Cyklus Legendy československého hokeje osobně podpořil Jaromír Jágr

04.02.2020 19:03:49 | Autor: redakce | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Cyklus Legendy československého hokeje osobně podpořil Jaromír Jágr

Na jedenácté minci České mincovny z cyklu Legendy československého hokeje se objevuje další ze „zlatých hochů z Nagana", kterým není nikdo menší než Jaromír Jágr. Mince se svou podobiznou vyrazil v úterý 4. února v Jablonci nad Nisou osobně. Autor návrhu Martin Dašek jej zachytil v mladistvé podobě, v době olympijského triumfu v Naganu.

„Mám upřímnou radost, že právě v letošním roce, kdy si připomínáme 500 let od chvíle, kdy tolar z českého Jáchymova dal jméno americkému dolaru, můžeme u nás v Jablonci přivítat velmi pravděpodobně aktuálně nejznámějšího Čecha na americkém kontinentu v novodobé historii při ražbě jeho vlastní zlaté mince," uvedl při ražbě obchodní ředitel České mincovny Aleš Brix.

Pro řadu lidí a nejen fandů hokeje je číslo Jágrova dresu 68 synonymem revolty proti invazi sovětských vojsk na naše území v roce 1968. S ním osmnáctiletý nadaný sportovec z Kladna dobyl svět. Hokejové vítězství nad „sbornou" mělo pro Čechy vždy sladkou příchuť. Všude jej vítají s obdivem a respektem.


„Mám teď těžké období. Stále přemýšlím, co bude s mým hokejovým Kladnem," posteskl si Jaromír Jágr. Věřil prý, že v den ražby už bude mít veselejší náladu. „Jsem ale rád, že tu mohu být a minci osobně vyrazit. Sáhl jsem si i na úplně nové dvacetikoruny, které před malým okamžikem vypadly z lisu. Jsou to pro mne nové zkušenosti. Nikdy jsem nic podobného nezažil, díky této návštěvě mohu zjistit, jak se tyto věci dělají," řekl Jágr s tím, že dohoda s Českou mincovnou o ražbě jeho medaile se projednávala dva roky. „Jsem rád, že mohu být jedním z těch hokejistů, kteří v této kolekci jsou. Rozhodně se necítím být legendou," uvedl pro novináře.

Jaromír Jágr v jablonecké mincovně<br />Autor: Archiv Česká mincovna S cyklem začala Česká mincovna v roce 2018 legendárním hráčem a trenérem Ivanem Hlinkou. „Série hokejových legend graduje. V osobě Jaromíra cítíme rytířskost, tah na branku, obrovskou sebekázeň a nezdolnou vůli, s jakou v jeho letech pracuje a ještě i hraje," poznamenal k výjimečné ražbě Aleš Brix s tím, že může již odtajnit další jména z cyklu. Budou jimi Jiří Holeček a Václav Nedomanský.

Podpis svého idolu na fotografii, dres či puk si odnesli malí hokejisté z HC Vlci. A při autogramiádě také Jaromíra Jágra zasypali dotazy. Kolik dal gólů, za koho se mu nejlépe hrálo, proč nefandí Spartě i jak má velkou nohu. „Dáte si s náma odpoledne trénink?" vybafl nejodvážnější z kluků. Na Jágrovu odpověď, že si s sebou nevzal brusle, okamžitě dodal: „Nevadí, nějaký vám u nás určitě budou." Společná fotografie a získané podpisy budou mezi jabloneckým hokejovým potěrem ještě dlouho tématem živých diskusí.

Česká mincovna tyto mince razí ze zlata a ze stříbra

Jaromír Jágr v jablonecké mincovně<br />Autor: Archiv Česká mincovna Medailér MgA. Martin Dašek umístil na reverzní stranu mince portrét Jaromíra Jágra, kterému nechybí charakteristický účes, a doplnil ho jménem útočníka, číslem jeho dresu 68 a opisem NAGANO 1998 - MISTR SVĚTA 2005 2010 - VÍTĚZ STANLEY CUPU 1991 1992 - ČLEN SÍNĚ SLÁVY ČESKÉHO HOKEJE.

„Mince České mincovny vycházejí v licenci státu Samoa, a jejich averzní strana proto nese nezbytné atributy tohoto zahraničního emitenta - státní znak, jméno a portrét královny Alžběty II., ročník emise 2020," doplnila mluvčí České mincovny Lenka Klimentová. Zlatá čtvrtuncová mince o průměru 22 mm, kterých Česká mincovna emituje 200 kusů, má nominální hodnotu 25 DOLLARS. Stříbrných mincí o průměru 40 mm razí mincovna 500 kusů a mají nominální hodnotu 2 DOLLARS (WST).

Zlatí hoši z Nagana společně s hokejovými legendami ČSSR

Jaromír Jágr v jablonecké mincovně<br />Autor: Archiv Česká mincovna Na „zlaté hochy" - hokejisty, kteří v Naganu roku 1998 získali zlato - se dodnes vzpomíná jako na hrdiny. U příležitosti 20. výročí jejich olympijského triumfu je jim věnována sběratelská série pamětních mincí České mincovny. Cyklus Legendy čs. hokeje však není oslavou jediného úspěchu - po bok olympioniků z Nagana se řadí jejich slavní předchůdci, kteří kouzlili s hokejkou v 60. a 70. letech a rovněž šířili dobré jméno československého sportu po celém světě: Dominik Hašek, Pavel Patera, David Moravec, Vladimír Růžička, Vladimír Martinec, František Pospíšil, Jan Suchý, Jaroslav Pouzar, Dominik Hašek, Jiří Šlégr.

Nyní následuje Jaromír Jágr a hned za ním v únoru Milan Nový. Další hokejisté se na mincích objeví ještě letos, a to Jiří Holeček a Václav Nedomanský. Zvláštní místo v sérii patří Ivanu Hlinkovi, kterého Česká mincovna ve zlatě razila v lednu 2018 v dvojnásobné, tedy půluncové váze. „Mince si mohou zájemci uložit do speciální sběratelské etue v podobě puku, která pojme kompletní sérii čtrnácti hokejových mincí," poznamenala Klimentová.

„Džegr" jako jediný ze zlaté party z Nagana stále hraje

Jaromír Jágr v jablonecké mincovně<br />Autor: Petr Ježek Jaromír Jágr je nezpochybnitelně jedním z nejlepších hokejistů všech dob. Zvítězil na olympijských hrách, dvakrát na mistrovství světa a dvakrát ve Stanleyově poháru, a je proto členem elitního spolku Triple Gold Club. Vedle působení v národní reprezentaci propůjčil své mimořádné schopnosti celé řadě hokejových klubů.

Všechno začalo u Pittsburgh Penguins, poté následovaly kluby Washington Capitals, New York Rangers, Avangard Omsk, Philadelphia Flyers, Dallas Stars, Boston Bruins, New Jersey Devils, Florida Panthers, Calgary Flames, a nakonec Rytíři Kladno, kde působí v současnosti. Těžko uvěřit, že od draftu Jaromíra Jágra do NHL, kdy mu bylo osmnáct, uplynulo celých třicet let...

Jak útočník dokáže držet krok s o generaci mladšími hráči? „Musíte mít vůli, i když vaše tělo nechce. Musíte být k sobě neústupní a trénovat ještě poctivěji. Kdybych toho nebyl schopný, asi bych skončil. Jakmile bych se nedonutil trénovat, byl by to pro mě jasný signál, abych ukončil kariéru, protože pak bych se nemohl zlepšovat. Zázraky se nedějí. Člověk se nevzbudí a nebude o deset let mladší," prozradil hokejista s věčně chlapeckým úsměvem na tváři.

******

Hvězdná kariéra Jaromíra Jágra začala po mistrovství světa ve Švýcarsku v roce 1990, kde s národním týmem vybojoval bronz. Kladenského útočníka si všimli skauti zámořské NHL, kterou „Džegr" zakrátko zcela opanoval. Stal se nejlepším Evropanem hrajícím v této soutěži, přičemž v historické statistice kanadského bodování NHL je na tom lépe jenom sám Wayne Gretzky. Slavný Kanaďan však na rozdíl od Jaromíra Jágra nikdy nevyhrál mistrovství světa ani nezískal olympijské zlato - o drahý kov ho v japonském Naganu připravili právě čeští hokejisté, kteří byli zpočátku považováni za outsidery.

Přestože si Jágr po „turnaji století" vyčítal, že mohl k úspěchu výpravy přispět více, byl na sebe příliš přísný - například ve čtvrtfinále proti USA zaválel... V současnosti je jediným hokejistou ze zlaté party, který stále hraje. „Někdo musí být poslední," řekl s úsměvem Jaromír Jágr, který dnes všechnu energii věnuje Rytířům ve svém rodném Kladně.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Jaromír Jágr v jablonecké mincovně objektivem Zdeňka Matury
Jaromír Jágr v jablonecké mincovně objektivem Václava Novotného
K 50. výročí tragédie expedice Peru vydali slavnostní medaile
Hašek a Martinec vstoupili mezi legendy hokeje i na mincích
Zoo Liberec má medaili v rodině nezapomenutelných příběhů
Myšpulín září ve zlatě i stříbře. Na první ražbu dohlížel tvůrce Čtyřlístku
Pavlína Filipovská vyrazila medaili svého otce, českého krále dabingu
Vila Tugendhat má vlastní minci. Česká mincovna ji představila na křtu
Česká mincovna připomíná 500. výročí úmrtí Leonarda da Vinci
Česká mincovna na zlaté minci vyobrazila zpěváka Karla Kryla
Česká mincovna oslaví stříbrnou mincí 120. výročí automobilu NW
Mincovna vydala druhou medaili s Karlem Gottem. Nyní je v roli malíře
Česká mincovna ocenila Jiřího Menzela medailí s jeho portrétem
Sté výročí československé měny oslaví mincovna medailí Aloise Rašína
Dva hokejoví hrdinové z Nagana získali své vlastní mince
Největší zlatou minci představila Česká mincovna na veletrhu v Berlíně
Mincovna předala pamětní medaile rodinám Jana Palacha a Jana Zajíce
Karel Gott si v jablonecké mincovně osobně vyrazil novou medaili
Tenistka Petra Kvitová si vyrazila vlastní minci v jablonecké mincovně
Slavnostně pokřtili knihu Jak se dělá mincovna
Jiřina Bohdalová dohlédla na ražbu mincí Křemílka a Vochomůrky
Minci wimbledonské vítězky Jany Novotné pokřtil Cyril Suk
Novým ředitelem České mincovny je Michal Drtina
Sada zlatých a stříbrných mincí oslaví stoleté výročí vzniku RAF

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 46 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Jablonci připomenou Mezinárodní den obětí holokaustu

Primátor města Jablonec nad Nisou Jiří Čeřovský zve na slavnostní připomenutí Mezinárodního dne památky obětí holokaustu, které se uskuteční ve čtvrtek 27. ledna 2022 od 11 hodin u Památníku jablonecké synagogy (v parku na křižovatce ulic Jiráskova, Luční a U Muzea).

HZS Libereckého kraje obdrží dotaci na nákup vysoušečů

Celkem 100 kondenzačních vysoušečů v hodnotě 1 500 000 korun má v plánu nakoupit Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje. Dotaci mu poskytne Liberecký kraj ze svého krizového fondu. „Hasiči využijí vysoušeče zejména v případech, kdy je nutné zlikvidovat následky mimořádných událostí na území Libereckého kraje, jakými jsou například povodně. Finanční prostředky na nákup vysoušečů jsme poskytli ze svého krizového fondu," uvedl hejtman Martin Půta. Kondenzační vysoušeče jsou potřeba na řešení následků živelných mimořádných událostí a z důvodu nedostatku odvlhčovacích zařízení v Libereckém kraji.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Krajští policisté se zaměřili na drogy a alkohol za volantem
Severočeské muzeum obnovuje plastiky sochaře Metznera
Hasiči zasahovali v Liberci po výbuchu v obydleném domě
Jaké jsou výsledky sčítání dopravy v Libereckém kraji?
Mladí běžkaři úspěšně reprezentovali na Českém poháru ve Vimperku

Nejčtenější články

25.01.: Ztratila se kočka Jolie
25.01.: Cimrman v Jablonci zcela zaplnil kapacitu divadla
27.01.: Mladí běžkaři úspěšně reprezentovali na Českém poháru ve Vimperku

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Aktivní dovolená s CK TRIP.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace