Výlet Českým rájem provede po stopách rodu Rohanů
20.02.2022 10:43:28 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj
Za dřevěnou zvonicí se zvony zavěšenými srdcem vzhůru, luxusním kamenným posedem a dalšími zajímavostmi zavede osmnáctikilometrový výlet Českým rájem. Trasa není náročná a lze ji absolvovat prakticky v jakémkoliv období.
„Vydat se na tento výlet za pěkných předjarních dnů je příležitostí vychutnat si cestu bez velkého množství návštěvníků," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Cesta začíná v Rovensku pod Troskami, kde mají malebné roubené chalupy a pozoruhodnou dřevěnou zvonici, ve které jsou zavěšeny tři zvony srdcem vzhůru. V létě je možno v neděli v pravé poledne také naslouchat unikátnímu zvonění přímo ve zvonici.
Z Rovenska sleduje trasa modrou značku okolo studánky Koudelka s kapličkou, přes Dráčov a vyhlídková místa až na rozcestí Košov. Odtud se pak pokračuje až na vrchol Tábor po červených značkách. Při stoupání stojí za prohlídku kamenný Allainův kříž, který je vytvarován do podoby půleného polena a nechal ho v původní dřevěné podobě postavit v roce 1849 kníže Kamil Rohan na památku svého bratra.
Na vrcholu kopce Tábor ve výšce 678 metrů turisty čeká barokní kostel Proměnění Páně, restaurace s turistickou chatou a cihlová Tichánkova rozhledna, z níž se naskýtá krásný výhled nejen celý Český ráj, ale i Orlické, Lužické, Jizerské hory až po téměř sto kilometrů vzdálenou Prahu.
Z nejvyššího bodu výletu pak cesta pozvolna klesá nejdříve po modré k Allainově věži, která byla původně postavena jako luxusní posed ve zdejší rohanské oboře, přes rozcestí Cidlina u železniční stanice, a dále po zelené až do Libuně, k vlakovému nádraží.
Související články
Americká televize propaguje náš kraj. Ukazuje Ještěd i Křišťálové údolí
Máchův kraj láká i v zimě. Na bruslení po jezeře i výlet za historií
Zima v Lužických horách láká na lyže, sklo i pivo
Liberecký kraj láká na zajímavá místa, chce se představit i na Tik Toku
Zima v Českém ráji nabízí lyžování, bruslení i výpravu do jeskyní
Prázdniny v kraji: dinosauři, čarovný les i hrdinové Čtyřlístku
Žádné aplikace ani navigace: kraj vydává tištěné průvodce s mapami
Loňské léto bylo slabší. Cestovní ruch zachraňovali domácí turisté
Zima v Jizerských horách: lyže, brusle, sáňky i nafukovací duše
Moderátor Háma v televizi představí Liberecký kraj z karavanu
Rychlá jízda, únikovky i kryt v podzemí. V Liberci se pobaví (nejen) muži
Orloj, chrám, skaliska i výhledy. Vánoční čas vybízí k výletům
Liberecký kraj v TV: staré hospody, ukryté památky i cesty s karavanem
Youtubeři dobývají Liberecký kraj. Kluci z Prahy vyrazili do Krkonoš
Český ráj nabízí i trasy pro návštěvníky s hendikepem
Diskutujte s námi
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Přihlášky na střední školy: Klíčové jsou priority, ne rychlost
Období podávání přihlášek na střední školy se blíží. Od 1. do 20. února 2026 budou moci žáci 9. tříd podávat přihlášky ke studiu a pro mnoho rodin to znamená zvýšenou nejistotu a tlak na rozhodování. Kraj proto shrnuje základní informace k přijímacímu řízení a zároveň chce uklidnit rodiče i žáky, že není potřeba spěchat ani zbytečně taktizovat. Přihlášky není nutné podávat hned první den. Pořadí odeslání přihlášek nemá vliv na přijetí, rozhodující jsou správně zvolené priority škol. Každý uchazeč může podat až tři přihlášky na střední školy a dvě na střední školy s talentovou zkouškou. U každé z nich je pak nezbytné stanovit pořadí (tzv. prioritu) podle toho, kam chce skutečně nastoupit. Toto pořadí je po podání přihlášek neměnné a má přímý vliv na výsledek přijímacího řízení. Systém přijímacího řízení je nastaven tak, aby co nejvíce respektoval skutečné preference žáků. Doporučujeme tedy řadit školy podle opravdového zájmu, nikoli podle obav, zda má žák „dostatečnou šanci". Taktizování s pořadím přihlášek se může naopak obrátit proti původnímu záměru.
Částečná uzavírka ulice Klidná omezí parkování a pohyb chodců
Od úterý 3. února do pondělí 31. března bude částečně uzavřená jablonecká ulice Klidná, konkrétně část chodníku a parkovacích stání před sídlem Policie ČR. Důvodem prodlouženého termínu je zřízení staveniště a lešení, které souvisí s rekonstrukcí střechy a fasády. Chodci jsou převedení dopravním značením na protější chodník, uzavírka neomezí linky MHD.
Nejnovější články
Ještěd míří do vlastnictví kraje. Majetkový převod dokončí v březnu
Festival Žlutomodrý kocour slaví 30 let!
Slavík po pádu na Downmall 2026 mimo boj o vítězství
V roce 2025 Krkonoše navštívilo více než 4,1 milionu lidí
Komentář Jaroslava Hrabáka: Tři body těžce zaplacené
Nejčtenější články
01.02.: Policie hledá svědka srážky policejního auta s dalším vozem
03.02.: Komentář Jaroslava Hrabáka: Tři body těžce zaplacené
01.02.: Premiéra Jablonce dopadla dobře: Rozhodl teplický kat Jawo
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-19 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.