Soutěž Karla Hubáčka opět hledá zajímavé projekty a stavby

09.11.2023 09:14:56 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Soutěž Karla Hubáčka opět hledá zajímavé projekty a stavby

Podvacáté se bude v Libereckém kraji hledat to nejzajímavější ze současné architektury a stavebnictví. Od středy 1. listopadu bude možné začít přihlašovat projekty a stavby do jubilejního ročníku architektonické soutěže Soutěž Karla Hubáčka - Stavba roku Libereckého kraje 2024.

Soutěž se koná pod záštitou hejtmana Libereckého kraje Martina Půty a člena rady kraje pro řízení resortu hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a územního plánování Jiřího Ulvra. Jejím cílem je vyzdvihnout úspěšné nebo zajímavé stavby a šikovné osoby: žáky, studenty, projektanty, architekty a talenty v oblasti stavitelství, architektury a řemesla z celého regionu.

„V našem kraji se odjakživa kvalitní architektuře dařilo a ani současná tvorba není v tomto ohledu výjimkou. Výsledky Soutěže Karla Hubáčka to rok od roku potvrzují, ať už to bylo loňské vítězství rekonstrukce Liebiegova paláce v Liberci či předtím knihovny a spolkového centra IGI ve Vratislavicích nad Nisou, popřípadě sídla společnosti Lasvit v Novém Boru. Věřím, že také tentokrát si odnese první cenu neméně zajímavá stavba," uvedl hejtman Martin Půta.

Stavitelé, investoři, architekti ale také studenti mohou své realizace a projekty přihlašovat do 25. února příštího roku, přičemž od 14. března odstartuje hlasování veřejnosti na webu soutěže www.stavbaroku.lk. Vítěz ročníku 2024 se bude opět moci přihlásit do celostátního ročníku.

Výročí dvaceti let oceňování významných počinů ve stavebnictví bude doprovázet řada doprovodných akcí. V sobotu 17. února 2024 se uskuteční stavařský ples, jehož návštěvníci si připomenou to nejzajímavější, co uplynulé ročníky přinesly. O průřez stavebního dění v kraji, které soutěž prezentuje, nepřijde ani veřejnost.

„Se členy přípravného výboru, kteří zastupují vyhlašovatele soutěže z řad odborných organizací i měst, připravujeme rozšíření webové stránky soutěže. Každý se tak bude moci seznámit s významnými architektonickými a stavebními počiny," vysvětlil radní Jiří Ulvr. „Budeme se snažit také dodat současný pohled na stavby a upozornit na stavby výjimečn,é ale třeba i ty, které čas prověřil a ony neuspěly."

Průřez soutěžními ročníky od roku 2004 ukáže také vývoj celé této architektonicky zaměřené události. Změny doznala samotná organizace a pojetí soutěže, vyvíjely se kategorie a nechyběla změna názvu. Od roku 2019 nese soutěž jméno světoznámého architekta Karla Hubáčka, který je dodnes jediným českým architektem oceněným Mezinárodní unií architektů Perretovou cenou, a to za své nejznámější dílo - horský hotel a televizní vysílač na Ještědu.

V posledních ročnících přibyla kategorie Junior, kde své práce prezentují studenti středních odborných škol i Technické univerzity Liberec. „Na budoucí naděje v oboru stavebnictví a architektury při výročních aktivitách myslíme také a pozveme je na několik poznávacích zájezdů po vytipovaných oceněných stavbách," sdělil Jiří Ulvr.

Kategorie, ve kterých se mohou zájemci ucházet o ceny z oblasti stavitelství a architektury:

1. CENA KARLA HUBÁČKA je hlavní cenou soutěže s připomenutím mimořádně významné osobnosti tohoto architekta. Uděluje se za realizaci stavby nebo realizaci veřejného prostoru a krajiny, které se nachází na území Libereckého kraje, případně s vazbou k Libereckému kraji.
Lze se pohybovat na poli kategorií Stavba - novostavby, rekonstrukce, bytové stavby a stavby občanské vybavenosti, průmyslové a technologické stavby, památkové objekty, brownfieldy a podobně; dále Veřejný prostor a krajina a Inovace - po stránce technického, stavebního i architektonického řešení.

2. CENA JUNIOR je pro studenty středních, vyšších a vysokých škol se zaměřením na stavebnictví a architekturu, do 30 let věku. Cílem je podchytit zájem a ocenit talenty mladé, nastupující generace ve stavebnictví v Libereckém kraji.

3. CENA VEŘEJNOSTI se uděluje na základě výsledku veřejného internetového hlasování na webu soutěže od 14. března do 30. dubna.

Soutěž vyhlašuje Liberecký kraj společně s městy Liberec, Jablonec nad Nisou, Semily, Turnov a partnery, jimiž jsou Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve stavebnictví, Český svaz stavebních inženýrů, Svaz podnikatelů ve stavebnictví a Technická univerzita v Liberci.

Všechny zajímavé a leckdy unikátní projekty a stavby z posledních ročníků najdou zájemci s podrobnostmi a fotografiemi na webu soutěže www.stavbaroku.lk, kde jsou také online formuláře přihlášek do nového ročníku a veškeré další informace. Informace jsou také na www.kraj-lbc.cz a na webových stránkách www.arr-nisa.cz. Celé dění soutěže je možno také sledovat na Facebooku či Instagramu prostřednictvím profilů Soutěž Karla Hubáčka. Závěrečný galavečer s vyhlášením výsledků se koná 14. května příštího roku.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Nový ročník Soutěže Karla Hubáčka začíná v listopadu
Cena Karla Hubáčka 2022 míří do Vratislavic nad Nisou
Tůně, rašeliniště i zázemí fotbalistů. Soutěž Karla Hubáčka je pestrá
Kdo získá skleněnou vodováhu? Uzávěrka soutěže Karla Hubáčka se blíží
Osmnáctý ročník architektonické Soutěže Karla Hubáčka začíná
Podpořte projekty z Libereckého kraje v soutěži Stavba roku 2021
Vítězství v Soutěži Karla Hubáčka vybojovala stavba DOK Nordbeans
Do Soutěže Karla Hubáčka přihlásili 30 projektů. Hlasování od 1. dubna
Soutěž Karla Hubáčka začíná dřív, propojí se s celostátní Stavbou roku
Muzejní krystal je Stavbou roku 2020
Dvě jablonecké stavby získaly ocenění
Bude jablonecký krystal Stavbou roku 2020?
Cenu Karla Hubáčka o krajskou stavbu získalo sídlo společnosti Lasvit
V Soutěži Karla Hubáčka zvítězila Stolínova školka ve Vratislavicích
Krajskou stavbou roku 2018 je LakePark Residence Staré Splavy
Stavba roku 2017 je bez hlavní ceny, porota udělila pouze dílčí ocenění
Stavbou roku Libereckého kraje je turnovský areál Maškova zahrada
Stavbou roku Libereckého kraje se stala rekonstrukce domu U Páva
Krajskou stavbou roku se stala Revitalizace městských lázní v Liberci
Stavbou roku Libereckého kraje je Hotel Port od Máchova jezera

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Josefově Dole zvou na adventní setkání

Obec Josefův Důl, Huť Marie 1904, Infocentrum Josefův Důl zvou na adventní setkání - v neděli 3. prosince se uskuteční v areálu Huti Marie. V nabidce bude kromě občerstvení i adventní, vánoční zboží, drobné dárečky, kalendáře. Během akce vystoupí děti z místní ZŠ a MŠ.  Začátek advetního setkání je ve 14 hodin.

Utkání Jablonce s Teplicemi je kvůli sněhu odloženo

Nezpůsobilá hrací plocha při vydatném sněžení zapříčinila, že se utkání 17. kola Fortuna:Ligy na Střelnici mezi Jabloncem a Teplicemi neodehraje. O náhradním termínu se rozhodne později. Sněhová nadílka zasypala Střelnici také v týdnu před utkáním s Pardubicemi. „Vyhřívání hřiště je v provozu delší dobu, již před utkáním s Pardubicemi, ale největší komplikací před zápasem s Teplicemi je pokračující sněžení. Sníh tedy pomalu odtává, ale připadá další a další. Najet na hřiště s technikou nelze, protože horní vrstva je podmáčená," vysvětlil důvody odložení utkání mluvčí FK Jablonec Martin Bergman.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Charitativní Zumba maraton na Smržovce letos jubilejní a poslední
Jaké budou Vánoční řemeslnické trhy v Turnově 2023?
Cenu Ivana Dejmala převzala bioložka Anežka Bartošová
V Krkonoších byl smrtelně postřelen vlk s GPS obojkem
Krajská knihovna vydává básnickou znakoknihu

Nejčtenější články

05.12.: Pomerančový mítink mladých atletických nadějí se vydařil
06.12.: Střípky ze zahájení jabloneckého adventu
05.12.: V souboji druhého se třetím uspěli maloskalští volejbalisté

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace