarma i dobití telefonů. Krajské organizace pomáhají uprchlíkům
Masožravou láčkovku pěstuje na světě jen botanická zahrada v Liberci
Kam v zimě za vůní a exotikou? Na orchideje do botanické zahrady
Díky spolupráci kraje a města se liberecká ZOO dočká rozvoje
Žhavé léto uprostřed zimy: v botanické zahradě v Liberci kvetou kamélie
Zoo a botanická zahrada jdou pod kraj, dva domovy pro seniory Liberci
Dotace z kraje pomůže libereckým divadlům, botanické zahradě i zoo

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Jablonec uzavře strategii MA21

Statutární město Jablonec nad Nisou podepíše Deklaraci k podpoře udržitelného rozvoje prostřednictvím místní Agendy 21. V procesu byl postupně schválený odpovědný politik, kterým je náměstkyně pro životní prostředí a strategii Lenka Opočenská, koordinátor, skupiny, nyní následuje deklarace. Postup při zavádění MA21 jako metody kvality je striktně definovaný kritérii a ukazateli schválenými pracovní skupinou MA21 při Radě vlády pro udržitelný rozvoj v dokumentu Kritéria MA21 a Pravidla hodnocení. „Během termínu realizace se zavazujeme dosáhnout úrovně kategorie D, a to dle předpokladu do září 2023, a následně kategorie C. Za tuto dobu musíme splnit 11 kritérií," vysvětlila náměstkyně Opočenská.

Od 3. dubna budou pokračovat práce na silnici z Výpřeže do Světlé

Od 3. dubna 2023 budou po zimní pauze pokračovat stavební práce na silnici vedoucí z Výpřeže do Světlé pod Ještědem. Rekonstrukce úseku bude pokračovat s částečným omezením provozu, a to až do 30. června letošního roku. Na místě nebudou primárně řídit dopravu semafory, ale řidiči se budou orientovat zejména díky svislému dopravnímu značení. Světelné signalizační zařízení použijí stavaři pouze výjimečně v místě některých zatáček, a to po ukončení prací ve dne. Poslední fází bude pokládání asfaltu, vytváření krajnic a dopravního značení, a to od 1. do 16. července letošního roku. V té době bude silnice zcela uzavřena.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Botanická zahrada pomůže studentům Technické univerzity v praxi
Velikonoční jarmark na Bělišti se koná od 31. března do 2. dubna
V Železném Brodě se srazila dvě auta
Vandalové zničili kamenný pomník u rozhledny Štěpánka
Primátor Vele předal městskou medaili lyžaři Pavlu Linkovi

Nejčtenější články

27.03.: Kvůli spadlému stromu byla uzavřena silnice ze Smržovky do Tanvaldu
28.03.: Vandalové zničili kamenný pomník u rozhledny Štěpánka
28.03.: V Železném Brodě se srazila dvě auta

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace