Autobusová linka 691 propojí Trojzemí

31.07.2020 15:54:12 | Autor: TZ Korid LK | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Autobusová linka 691 propojí Trojzemí

V sobotu 1. srpna 2020 v 7.40 vyjede z Hrádku nad Nisou první spoj nové autobusové linky číslo 691. Na své 66 km dlouhé trase celkem pětkrát překročí státní hranice Česka, Německa a Polska. Celkem tři páry spojů nabídnou možnost cestovat od vlaků ze Zittau přes Bogatyniu, Frýdlant, Raspenavu, Nové Město pod Smrkem až do letoviska Świeradów Zdrój na polské straně Jizerských hor.

Jedna ze zastávek je přímo pod dolní stanicí lanovky k chatě pod Stógem Izerskim, který je ideálním východiskem pro cesty do Jizerských hor a odkud je to překvapivě blízko na Smrk (3,3 km) a dále z kopce na vlak do Nového Města pod Smrkem (9,8 km) nebo do Bílého Potoka (10,8 km). Na vlak do Harrachova je to přes Velkou Jizerskou louku a Orle přijatelných 21 km. Přes Smrk, Smědavu (9,9 km) na autobus do Bedřichova je to 24,8 km.

Linka bude po skončení drážní výluky na Frýdlantsku (28. července - 23. srpna 2020) navazovat na vlaky od Liberce v Raspenavě a nabídne turistům alternativu k oblíbené autobusové lince 650 z Frýdlantu na Smědavu.

Z opačné strany linka nabídne spojení hostům z lázní Swieradów na Frýdlantský zámek, do Bogatynii a do Zittau, kde je možné pokračovat parním vlakem až do Žitavských hor.

Start linky byl původně naplánován na 6. června 2020, ale vzhledem k uzavřeným hranicím za nouzového stavu nebylo jisté, zda linka v roce 2020 vyjede. „Rozhodnutí o tom, že letos linku rozjedeme, padlo až na koci června. Velmi nám pomohl fakt, že start linky bude možné financovat z finančních prostředků projektu TRANS-BORDERS spolufinancovaného Evropskou unií z programu CENTRAL EUROPE," řekl Jan Sviták, náměstek hejtmana Libereckého kraje, pod jehož rezort dopravy, investic a veřejných zakázek spadá Koordinátor veřejné dopravy Libereckého kraje společnost KORID LK spol. s r.o.

Naštěstí se jen mírně zdrželo časově náročné řízení o vydání mezinárodní licence pro linku. Dopravce ČSAD Liberec, a.s., který bude linku provozovat, obdržel povolení začátkem července 2020. „Polské ministerstvo dopravy nám vyšlo vstříc a nakonec nám nezakázalo přepravu mezi zastávkami na území Polska, tzv. kabotáž, což je jinak běžná praxe, to bychom pak nemohli vozit cestující z Bogatynie do Swieradówa," prozradil jedno z úskalí při přípravě projektu ředitel ČSAD Liberec a.s. Martin Oumrt.

Na projektu spolupracuje 15 partnerů z pěti zemí

Krajský koordinátor veřejné dopravy jako jeden z 15 projektových partnerů z 5 zemí (A, CZ, D, PL, SLO) je zapojen do projektu TRANS-BORDERS. Hlavním partnerem tohoto projektu je Saské ministerstvo hospodářství, práce a dopravy a cílem je propojit evropské příhraniční periferní oblasti s hlavními dopravními trasami. Jedním z výstupů projektu je právě autobusová linka číslo 691, kterou KORID LK připravoval společně s partnery z dopravního svazu ZVON ze sousední saské Horní Lužice, se Zemským okresem Görlitz (obdobou Libereckého kraje) a s městy Bogatynia a Świeradów Zdrój.

Víkendová linka 691 se od začátku připravovala souběžně s prodloužením stávající polské linky Bogatynia - Porajów do Zittau. Tato linka 831a polského dopravce F.H.U. Bielawa, která zahájí provoz do Zittau také 1. srpna 2020, bude zajišťovat každodenní spojení Bogatynii s Zittau s několika zastávkami na cestě. Obě linky se vzájemně doplňují, linka 691 jako víkendová expresní s minimálním počtem zastávek prodloužená přes Frýdlantsko až do Świeradówa Zdróje. Linka 831a slouží jako každodenní obslužná linka, která by mohla být v příštích letech prodloužena o 11 km z Bogatynii až do Frýdlantu. Tím by se regionu vrátilo spojení, které do doby před rokem 1945 zajišťovala úzkorozchodná železnice Frýdlant - Zittau.

„Abychom podpořili přeshraniční cestování, bude na lince 691 platit až do neděle 22. listopadu 2020 zjednodušený tarif, kdy cesta z Hrádku a ze Zittau až do Świeradówa Zdróje vyjde cestující na 2 EUR/8 PLN/50 CZK a cestující z Bogatynii, z Frýdlantu, či Raspenavy pojedou tamtéž za jednotnou cenu 1 EUR/4 PLN/25 CZK. Děti 6-18, studenti do 26 a senioři 65+ pojednou za poloviční jízdné," prozradil Jan Sviták.

„O tom, za jakých podmínek bude provoz linky 691 pokračovat od konce listopadu 2020 (po skončení projektu TRANS-BORDERS) s našimi partnery jednáme již od ledna 2020. Nouzový stav jednání na více než 3 měsíce přerušil, takže společné jednání, které mělo být v březnu v Bogatynii, se bude konat až ve čtvrtek 30. července 2020 ve Świeradówie Zdróji," informoval Pavel Blažek z KORIDu.

„Do neděle 23. srpna 2020 navíc linka pojede z důvodu vlakové výluky na Frýdlantsku s mírnými časovými úpravami a prodlouženými přestupy mezi náhradní autobusovou dopravou ve Frýdlantu. V Raspenavě se nebude zajíždět k nádraží, a proto do Nového Města pod Smrkem a do Swieradówa Zdróje dojedou spoje o něco dříve," komentoval Otto Pospíšil z KORIDu souběžné provozní potíže, s kterými se start linky musí vypořádat.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Liberecký kraj se ohrazuje proti analýze vzniku vlastního dopravce
Liberecký kraj posílil turistické vlaky z Liberce a Turnova na Malou Skálu
Rada kraje odvolala jednatele společnosti Korid LK
Kraj uspěl i s druhou žalobou proti rozhodnutí antimonopolního úřadu
Autobusová doprava se od 14. dubna vrací téměř k normálu
Tarif IDOL uznají všichni dopravci, ale kartu si všude nezakoupíte
Arriva zaplatí Libereckému kraji na sankcích 815 tisíc korun
Arriva už prý zlepšuje své služby, kraj přesto na sankcích trvá
Ohlédnutí za rokem 2019 v dopravě
Nový odbavovací systém Opuscard má přinést cestujícím víc pohodlí
Od nového roku spravuje KORID LK všechny karty Opuscard

Diskutujte s námi

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Vybrané lékárny v kraji budou mít otevřeno i v neděli 1. listopadu

Vláda České republiky zakázala od tohoto týdne maloobchodní prodej v neděli. V souvislosti s tím budou uzavřena obchodní centra, a tedy i lékárny v těchto zařízeních. Proto se lékárny a Oblastní lékárnická komora dohodly na tom, jak a které provozovny budou pro ty, kteří tuto službu potřebují, otevřeny. V Libereckém kraji bude otevřeno pět lékařských pohotovostí. Po jedné v Liberci, Turnově, Jablonci nad Nisou a dvě v České Lípě. Jedna lékárna bude otevřena v Mladé Boleslavi, městě, jež s krajem sousedí a někteří obyvatelé regionu do něj mají blíže než do uvedených měst. Tento přehled platí pro neděli 1. listopadu 2020.

Odstávka lanovky na Ještěd

Od čtvrtku 22. října až do 20. listopadu 2020 proběhne odstávka lanové dráhy na Ještěd. O obnovení provozu po ukončení odstávky bude rozhodnuto podle aktuální situace.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Další autobusové zastávky v kraji mají nové označníky
Jablonecké muzeum spouští online aktivity pro návštěvníky
Rekonstrukce Nádražní ulice v Rychnově skončila, plánují opravy mostů
Práce na cyklostezce Odra-Nisa pokračují, hotovo bude na jaře
V kraji je 262 pacientů v nemocnicích, klesl přírůstek nakažených!

Nejčtenější články

30.10.: Dvanáctiletí chlapci v Jablonci úmyslně zničili hřiště
29.10.: Kamion v Liberci prorazil svodidla a zabrzdil až před plynovou stanicí
28.10.: V Roztokách u Jilemnice hoří průmyslová hala

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Prodej a půčovna paddleboardů

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn