Nový odbavovací systém Opuscard má přinést cestujícím víc pohodlí

20.07.2019 18:50:48 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj,Jablonecko

Nový odbavovací systém Opuscard má přinést cestujícím víc pohodlí

Moderní odbavovací systém sítě Opuscard pro tarif IDOL pro příměstskou autobusovou dopravu bude sloužit obyvatelům Libereckého kraje. Oproti původním plánům na vytvoření vlastního systému však půjde o přenesení a úpravu toho, jenž již úspěšně funguje v Praze a Středočeském kraji.

„Letos koncem června radní a zastupitelé Libereckého kraje schválili memorandum o spolupráci mezi hlavním městem Praha, Středočeským a Libereckým krajem. Prvním reálným krokem následujícím po uzavření memoranda je zahájení spolupráce v aplikaci pražského a středočeského odbavovacího systému v podmínkách Libereckého kraje. Proto rada kraje revidovala původní záměr z května loňského roku, který byl založen na vytvoření a provozu vlastního systému, a orientuje se na využití řešení Prahy a Středočeského kraje," potvrdil ředitel společnosti KORID LK Jiří Hruboň.

Orientace na Prahu a Středočeský kraj je též reakcí na stále vyšší poptávku po zajištění dopravní obslužnosti do Středočeského kraje a hlavního města Prahy. „To, že odbavovací systém bude fungovat na obdobném principu, bude pro cestující pohodlnější," zmínil Hruboň.

Tvůrci projektu pamatovali na poptávku pasažérů po nejmodernějších způsobech úhrady jízdného a odbavení prostřednictvím bankovních karet, mobilů či e-shopu a mobilních aplikacích integrujících do sebe ty, jenž byly doposud oddělené: jízdní řády, informace o aktuální poloze vozidla a podobně.

„Samozřejmě bude možno i nadále využívat hotovost a papírové jízdenky," ubezpečil Hruboň. Náklady na provoz systému činí 15 milionů korun s daní ročně. „Závazek KORID LK a Libereckého kraje zajistit odbavovací zařízení pro příměstskou autobusovou dopravu snižuje náklady dopravců dosud zahrnuté v ceně dopravního výkonu podle jejich odhadu o zhruba třicet až padesát haléřů na kilometr, což představuje úsporu asi čtyři až sedm milionů bez daně ročně," zmínil Jan Sviták, náměstek hejtmana pověřený řízením resortu dopravy, investic a veřejných zakázek.

Pilotní spuštění nového systému se má uskutečnit během letních prázdnin příštího roku s tím, že naplno začne fungovat téhož roku v září.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Jablonecký magistrát vydává Opuscard na počkání
Od nového roku spravuje KORID LK všechny karty Opuscard
Liberecký kraj chce na trati Liberec – Stará Paka nasadit moderní vlaky
Změny jízdních řádů od 9. prosince 2018
Změny Tarifu IDOL a slevy v přepravě cestujících od 1. 9. 2018
S novým školním rokem přicházejí i novinky ve veřejné dopravě
Liberecký kraj chystá modernizaci odbavovacího zařízení IDOL

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Kraj podpoří vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami

Liberecký kraj pokračuje v dlouhodobé podpoře vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami. Rada kraje schválila vyhlášení dotačního programu Systémová podpora vzdělávání žáků v oboru základní škola speciální, jehož cílem je zlepšit podmínky pro vzdělávání dětí se středně těžkým a těžkým mentálním postižením, včetně kombinovaných vad a poruch autistického spektra. Program je určen základním školám speciálním zřizovaným obcemi i soukromými zřizovateli na území Libereckého kraje. Zaměřuje se na podporu takových opatření, která reagují na specifické vzdělávací potřeby žáků a umožňují jim rozvíjet dovednosti v prostředí přizpůsobeném jejich zdravotnímu stavu, kulturnímu zázemí i životním podmínkám. Součástí podpory jsou také úpravy vzdělávání a školských služeb, které usnadňují každodenní práci pedagogů a přispívají ke kvalitnější výuce. „Vzdělávání žáků v základních školách speciálních vyžaduje individuální přístup, odborné zázemí i stabilní podporu. Tento program pomáhá školám vytvářet takové podmínky, aby se mohli žáci rozvíjet v bezpečném a respektujícím prostředí a aby měli pedagogové potřebné nástroje pro svou práci," uvedla Jitka Skalická, radní pro resort školství a sportu.

Žáci Průmyslovky Liberec vytvořili kolekci pro CityZen

Žáci oborů Textilnictví a Oděvnictví se podíleli na vzniku limitované kolekce šál a nákrčníků, která již zamířila do běžného prodeje. Výuka se tak posunula od školního cvičení k reálnému produktu a část výtěžku z jeho prodeje se navíc vrací zpět do školy na podporu dalšího rozvoje textilního a oděvního oboru. Spolupráce byla od počátku koncipována jako skutečné zadání odpovídající standardům komerční značky. Cílem nebylo vytvořit modelový projekt, ale zapojit žáky do reálného procesu vývoje produktu, se všemi nároky na kvalitu, odpovědnost a výsledek. „Pro žáky šlo o zkušenost, která výrazně přesahuje běžnou výuku. Pracovali s vědomím, že jejich výstup nebude posuzován jen ve škole, ale obstojí na trhu. To s sebou nese jinou míru odpovědnosti i motivace a zároveň posiluje jejich profesní sebevědomí," řekla Zuzana Pluhařová, zástupkyně ředitele Střední průmyslové školy a Vyšší odborné školy v Liberci.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Příběh Harold a Maud zahrají v josefodolském divadle
Nožík u školy, obavy v ulicích, cenný odpad i zamrzlé kachny
Liberecký kraj obnovuje park u Severočeského muzea v Liberci
NSA potvrdila, že Jablonec nad Nisou dodržel dotační podmínky
Nové intervenční centrum pomáhá dětem a rodinám s domácím násilím

Nejčtenější články

25.01.: Liberecký kraj obnovuje park u Severočeského muzea v Liberci
25.01.: NSA potvrdila, že Jablonec nad Nisou dodržel dotační podmínky
24.01.: Česká smíšená štafeta rozzářila Nové Město

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace