Žhavé léto uprostřed zimy: v botanické zahradě v Liberci kvetou kamélie
15.12.2021 07:26:35 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Zataženo, tma, nevlídno, námraza a holé stromy větví tyčící se smutně k nebi barvy olova. To je jedna tvář zimy. Má však i druhou, přívětivější, jež přináší teplo, spoustu světla a záplavu pestrých barev. Stačí jen vyrazit do liberecké botanické zahrady, kde právě začíná sezona kvetoucích japonských kamélií. Potrvá do konce března.
„Když se vydáte v době květu kamélií do Botanické zahrady v Liberci, budete uchváceni množství květů různých barev. Budete obdivovat a možná tak trochu závidět, protože pěstovat kamélii doma a přivést ji ke květu, to se jen tak nepodaří," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
V botanické zahradě pěstují 40 druhů a odrůd kamélií. Jsou přísně vybrané s ohledem na omezený prostor v pavilonu, kde jsou trvale vystaveny. Nic tak vzácného, jako je tato kolekce, se nezachovalo jinde ve střední Evropě, a patrně ani v teplejších zemích, kde se pěstují kamélie volně v zahradách. Z hlediska historického i genetického významu má proto skupina kamélií v Liberci nevyčíslitelnou hodnotu.
Má se za to, že první, již šlechtěné kamélie, dovezli z Orientu do Evropy Portugalci. Pěstování kamélií se ale ujalo až poté, co je přivezli angličtí kapitánové ke konci 18. století. Během století následujícího se staly módou další jejich nové odrůdy.
Rod kamélií neboli Camellia pojmenoval roku 1753 tvůrce botanického jmenosloví Carl Linné na památku brněnského jezuity Jiřího Kamela, latinsky řečeného Camellius. Paradoxem je, že Kamel nikdy nepůsobil v oblasti, odkud kamélie pocházejí a pravděpodobně se s těmito rostlinami nikdy nesetkal.
Diskutujte s námi
Náhled fotogalerie
OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 2 fotek)
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Zdravý zoubek upozorňuje na prevenci zubního kazu
Světový den ústního zdraví připadá každoročně na 20. březen a je ve znamení osvěty na téma zásad ústní hygieny. V České republice se v rámci tohoto dne konají rozličné akce se zaměřením na orální zdraví. „Péče o chrup je důležitá a není radno ji podceňovat; nejčastějším onemocněním chrupu je zubní kaz, který se vyskytuje zhruba u tří milionů obyvatel republiky ročně. Proto je třeba začít s prevencí už u dětí v raném věku a šířit ji dál mezi rodiče, prarodiče i budoucí rodiče," uvedl Vladimír Richter, krajský radní pro resort zdravotnictví.
Na podporu udržitelného rozvoje území věnuje kraj 600 tisíc korun
Šest set tisíc korun. Takovou částkou Liberecký kraj podpoří z dotačního fondu naplňování zásad udržitelného rozvoje. Na svém zasedání to schválilo krajské zastupitelstvo. Peníze poputují ve prospěch místní Agendy 21. „Jde nám o popularizaci a propagaci konceptu udržitelného rozvoje, který chceme přenášet v konkrétních projektech do obcí, měst, mikroregionů, místních akčních skupin, podnikatelských subjektů i nestátních neziskových organizací v Libereckém kraji," uvedl Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.
Nejnovější články
Na průtahu Liberce zahájili stavební práce
Policisté kontrolovali řidiče autobusů a tramvají
Hospoda cup 2023 vyhrál tým Chronos
Program kin v Jablonci nad Nisou od 16. do 29. března
Do botanické zahrady v Liberci připutovaly nové masožravé rostliny
Nejčtenější články
18.03.: Motocyklista zemřel v Jablonci po srážce se sanitkou
20.03.: Hospoda cup 2023 vyhrál tým Chronos
19.03.: Obrazem: Maškarní rej na vleku U Pily 2023
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-19 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks | RSS fake watches uk
fake watches
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.