Výstavu Barevné vánoce uvede v jabloneckém muzeu pohádka pro děti

01.12.2015 19:37:22 | Autor: redakce | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Výstavu Barevné vánoce uvede v jabloneckém muzeu pohádka pro děti

Jak pejsek s kočičkou psali Ježíškovi, tak zní název vánoční pohádky, kterou u příležitosti zahájení výstavy Barevné vánoce mohou zhlédnout děti s rodiči, kteří zavítají ve čtvrtek 3. prosince od 17 hodin do Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.

Na výstavě bude k vidění další část z exkluzivní sbírky vánočních ozdob, kterou muzeum vlastní. Připraveno je několik set pestrobarevných luxusních skleněných špiček, raket, oliv, zvonků, srdcí či hvězd.

Mimořádný je i způsob jejich zdobení, a to častým využitím bižuterních komponentů - kovových filigránových výlisků, broušených kamenů, štrasových bort (řetízků) či svatých obrázků. Zcela záměrně zde neuvidíte vánoční koule, které byly v celé své rozmanitosti představeny již v minulých letech. „Pozorní návštěvníci však o tento tvar nepřijdou, bude totiž součástí doprovodného programu," říká kurátorka Dagmar Havlíčková. „Pokud si budou chtít z muzea odnést jedinečnou vánoční ozdobu vytvořenou k této výstavě, čeká je hledání drobných skleněných kuliček záměrně ukrytých v záplavě vystavených exponátů." Druhým úkolem, jenž na zájemce o odměnu čeká, je složit z několika dílků puzzle vánoční špičku.

Výstava Barevné vánoce v jabloneckém Muzeu skla a bižuterie<br />Autor: Archiv Muzeum skla a bižuterie Jablonec nad Nisou Jablonecké muzeum spravuje dnes největší veřejnou sbírku skleněných vánočních ozdob na světě, která čítá více než patnáct tisíc předmětů. Přitom až do roku 2000 obsahovala pouhých několik desítek historických perličkových, balotinových a foukaných ozdob. „Tehdy jsme získali od firmy Jablonex část komerčně nevyužitelné vzorkovny vánočních ozdob z 60. - 90. let minulého století," uvedla Havlíčková. Na počátku roku 2008 pak společnost Jablonex Group věnovala muzeu celou aktuální vzorkovnu, poté co skleněné vánoční ozdoby vyřadila ze svého výrobního i obchodního programu (2006/2007).

Jak dodává ředitelka Milada Valečková, „proto muzeum usiluje o realizaci přístavby, kde by mohla být velká část z této kolekce trvale vystavena. Atraktivní podobu nové expozice připravuje známý český designér Jakub Berdych." Muzejní kolekce skleněných vánočních ozdob je pozoruhodná nejen co do počtu předmětů, ale též množstvím vzorů a jejich variací, barev a odstínů, použitých tradičních i moderních dekoračních technik a doplňujících komponentů. „Vedle standardní nabídky jsou v souboru zastoupeny též vzory a exkluzivity navrhované na zakázku konkrétních firem," sdělila kurátorka souboru Dagmar Havlíčková.

Na vernisáž výstavy Barevné vánoce zve muzeum ve čtvrtek 3. prosince od 17 hodin, kdy se malí i velcí mohou těšit na vánoční pohádku. Vzhledem ke každoročnímu zájmu o tento typ výstavy bude pro návštěvníky přístupná až do neděle 24. dubna 2016.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Přehled výstav a aktivit Muzea skla a bižuterie v prosinci

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 6 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Jablonecká ulice Turistická na týden uzavřena

Od úterý 23. do pondělí 29. července bude ulice Turistická uzavřena, a to v úseku od ulice Jasná po ulici Pod Servisem. Důvodem uzavírky je oprava povrchu.

Cesta Obřím dolem bude v příštích dnech uzavřena

Modře značená cesta z Pece pod Sněžkou do Obřího sedla (ke Slezskému domu) bude po několik příštích dní pro veřejnost zcela uzavřena. Mostek přes Rudný potok u bývalé vodárny (Trkače) se v zimě vlivem sněhu hnul. Jeho opěrné zdi se staly nestabilními a je nezbytné je opravit. Oprava je plánována na období 22. až 24. července. Po tuto dobu nebude možné uvedenou cestu použít, protože inkriminované místo nelze bezpečně obejít. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Nádrže, aleje, úpravny vody. Česko-polská dohoda přináší výsledky
Africký mor prasat: kdo najde uhynulého kance, ať volá veterinu
Na autobusové nádraží v Jablonci po novém mostě
Oblastní galerie Liberec se loučí s litevskou výstavou
Papouška Kvida zachránili tanvaldští hasiči

Nejčtenější články

22.07.: Papouška Kvida zachránili tanvaldští hasiči
22.07.: Na autobusové nádraží v Jablonci po novém mostě
22.07.: Smržovské kulturní a zábavné akce v létě

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace