Vstup do kvalifikace se českým volejbalistkám nepovedl

16.08.2018 22:30:56 | Autor: Ladislav Janata, Václav Novotný | Rubrika: Sport | Obce: Jablonec nad Nisou

Jablonecká sportovní hala se českým reprezentacím, jak mužům, tak i ženám zřejmě nadmíru líbí, protože se stává jejich častým domovem pro mezistátní utkání. Nejen pro utkání, ale i dlouhodobá soustředění, stejně jako ženy před tímto dvojzápasem kvalifikace o ME. Papírové předpoklady jasně hovořily pro český celek.

Česko - Švédsko 2:3 (25:19, 22:25, 25:15, 20:25, 7:15)

V prvním setu sledovala naplněná sportovní hala hned v úvodu vyrovnaný souboj. České hráčky svojí pestrou hrou hostující tým přehrávaly, nejvíce při podání Valkové, kdy si vybudovaly náskok 13:9 a donutily švédského kouče k prvnímu time-outu. Valková svůj servis dotáhla až do stavu 15:9. Seveřanky od první minuty jednoznačně více bojovaly a tím bodově i první set zdramatizovaly, ale Češky měly stále navrch - 22:19. To byl signál pro český time-out trenéra Pommera a po něm dvě esa v závěru výhra ČR 25:19 - 1:0.

Druhý set začal vedením Švédek, ale vzápětí bylo vyrovnáno na 3:3. V polovině setu byl stav 12:8 pro Češky, ale již bylo vidět, že Švédky se tak snadno nevzdají, hrály daleko agresivněji a viditelně více bojovaly a povzbuzovaly se. To bylo pravděpodobně rozhodující v koncovce setu - 20:20. Češky poprvé střídaly, ale ničemu to nepomohlo. Asi jeden z rozhodujících momentů zápasu - hostující tým vyhrává 25:22 - stav 1:1.

Ve třetím setu nenechal český tým nic náhodě a především díky razantnímu servisu se rychle ujal vedení. I zásluhou skvělého domácího publika Češky prohraný set nerozhodil a záhy se dostaly do vedení 13:4. I tak výkon českých volejbalistek ve druhém setu však nevěštil nic dobrého, ale koncovka se povedla. Česky zvítězily ve třetím setu rozdílem deseti bodů a ujaly se vedení v utkání 2:1.

Začátek čtvrté sady zradil domácí hráčky příjem a tak patřil skvěle podávající Anně Haak, která donutila Češky k prvnímu oddechovému času za stavu 0:4. Také její sestra Isabella výrazně přispěla svými útoky k vedení švédského celku na 7:5. Čtvrtý set byl však stále v režii sester Haak. Švédské hráčky „ucítily" šanci se zápasem ještě něco dělat a hrály naprosto bez zábran. Zlepšily především razanci svého útoku. České hráčky v těchto chvílích se nevzdávaly a vyhecované skvělými jabloneckými diváky stáhly alespoň na 17:19. Následně kralovala útokem Isabella Haak a Švédky vyrovnaly na 2:2.

V rozhodujícím pátém setu Švédky navázaly na koncovku čtvrtého setu a ujaly se vedení. Na výkonu Češek se také nic nezměnilo. Jedině nejmladší z nich Orvošová (roč. 2001) držela krok svým zakončením, ostatní hrály v křeči a bály se o výsledek. V závěru pátého setu Švédky naprosto suverénně dominovaly a o jejich výhře již nebylo příliš pochybností - 15:7.

Česko-Švédsko 2:3 Sestava a body Česka: Mlejnková 10, Strušková 6, Valková 2, Havelková 14, Holásková 12, Orvošová 16, libero Dostálová - libero Chevalierová, Purchartová 2, Kohoutová, Kossányiová 1, Šmídová, Kopáčová 3, Svobodová. Trenér: Pommer.
Nejvíce bodů Švédska: I. Haaková 27, A. Haaková 17, Lundvallová 10.
Rozhodčí:
Boris Skudnik (SLO), Pavel Vasko (SVK). Počet diváků: 1 300

Barbora Purchartová (kapitánka ČR): „Švédky se nevzdávaly, bojovaly i za nepříznivého stavu, dotáhly se na nás. Ve čtvrtém setu jsme si je nechaly utéct. Věděly jsme, že Isabella Haak je jejich nejlepší hráčka, smečuje z velké výšky a je těžké ji ubránit. V první polovině zápasu se nám to dařilo, ale poté se rozehrála na útoku i na podání. Diváci byli skvělí, musíme jim poděkovat. O to více ta prohra mrzí."

Další zápas kvalifikace na domácím hřišti sehrají reprezentantky ČR opět v Jablonci, a to ve středu 22. 8. v 18 hodin s Estonskem.