Výherce soutěže o knihu roku ocení hejtman i radní

17.06.2020 07:13:46 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Výherce soutěže o knihu roku ocení hejtman i radní

Již potřetí se uskutečnila soutěž Kniha roku Libereckého kraje, jejímž cílem je ocenit autory a nakladatele za mimořádný literární počin, který se jakkoliv vztahuje k Libereckému kraji. Vítěze tohoto ročníku vyznamenají hejtman Martin Půta a krajská radní Květa Vinklátová 22. června od 16 hodin v Krajské vědecké knihovně v Liberci.

„Mám velkou radost z toho, že každým rokem přibývají další regionální tituly. Zároveň nepochybuji o tom, že ne všichni autoři či nakladatelé knihy do soutěže přihlašují. Byli bychom velmi rádi, kdyby neváhali a příští rok byla účast ještě větší. Za tři ročníky soutěže jsme hodnotili již 81 titulů," říká Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Nominované knihy hodnotila sedmičlenná odborná komise, v níž zasedli Blanka Konvalinková, ředitelka Krajské vědecké knihovny, Pavel Kopřiva, ředitel Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově, Jiří Padevět, spisovatel a ředitel nakladatelství Academia, Martin Fryč, knihkupec, Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje, Hana Maierová, předsedkyně výboru pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje a Martin Féna, vedoucí oddělení kultury Libereckého kraje.

„Regionální téma je pro veřejnost velmi lákavé, potvrzuje to i zájem čtenářů liberecké knihovny, a to nejen o vydané knihy o libereckém regionu, ale i o pořady, které na regionální téma knihovna pořádá. Čtenář i posluchač se tak dozvídá více o regionu, ve kterém žije, o jeho osobnostech, historii či turistických zajímavostech," řekla Blanka Konvalinková, ředitelka knihovny.

Předložené publikace komise posuzovala z hlediska grafického zpracování, výtvarného řešení a kompletního estetického dojmu z díla. „Výtvarné zpracování knih je jejich důležitou součástí, stejně jako obsahová a tematická část. Rád bych motivoval autory ke spolupráci s výtvarníky a grafiky," sdělil Pavel Kopřiva, ředitel Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově

Ocenění získají knihy v kategoriích Odborná a populárně naučná literatura, Beletrie a poezie, Literatura pro děti a mládež, učebnice a Umělecká monografie a výtvarná publikace. Vyhlášen bude rovněž vítěz Ceny čtenářů a osobnost, která obdrží Cenu Libereckého kraje za mimořádný přínos v oblasti literatury. V letošním roce komise rozhodla, že udělí ještě Zvláštní cenu poroty.

„Práce v porotě mi umožnila to, co mám na knižním světě nejraději. Vstoupit do vod neprávem přehlížené regionální literatury, která přináší nejen kvalitu, ale především autentický pohled na historii i současnost regionu. Velmi bych si přál, aby se regionální literatuře dostávalo zasloužené pozornosti nejen v regionu, kde vznikla, ale i v celé České republice," uvedl Jiří Padevět, spisovatel a ředitel nakladatelství Academia.

Vítězové v kategoriích Odborná a populárně naučná literatura, Beletrie a poezie, Literatura pro děti a mládež, učebnice a Umělecká monografie a výtvarná publikace a osobnost získají finanční odměnu ve výši 10 tisíc korun a cenu, kterou speciálně pro tuto soutěž vyrobila Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově. Také na vítěze Ceny čtenářů a Zvláštní ceny poroty čeká cena z šenovské umělecké průmyslovky.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Můžete dát hlas nejoblíbenější knize v kategorii Cena čtenářů
Kraj vyhlašuje již třetí ročník soutěže Kniha roku Libereckého kraje
Nejlepší knihovnice Libereckého kraje za rok 2019 si převzaly ocenění
Soutěž Kniha roku Libereckého kraje zná své vítěze
Vyhlásili druhý ročník soutěže Kniha roku Libereckého kraje

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Prázdninový provoz MHD v Jablonci nad Nisou

Další změny jízdních řádů platné od 30. 6. 2025 do 31. 8. 2025 se týkají školních linek č. 131, 132 a 133, které o školních prázdninách nejezdí. Dále není v provozu linka č. 110 (autobusové nádraží - Mšeno, Arbesova). Po dobu školních prázdnin nejsou na ostatních linkách zabezpečené spoje s označením 40 a 44. Odpolední spoje vedené přes Malé Vrkoslavice zajišťuje místo linky č. 113 linka č. 105. Od 30. června je zrušený na lince č. 116 spoj s odjezdem v 6:26 hod. z Jabloneckých Pasek na autobusové nádraží (možno využít spoj linky č. 104 s odjezdem v 6:35 hod. z Jabloneckých Pasek na autobusové nádraží a dále do Lukášova). Více o změnách v jablonecké dopravě

Blíží se splatnost poplatku za odpady

Město Jablonec připomíná občanům, že do 15. července 2025 je třeba uhradit místní poplatek za odkládání komunálního odpadu za první pololetí roku. Poplatek je možné zaplatit bezhotovostně převodem, kartou nebo v hotovosti na oddělení poplatků Magistrátu města Jablonec nad Nisou. Všichni lidé, kterých se poplatek týká byli vyrozuměni e-mailem nebo dopisem, ve kterých byly zaslány i podklady k platbě.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Na jabloneckou Střelnici přijede AC Sparta Praha
V kempu tanvaldský Špičák zahraje kapela Volupsije
Digitalizace sbírky jabloneckého muzea pokračuje
Kraj opět poskytne dotaci horské službě na nákup potřebných pomůcek
Na hradě Trosky připravili novinku pro fanoušky Kingdom Come

Nejčtenější články

16.07.: Z Horního Maxova do Lučan mohou řidiči cestovat po novém povrchu
15.07.: Festival Dolánky 2025 opět přinese pestrý hudební mix
15.07.: Dvanáctý JBC 4X Revelations: Bahno, skvělá show a zaplněný kopec

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace