Žákyně pod koši do druhého kola kvalifikace

24.05.2012 19:59:20 | Autor: Ladislav Janata | Rubrika: Sport | Obce: Jablonec nad Nisou

Družstvo starších žákyň basketbalového oddílu Bižuterie trenérky Jirky Wirsigové mladší se po solidním vystoupení v letošním ročníku žákovské ligy přihlásilo do kvalifikace o další ročník a zatím postoupilo do druhého kola. Tým je oproti loňsku oslaben o tři hráčky, které věkově postoupily do mladších dorostenek a dvě pivotky Patočkovou a Herinkovou, které budou zkoušet štěstí v Trutnově. V turnaji pěti týmů si vybojovala Bižuterie postup do druhého kola.

Bižuterie - České Budějovice 55 : 48 (16:4, 26:20, 32:36)

Hned na začátek kvalifikace čekal Bižuterii papírově nejslabší soupeř, ale podle vývoje zápasu to tak nevypadalo. Po většinu zápasu Jablonecké bránili press po celém hřišti, aby se dostaly co nejrychleji do hry. Děvčatům nechyběla bojovnost a snaha, ale nebylo klidné zakončení a jen díky perfektní obraně zápas nelze vyhrát. I přes solidní náskok z úvodu, tak do poslední čtvrtiny šla Bižuterie se čtyřbodovou ztrátou. V závěrečné části hry ale děvčata konečně začala dávat koše a nakonec úvodní zápas vyhrála.
Body: K. a T. Ješkeovy po 12, Divišová, Kerhartová a Němcová po 8, Drahoňovská 5, Patrmanová 2.

BK Nusle - Bižuterie 70 : 30 (18:8, 30:14, 52:21)

„Sice jsme tento tým letos v lize v odvetném zápase s přehledem porazili, ale narozdíl od nás v jejich týmu nedošlo k žádným změnám. Proto jsem čekala vyrovnaný zápas. Bohužel jsme se soupeřem drželi jakž takž krok jen v první čtvrtině a pak se naplno projevila dlouhá zápasová pauza a absence klíčových hráček. Nusle hrály krásný, jednoduchý basketbal s přesným zakončením a naše hráčky se jen přizpůsobily a nebyly schopny pořádně zabrat. Sice holky bojovaly, ale dělaly zbytečné chyby a kromě úvodu utkání neměly světlejší chvilku a o nějakém, byť jen náznaku stažení bodového ztráty z 1. čtvrtiny nemohla být řeč. Prohra o 40 bodů byla jen důkazem soupeřovi převahy a naší mizerné hry" sebekriticky zhodnotila svůj tým trenérka Wirsigová ml.
Body: K. Ješkeová 11, Kerhartová 6, T. Ješkeová 5, Drahoňovská 4, Divišová a Mačková 2.

Bižuterie - Loko Liberec 76 : 38 (29:6, 41:19, 58:27)

„V neděli nás čekalo severské derby s Libercem a po sobotním výkonu jsem měla trochu obavy jestli vůbec postoupíme do 2. kola. Ale holky mě hned od 1. čtvrtiny utvrdily v tom, že neděle bude úplně o něčem jiném. První čtvrtinu vyhrály s přehledem 29:6 a nebylo pochyb o tom, kdo je lepší. Na co holky šáhly, tak to se jim povedlo. Soupeř bránil odstupovanou obranu od půlky a tím nám dával i dost prostoru pro naši hru. Sice ve druhé čtvrtině měla děvčata menší výpadek, ale ve druhém poločase jim došlo, že zápas ještě není u konce a musí ještě zabrat a začala svůj náskok navyšovat. Byl to nádherný zápas a díky této výhře jsme měli už zajištěný postup do druhého kola," to jsou slova trenérky.
Body: K. Ješkeová 29, T. Ješkeová 16, Kerhartová a Němcová 8, Patrmanová 6, Divišková 4, Drahoňovská 3, Kordíková 2.

Sparta - Bižuterie 60 : 52 (20:12, 39:28, 49:42)

Poslední zápas měl určit který tým půjde do druhého kola z lepší pozice. Bižuterii se zranila jedna z klíčových hráček - Lucie Drahoňovská, tak se ani nečekal tak vyrovnaný zápas. Děvčata předvedla ještě lepší než s Libercem a i když většinou prohrávala, tak hrála výborně a být lepšího zakončení... Hned v úvodu čtvrté čtvrtiny se Spartě vyfaulovala nejvyšší hráčka a tím dala šanci Bižuterii. „Bohužel se schylovalo k závěru, který neměl se sportem nic společného. Když jsme 4 minuty před koncem zápasu prohrávali o jediný koš a soupeře jsme měli už téměř na lopatkách, zkusil na nás jinou taktiku. Došlo ke konfliktu mezi trenéry a domácími fanoušky (rodiči) kvůli naprosté banalitě se zhruba na tři minuty zastavila úplně hra. Díky tomuto incidentu a slovním útokům na naše hráčky, byla zvlášť některá děvčata natolik vyvedena z míry, že už nedokázala navázat na svůj předešlý výkon. Začala hodně chybovat a faulovat a nakonec jsme prohráli jen o 8 bodů," hodnotila závěr zápasu trenérka.
Body: T. Ješkeová 18, K. Ješkeová 14, Němcová 10, Kordíková, Divišová a Kerhartová 4, Mačková 2.

Nově se rodící tým podal v neděli velmi dobrý výkon a naznačil, že jeho další působení v žákovské lize a hrát se nejlepšími v ČR, je velmi reálné.
Mladá trenérka jablonecké Bižuterie k turnaji přidává hodnocení: „Jelikož Sparta věděla, že ten kdo bude třetí tak narazí ve druhém kole na HB Basket Praha (bývalé hráčky Sparty), tak za každou cenu nechtěla zápas s námi prohrát. Celý tým má ode mě obrovskou pochvalu za odvedenou práci. Za sobotu bych chtěla určitě vyzdvihnout pivotku Divišovou, sice nedala tolik bodů, ale při mnohých asistovala. V neděli pro změnu vynikly sestry Kristýna a Tereza Ješkeovy, díky obraně i vstřeleným košům."
Soupeřem ve druhém kole bude Bižuterii zmíněný HB Basket Praha a bude se hrát na dva zápasy, Jablonec začíná doma v sobotu 2. červa od 17.30 hodin v hale v Podhorské ulici a odveta se hraje v neděli v Praze.