Česká mincovna připomíná 500. výročí úmrtí Leonarda da Vinci

09.05.2019 09:21:28 | Autor: David Vondra | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Česká mincovna připomíná 500. výročí úmrtí Leonarda da Vinci

I přestože už pět set let není mezi námi, ve světě je stále považován za jednoho z nejvýznamnějších umělců historie. Na počest Leonarda da Vinci proto Česká mincovna vyrazila 200 zlatých půluncových mincí, na kterých je italský malíř a inženýr vyobrazen.

Leonardo da Vinci je uctíván jako ukázkový příklad renesančního muže - univerzálního génia, jehož rozsah poznání byl zcela výjimečný. Kromě toho, že vynikal jako malíř, se zabýval také sochařstvím, architekturou, přírodovědou či hudbou. Zanechal po sobě mnoho unikátních děl, které stále patří mezi skvosty nejznámějších světových muzeí a galerií.

Mince s portrétem Leonarda da Vinci<br />Autor: Archiv České mincovnyU příležitosti 500. výročí jeho smrti ho Česká mincovna v rámci volného cyklu věnovanému nejvýznamnějším umělcům a myslitelům vyobrazila na zlaté půluncové minci. Autor známého obrazu Mona Lisa se tak řadí po bok Martina Luthera či Gustava Klimta, kteří jsou do tohoto cyklu taktéž zařazení.

Mince o průměru 28 mm váží 15,56 gramů a byla vyrobena v nákladu pouhých dvě sta kusů. „Jejím autorem je známý medailér a výtvarník Asamat Baltaev, který se při tvorbě jedné z jejích stran inspiroval kresbou, jež je všeobecně pokládána za autoportrét, který Leonardo vytvořil ve svých šedesáti letech. Na druhé potom Baltaev vyobrazil fragmenty da Vinciho díla v čele s konceptem sochy vzpínajícího se koně milánského vévody, pod jehož kopyty se krčí poražený nepřítel," vysvětluje význam kreseb Jaroslav Černý z České mincovny.

Leonardo da Vinci - důmyslný konstruktér a technik

Zlatá mince není jediným produktem, který připomíná kulaté výročí smrti tohoto významného umělce a inženýra. Česká mincovna má ve své nabídce také čtyři stříbrné mince ze série Vynálezy Leonarda da Vinci, na kterých je vyobrazen kluzák, helikoptéra, kulomet a tank. Jejím autorem je opět medailér Asamat Baltaev, který na dvou mincích vyobrazil prostřednictvím kluzáku a helikoptéry Leonardovu největší životní vášeň - létání. Italský génius se však i kvůli penězům musel zabývat také dalšími odvětvími. A přestože byl velkým odpůrcem války, navrhl řadu důmyslných válečných strojů, mezi nimiž byly i tank a kulomet, které jsou vyobrazeny na zbylých dvou mincích.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Česká mincovna na zlaté minci vyobrazila zpěváka Karla Kryla
Česká mincovna oslaví stříbrnou mincí 120. výročí automobilu NW
Mincovna vydala druhou medaili s Karlem Gottem. Nyní je v roli malíře
Česká mincovna ocenila Jiřího Menzela medailí s jeho portrétem
Sté výročí československé měny oslaví mincovna medailí Aloise Rašína
Dva hokejoví hrdinové z Nagana získali své vlastní mince
Největší zlatou minci představila Česká mincovna na veletrhu v Berlíně
Mincovna předala pamětní medaile rodinám Jana Palacha a Jana Zajíce
Karel Gott si v jablonecké mincovně osobně vyrazil novou medaili
Tenistka Petra Kvitová si vyrazila vlastní minci v jablonecké mincovně
Slavnostně pokřtili knihu Jak se dělá mincovna
Jiřina Bohdalová dohlédla na ražbu mincí Křemílka a Vochomůrky
Minci wimbledonské vítězky Jany Novotné pokřtil Cyril Suk
Novým ředitelem České mincovny je Michal Drtina
Sada zlatých a stříbrných mincí oslaví stoleté výročí vzniku RAF

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 9 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Dvouletý program pro registrované sociální služby je vyhlášený

Jablonečtí zastupitelé projednali a schválili Dotačního programu na podporu registrovaných sociálních služeb podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách. Jedná se o finanční podporu poskytovanou z rozpočtu města na období let 2026-2027 ve výši 17 milionů korun ročně. Město poskytuje dotace registrovaným poskytovatelům sociálních služeb pravidelně již od roku 2010 a prostřednictvím vyhlašovaného dotačního programu od roku 2015. Předpokládaný celkový objem finančních prostředků vyčleněných v rozpočtu města 2026 činí 16,61 milionu korun ročně.„Stabilní podpora sociálních služeb je jedním z pilířů, na kterých stojí zdravé a funkční město. Dlouhodobě posilujeme služby, které pomáhají rodinám, seniorům, osobám se zdravotním postižením i lidem v obtížných životních situacích. Nový dotační program poskytovatelům garantuje předvídatelnost a možnost plánovat služby tak, aby zůstaly dostupné a kvalitní pro všechny, kdo je potřebují," uvádí jablonecká náměstkyně pro oblast humanitní Jana Hamplová.

Krok k budoucnosti podruhé pomáhá osmákům s volbou střední školy

Ve čtvrtek 11. prosince se uskutečnil druhý ročník projektu Libereckého kraje Krok k budoucnosti a znovu potvrdil význam systematické podpory kariérového rozhodování žáků základních škol. Akce určená pro žáky 8. tříd libereckých základních škol je propojila se středními školami a jejich partnerskými firmami či institucemi a nabídla mladým lidem přehledné a srozumitelné informace o možnostech dalšího studia i budoucího uplatnění. Krok k budoucnosti vznikl jako reakce na rostoucí potřebu pomáhat žákům v období, kdy stojí před jedním z prvních zásadních rozhodnutí - volbou střední školy. Formát akce staví na jednoduchém principu: jedno místo, jeden den a přímý kontakt se školami i firmami, které jsou s konkrétními obory dlouhodobě spojeny. Žáci tak získávají nejen informace o studijních programech, ale i reálnou představu o tom, jaké dovednosti a znalosti jsou v praxi skutečně potřeba. „Podpora odborného vzdělávání a kariérového poradenství šitého na míru mladé generaci patří mezi dlouhodobé priority Libereckého kraje. Máme odpovědnost vytvářet podmínky, ve kterých se mladí lidé mohou rozhodovat informovaně a s ohledem na budoucí uplatnění. Krok k budoucnosti je jedním z konkrétních nástrojů, jak tuto odpovědnost naplňovat," uvedla radní Libereckého kraje pro školství a sport Jitka Skalická.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Řidička při vyhýbání chodci v Albrechticích přejela do protisměru
Liberecký kraj vyhlašuje výzvu k ocenění u příležitosti Dne učitelů 2026
Velkoobjemový odpad mohou odvézt až od domu
V Jablonci platí odpad každý podle objednané nádoby
Harrachov má volné byty v domě s pečovatelskou službou

Nejčtenější články

09.01.: Zlaté oblouky září ve městě skla. Jablonec vítá svůj první McDonald´s
09.01.: Harrachov má volné byty v domě s pečovatelskou službou
09.01.: V Jablonci platí odpad každý podle objednané nádoby

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace