Žáci na mistrovství ČR v družstvech stříbrní, děvčata pátá.

10.10.2011 19:23:33 | Autor: Ladislav Janata, Dana Jandová | Rubrika: Sport | Obce: Jablonec nad Nisou

V sobotu se dvacetičlenná družsvtva starších žáků a žákyň atletického oddílu LIAZ vydala bojovat do Staré Boleslavi o medaile na finále MČR v atletice, kam se kvalifikovalo vždy deset nejlepších oddílů České republiky. Klukům se podařilo po dlouhé době získat stříbrnou medaili, děvčatům se obhájit stříbro z loňska nepodařilo.

Závody proběhly za velké zimy, občasného deště, ale hochům ze severu to příliš nevadilo. Nejvíce se dařilo Markovi Černohorskému na trati 3 km, ten vyhrál ve výborném čase 9:50,89 a celou dobu byl doprovázen svým kolegou Petrem Pilzem, který celou trať odtáhnul, ale v závěru měl více sil právě Marek. Petr byl druhý za čas 9:54,42 a získal pro družstvo cenných 9 bodů.Naši tyčkaři ovládli celou soutěž a posbírali v ní čtyři umístění v první šestce.Tato disciplína se stala nejúspěšnější v zisku bodů pro tým.Vítězem se stal Viktor Tupec 340 cm, 2. Martin Machura 320, 5. Ondřej Rapp 290 a 6.místo Martin Mikula 280. Ondra Rapp stačil přebíhat ještě k výšce, kde si vyrovnal osobní rekord skokem 165 cm a byl pátý. Viki Tupec si zase odběhl k dálce a získal 4. místo za skok 578 cm dlouhý. Další výborný zisk bodů získali žáci z 5. ZŠ v chůzi. Nezklamal Michal Marek, který si opět vytvořil osobní rekord na 3 km chůze 16:15,97 minut, další chodec Radek Čech byl 6. a ještě na 8. místě zabodoval Dominik Kryštof. Další osobáček a zisk 7 bodů za 4. místo si doběhl Danek Bárta, věkem ještě mladší žák na trati 1500 m s překážkami, čas 5:24,73, na stejné trati, ale bez překážek, zářil Miloš Šolc, který byl druhý časem 4:48,13 minuty. Překážkář Tomáš Dostrašil si doběhnul pro 3. resp. 4. místo na 200 m př. a 100 m př. a výrazně pomohl družstvu k zisku stříbra. Štafety na 4 x 60 a 3 x 300 metrů zázračně vyhráli naši borci, když vedoucí družstva Michal Preisler správně odhadl, že je lepší nasadit kluky do štafety, než na individuální disciplínu, kde by jen těžko získali další body. Další skvělý výkon předvedl na trati 800 m Filip Maček, který si v zimě doběhl pro 3. místo a výrazně se přiblížil svému osobnímu rekordu. Dobrou posilou byli také vrhači, kde je nejtěžší získat nějaký ten bodík, ale Jakub Bobko a David Letáček získali na kladivu 4. a 6. místo a ještě překvapivým 10. místem získal 1 bod ve vypůjčených botách od trenérky Dany Jandové tyčkař Martin Mikula.

Z děvčat si nejlépe vedla Míša Bičianová, která vyhrála 300 metrů za 42,31 a ještě byla třetí na trati 150 m za 19,45 vteřin. Další vítězství a osobní rekord si vytvořila ve skoku o tyči, věkem ještě mladší žákyně a velký talent Karolína Hovorková, když skočila 320 cm. Třetí místo v této disciplíně vybojovala Lucka Petrželková výkonem 300 cm a na 4. místě byla ještě Klárka Zemanová za skočených 290 cm. Další výborné umístění získaly chodkyně na tři kilometry, které nasbíraly hned po tyčkařkách nejvíce bodů. Druhá byla Kristýna Gutová, výborným časem 18.44,76, dalších pět bodů do týmu přinesla Míša Bosáková a těsně za ní byla na 7. místě Andrea Pfefferová, která si opět vytvořila osobáček a poprvé tuto trať zašla pod 20 minut. Kačka Hornová skočila do dálky 496 cm a to stačilo na 5. místo, ještě přidala 2 body a 8. místo v běhu na 60 metrů. Velké překvapení byl běh na 800 metrů, kde mladší žákyně Deniska Fořtová získala skvělý skalp svých starších kolegyň a získala pět bodů za 6. místo a osobní rekord 2:33,80 min. Klárka Zemanová přidala 6 bodů v běhu na 100 m př. a na 200 m př. ji potkala veliká kolize, když jasně vítězila ve svém běhu, ale devátou překážku srazila rukama a bylo po senzačním výkonu. Další neštěstí potkalo Danču Žuchovou, která svým odvážným vystoupením na trati 3 km jen těsně nebodovala, pak přiběhla na tyč, kde ji čekal již vysoký základ 260 cm, ale ten byl nad její síly. Ve vrzích nezískala děvčata ani bod a bylo rozhodnuto o propadu družstva. Velmi citelně chyběla nemocná Katka Hýsková, která by družstvu nadělila 20 bodů a běžkyně na 1500 m, které nemohly v sobotu startovat. Karin Höferová po svém vleklém zranění udělala pro družstvo co mohla, připsala 5. místo na 200 m př. a ještě zvládla štafetu na 3 x 300 m, kde byly holky šesté. Terka Šikolová skočila do výšky 150 cm, kdy během soutěže musela odběhnou na 100 m př., kde získala 7. místo, ale pak se již do výšky nemohla odrazit. Holkám chybělo kus štěstí, vynahradili to chlapci, jejichž placku celý tým oslavil v mladoboleslavském Mekáči.
Celkové pořadí - chlapci: 1. Sokol Opava 222 bodů, 2. LIAZ Jablonec 173,5, 3. Sokol Hradec Králové 171,5
- děvčata: 1. Tepo Kladno 181,5 bodů, 2. - 3. AC Česká Lípa a AK Olomouc 148, 4. JAC Brno 130,5, 5. LIAZ Jablonec 112.