Výstavu Barevné vánoce uvede v jabloneckém muzeu pohádka pro děti

01.12.2015 19:37:22 | Autor: redakce | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Výstavu Barevné vánoce uvede v jabloneckém muzeu pohádka pro děti

Jak pejsek s kočičkou psali Ježíškovi, tak zní název vánoční pohádky, kterou u příležitosti zahájení výstavy Barevné vánoce mohou zhlédnout děti s rodiči, kteří zavítají ve čtvrtek 3. prosince od 17 hodin do Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.

Na výstavě bude k vidění další část z exkluzivní sbírky vánočních ozdob, kterou muzeum vlastní. Připraveno je několik set pestrobarevných luxusních skleněných špiček, raket, oliv, zvonků, srdcí či hvězd.

Mimořádný je i způsob jejich zdobení, a to častým využitím bižuterních komponentů - kovových filigránových výlisků, broušených kamenů, štrasových bort (řetízků) či svatých obrázků. Zcela záměrně zde neuvidíte vánoční koule, které byly v celé své rozmanitosti představeny již v minulých letech. „Pozorní návštěvníci však o tento tvar nepřijdou, bude totiž součástí doprovodného programu," říká kurátorka Dagmar Havlíčková. „Pokud si budou chtít z muzea odnést jedinečnou vánoční ozdobu vytvořenou k této výstavě, čeká je hledání drobných skleněných kuliček záměrně ukrytých v záplavě vystavených exponátů." Druhým úkolem, jenž na zájemce o odměnu čeká, je složit z několika dílků puzzle vánoční špičku.

Výstava Barevné vánoce v jabloneckém Muzeu skla a bižuterie<br />Autor: Archiv Muzeum skla a bižuterie Jablonec nad Nisou Jablonecké muzeum spravuje dnes největší veřejnou sbírku skleněných vánočních ozdob na světě, která čítá více než patnáct tisíc předmětů. Přitom až do roku 2000 obsahovala pouhých několik desítek historických perličkových, balotinových a foukaných ozdob. „Tehdy jsme získali od firmy Jablonex část komerčně nevyužitelné vzorkovny vánočních ozdob z 60. - 90. let minulého století," uvedla Havlíčková. Na počátku roku 2008 pak společnost Jablonex Group věnovala muzeu celou aktuální vzorkovnu, poté co skleněné vánoční ozdoby vyřadila ze svého výrobního i obchodního programu (2006/2007).

Jak dodává ředitelka Milada Valečková, „proto muzeum usiluje o realizaci přístavby, kde by mohla být velká část z této kolekce trvale vystavena. Atraktivní podobu nové expozice připravuje známý český designér Jakub Berdych." Muzejní kolekce skleněných vánočních ozdob je pozoruhodná nejen co do počtu předmětů, ale též množstvím vzorů a jejich variací, barev a odstínů, použitých tradičních i moderních dekoračních technik a doplňujících komponentů. „Vedle standardní nabídky jsou v souboru zastoupeny též vzory a exkluzivity navrhované na zakázku konkrétních firem," sdělila kurátorka souboru Dagmar Havlíčková.

Na vernisáž výstavy Barevné vánoce zve muzeum ve čtvrtek 3. prosince od 17 hodin, kdy se malí i velcí mohou těšit na vánoční pohádku. Vzhledem ke každoročnímu zájmu o tento typ výstavy bude pro návštěvníky přístupná až do neděle 24. dubna 2016.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Přehled výstav a aktivit Muzea skla a bižuterie v prosinci

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 6 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Čtvrtá výstava v Original Gallery ukáže obrazy Věry Kosové

Už čtvrtá výstava v Original Gallery v Semilech je nazvaná Síla lidskosti a přináší díla Věry Kosové. Vernisáž se koná v sobotu 24. února od 17 hodin za hudebního doprovodu Milli Janatkové. Podrobnosti na Našem Pojizeří

Z Fondu Turów podpoří výstavbu vodovodů v H. Vítkově a Václavicích

Vybudování nového vodovodu pro Horní Vítkov za přibližně 68 milionů korun a také pro obec Václavice za 172 milionů. To jsou dva projekty, které finančně podpoří Liberecký kraj z Fondu Turów. Začít by měly ještě letos a dokončeny budou v roce 2025. „Obě města - Chrastava a Hrádek nad Nisou - vloni podala na tyto projekty žádost o dotaci na Státní fond životního prostředí v rámci 44. výzvy Operačního programu Životní prostředí. Rozhodnutí ministerstva zatím neobdržela. Nicméně, nechceme otálet s výstavbou, a tak podpoříme oba projekty z Fondu Turów individuálními dotacemi," uvedl Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Výhra v derby byla blízko, blizoučko
Budoucnost výzkumného centra TOPTEC má reálné obrysy
Mysleme na svůj sluch. Tichý svět připomíná tři mezinárodní dny
Oceňovaná kapela VANUA2 zahraje v jabloneckém Klubu Na Rampě
Skitour v Harrachově láká na exligové fotbalisty, herce i dámskou jízdu

Nejčtenější články

22.02.: Odpočívadla, stojany, nabíječky. Kraj opět podpoří zázemí pro cyklisty
22.02.: Skitour v Harrachově láká na exligové fotbalisty, herce i dámskou jízdu
22.02.: Na sociální služby v regionu míří od ministerstva více než miliarda

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace