Blatný rybník patří k tváři Jizerských hor

06.08.2021 18:21:25 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Bedřichov,Jizerské hory

Blatný rybník patří k tváři Jizerských hor

Do jižních Čech má sice daleko, přesto je Liberecký kraj bohatý na nejrůznější rybníky. Jedním z nich je jizerskohorský Blatný rybník, jenž leží na Blatném potoce při modře značené cestě z Nové louky na Kristiánov.

„Jedná se o oblast Jizerských hor, velmi oblíbenou návštěvníky. Kromě přírodních krás doporučuji navštívit Památník sklářství, takzvanou Liščí boudu a historický hřbitov," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Původně byly na tomto místě rybníky dva. Dnes již neexistující Dolní rybník, jehož pozůstatky pohltily vody Josefodolské přehrady. Horní rybník, zvaný dnes Blatný, byl vybudován v roce 1780 pro potřeby tehdejší panské pily a až do roku 1897 býval jedinou vodní nádrží v Jizerských horách. U rybníka stála panská, takzvaná horní pila, která byla později pronajímána soukromníkům a fungovala až do roku 1920, kdy byla její činnost zastavena. Poté poháněly vody Blatného rybníka již jen dynamo, které dodávalo elektřinu pro myslivnu na Nové louce.

Rybník je dostupný pěšky či na kole, v zimě na běžkách. V jeho okolí se nachází turistické a cykloturistické značené trasy, po kterých se běhá mimo jiné tradiční dálkový závod na běžkách Jizerská padesátka - závodníci přijíždějí k Blatnému rybníku ze směru od Nové Louky a pokračují dále na Kristiánov. Kromě zmíněných dvou směrů se ještě odsud lze vydat rovnou do Bedřichova v Jizerských horách anebo k vodní nádrži Josefův Důl.

Kam ještě vyrazit na výlet nebo za zajímavou událostí? Tipy, přehledy akcí, možnosti ubytování a další zajímavosti se nalézají na webu www.liberecky-kraj.cz, na YouTube prostřednictvím kanálu Region Liberec nebo na facebookové stránce Liberecký kraj - cestou necestou. Zážitky pak lze sdílet na Instagramu pod hashtagem #regionliberec.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Výlet vlakem z Lípy do Jablonného přiblíží zámek i chrám
Hraběcí čekárna v Doksech: když ještě šlechtici jezdili vlakem
Mravenčí stezku v Jizerských horách lemují zajíc, divočák, tetřívek i rys
Radvanecký rybník potěší rybáře i horolezce
Kde zažít báječný víkend? Na severu Čech
Zámeček Pachtů z Rájova navštívili Josef II. i Napoleon
Na kole územím nikoho – i to nabízí Geopark Ralsko
Hamr na Jezeře láká k vodě, vyjížďkám na kole i pěším výletům
Máchův kraj je českým mořem zábavy pro malé i velké
Vydejte se na kole krajinou malebných vesniček a pískovcových skal
Krkonoše lákají nejen na zimní sporty, ale i tradiční horská řemesla
Den v Českém ráji? S pohádkami, historií a přírodou
Lužické hory lákají náročné cyklisty i poklidné jezdce
Cyklovýlet provede přes Jelení vrch do Psího kostela
Lužické hory lákají na sklo, pivo i odpočinek
Nenápadný Kotel u Osečné přetéká překvapením
Rozhlednu U Borovice doplňuje muzeum psacích strojů
Budova na libereckém Zlatém kříži je klenot německé novorenesance
Rozhledna Tanvaldský Špičák dohlíží na město už od dob secese
Cyklovýlet Lužickými horami: Prácheň, Klučky i Valdštejnská skála
Po stopách pyšné princezny od Panské skály a zpět
Rozhledna Štěpánka je královnou Jizerských hor
Klingerovo mauzoleum je kouskem Itálie na Frýdlantsku
Dřevo vystřídal kov. Nová rozhledna na Smrku je letos plnoletá
Svatý Gothard chrání před blesky a kroupami. Má kapličku na Šumburku
Rozhledna Slovanka: z vídeňské výstavy až na sever Čech
Máchův kraj – krajem písku a borovic na kole, pěšky i na motorce
Na kole Pojizeřím po stopách zapadlých vlastenců
Výhledy i odpočinek, to je rozhledna Rašovka na Ještědském hřebeni
Frýdlantské městské hradby jsou dotekem středověku
Na kole za architektonickými skvosty Jilemnicka
Prvorepublikové sídliště Domovina patřilo vysloužilcům a invalidům
Prosečská rozhledna – oáza klidu v přírodě Jizerských hor
Liberecký kraj nabízí v létě mnoho důvodů pro návštěvu
Okolo rozhledny Štěpánka přes Bílou skálu až za Járou Cimrmanem
Rozhlednu Nisanka si pojmenovali samotní turisté

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Dvouletý program pro registrované sociální služby je vyhlášený

Jablonečtí zastupitelé projednali a schválili Dotačního programu na podporu registrovaných sociálních služeb podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách. Jedná se o finanční podporu poskytovanou z rozpočtu města na období let 2026-2027 ve výši 17 milionů korun ročně. Město poskytuje dotace registrovaným poskytovatelům sociálních služeb pravidelně již od roku 2010 a prostřednictvím vyhlašovaného dotačního programu od roku 2015. Předpokládaný celkový objem finančních prostředků vyčleněných v rozpočtu města 2026 činí 16,61 milionu korun ročně.„Stabilní podpora sociálních služeb je jedním z pilířů, na kterých stojí zdravé a funkční město. Dlouhodobě posilujeme služby, které pomáhají rodinám, seniorům, osobám se zdravotním postižením i lidem v obtížných životních situacích. Nový dotační program poskytovatelům garantuje předvídatelnost a možnost plánovat služby tak, aby zůstaly dostupné a kvalitní pro všechny, kdo je potřebují," uvádí jablonecká náměstkyně pro oblast humanitní Jana Hamplová.

Krok k budoucnosti podruhé pomáhá osmákům s volbou střední školy

Ve čtvrtek 11. prosince se uskutečnil druhý ročník projektu Libereckého kraje Krok k budoucnosti a znovu potvrdil význam systematické podpory kariérového rozhodování žáků základních škol. Akce určená pro žáky 8. tříd libereckých základních škol je propojila se středními školami a jejich partnerskými firmami či institucemi a nabídla mladým lidem přehledné a srozumitelné informace o možnostech dalšího studia i budoucího uplatnění. Krok k budoucnosti vznikl jako reakce na rostoucí potřebu pomáhat žákům v období, kdy stojí před jedním z prvních zásadních rozhodnutí - volbou střední školy. Formát akce staví na jednoduchém principu: jedno místo, jeden den a přímý kontakt se školami i firmami, které jsou s konkrétními obory dlouhodobě spojeny. Žáci tak získávají nejen informace o studijních programech, ale i reálnou představu o tom, jaké dovednosti a znalosti jsou v praxi skutečně potřeba. „Podpora odborného vzdělávání a kariérového poradenství šitého na míru mladé generaci patří mezi dlouhodobé priority Libereckého kraje. Máme odpovědnost vytvářet podmínky, ve kterých se mladí lidé mohou rozhodovat informovaně a s ohledem na budoucí uplatnění. Krok k budoucnosti je jedním z konkrétních nástrojů, jak tuto odpovědnost naplňovat," uvedla radní Libereckého kraje pro školství a sport Jitka Skalická.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

První novoroční dítě v kraji je Klaudie z České Lípy
Už je to tady! Jarda Hrabák slaví Osmdesátku!
Obrazem: Novoroční ponor 2026
Školení záchranářů GOPR a Horské služby probíhalo na ledovci Stubai
Novoroční výstup zavede turisty znovu na Nisanku

Nejčtenější články

02.01.: Už je to tady! Jarda Hrabák slaví Osmdesátku!
01.01.: Novoroční výstup zavede turisty znovu na Nisanku
01.01.: Obrazem: Novoroční ponor 2026

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace