Žitavská úzkokolejka už projela po opraveném mostě přes Mandavu

08.07.2022 10:47:08 | Autor: Petr Kumpfe | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Žitavská úzkokolejka už projela po opraveném mostě přes Mandavu

Žitavská úzkokolejka od 1. července jezdí opět po celé délce své tratě. Výluka kvůli opravě mostu přes řeku Mandavu je u konce. Stavební firma Hentschke dokázala dodržet plán a navzdory záludnostem, které na ni při rekonstrukci památkově chráněného mostu čekaly se povedlo zprovoznit most pro železniční dopravu v rekordním čase pěti měsíců.

Most Prince Friedricha Augusta přes řeku Mandavu, postavený na konci 19. století, je zcela mimořádnou technickou památkou, protíná se na něm totiž úzkokolejná železniční trať se silnicí. Křížení úzkokolejné trati a vozovky na mostě je raritou v evropském a pravděpodobně i světovém měřítku. Silniční část mostu a kompletní dokončení stavby proběhne v září tohoto roku.

Dne 1. 7. 2022 po mostě přejel první vlak a to za doprovodu hasičů ze Žitavy a Oybína, kteří vytvořili vodní slavobránu. Na místo dorazily desítky železničních fanoušků, aby si tento moment nenechaly ujít.

„Žitavská úzkokolejka je v provozu od roku 1890 a jako jedna z mála nabízí dodnes každodenní svezení úzkokolejhnými parními vlaky v běžném provozu podle jízdního řádu. Na šestnáctikilometrové trati lze v historických vozidlech dojet z města Žitava (Zittau) do Žitavských hor - obce Oybín nebo Jonsdorf. Mezi oblíbené atrakce patří například jízda v otevřených vagónech za pěkného počasí, hudební vlaky každou druhou neděli v měsíci od května do září, nebo společný výjezd dvou vlaků v nádraží Bertsdorf, který lze zažít i několikrát za den. Oblíbené jsou i tématické vlaky, které jezdí o víkendu anebo při zvláštních příležitostech. Pro české zájemce o svezení v nostalgickém vláčku je atraktivní využít jízdenku Euro-Nisa zakoupenou už v ČR. Na úzkokolejce se pak doplácí jen „parní" příplatek 5 € za osobu. V roce 2019 Žitavská úzkokolejka přepravila rekordních 250 tisíc cestujících, z toho je zhruba jedna třetina z České republiky," uvedl jednatel dopravní společnosti SOEG Zittau Ingo Neidhard.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Výlet vlakem do Černous láká na Meandry Smědé i muzeum úzkokolejky
Video: O prohlídku depa úzkokolejky v Žitavě byl velký zájem
Chystají oslavy 160 let železniční tratě Liberec – Hrádek – Žitava
Žitavská úzkokolejka dá Čechům dárek ke státnímu svátku

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Sezonu lomnického muzea otevře Bedřich Smetana

Akcí, která v tomto novém roce otevře pomyslné brány lomnického muzea, se stane v neděli 3. března putovní fotografická výstava, uspořádaná k Roku české hudby, zachycující hudebního skladatele Bedřicha Smetanu v pomníkové tvorbě v plenéru po celé naší vlasti. Je nazvaná Smetana zapomenut v kameni aneb Výlety "zapomníky" a lomnické muzeum ji pořádá díky spolupráci s Národním muzeem - Českým muzeem hudby. Podrobnosti na Našem Pojizeří

Čtvrtfinále Mol Cupu v Jablonci odloženo

Čtvrtfinálové utkání MOL Cupu mezi Jabloncem a Viktorií Plzeň, které se mělo odehrát v úterý 27. února od 18 hodin, je odloženo. Na vině je hustá mlha, která znemožnila regulérní sehrání zápasu. O odložení rozhodl před zápasem hlavní rozhodčí. O náhradním termínu rozhodne řídící orgán soutěže.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hanuš zachránil alespoń bod
Hlasovat v soutěži Kniha roku pro Cenu čtenářů lze do 31. března
Hanuš zachránil pro Jablonec alespoň bod
S nalezenou municí ani podobnými předměty nemanipulujte!
Od jara do zimy s regionálními výrobci

Nejčtenější články

01.03.: S nalezenou municí ani podobnými předměty nemanipulujte!
29.02.: Překážkář Štěpán Schubert startuje na mistrovství světa
29.02.: Zapomenutá historie Jizerských hor s René Bělohradským

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace