Voda v Jablonci trhala asfalt a zatopila sklepy

15.07.2021 16:25:55 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou,Jablonecko

Voda v Jablonci trhala asfalt a zatopila sklepy

Mezi 22. a 23. hodinou ve středu 14. července napršelo v Jablonci nad Nisou více jak 42 mm/m2. Lužická Nisa v Proseči během chvíle vystoupla na 3. SPA a během chvíle opět klesla. Jablonec nad Nisou zažil bleskovou povodeň, která se nedá předpokládat, ani se jí nedá účinně bránit. Její následky se budou postupně odstraňovat, vyžádají si však určitý čas.

Už v noci ze středy na čtvrtek v terénu zasahovaly jednotky hasičů i městské policie, do ulic vyjeli zaměstnanci technických služeb, aby před zatopené křižovatky umístili zákazové značky. „Kdyby nebylo jejich rychlého zásahu, museli bychom se státními policisty hlídkovat u každé křižovatky a odklánět provoz. Takhle jsme měli volnější ruce, abychom mohli pomáhat tam, kde nás bylo zapotřebí více. V tom nejvypjatějším okamžiku se nám ještě podařilo zachránit život dvouletému dítěti," sdělil ředitel MP Jablonec nad Nisou Michal Švarc.

Během jedné hodiny se městem prohnal tak prudký liják, že ten náhlý příval vody nebyla kanalizace na mnoha místech schopná pojmout. Křižovatka U Zeleného stromu byla zatopená, mnoho dalších komunikací zanesla voda hlínou a kamením, které spláchla z okolních zahrad a příkrých břehů. Tlak vody v kanalizačním vedení byl tak silný, že v některých místech roztrhal asfaltový koberec. Někteří Jablonečané měli vodu ve sklepech svých domů, jiným vnikla přes odpady i do bytů. Ucpané jsou propustky a uliční vpusti, které se postupně čistí.

Středeční prudká bouřka a škody po ní v Jablonci nad Nisou<br />Autor: JSDHO Maršovice„Je třeba říci, že voda skutečně napáchala velké škody, a to na městském i soukromém majetku. Ale za rozmary počasí nenese odpovědnost město, proto občané s pojistnými událostmi musí oslovovat své pojišťovny, nikoli vyžadovat pojistné plnění od města," upozornil Vratislav Pavlín, vedoucí oddělení krizového řízení jabloneckého magistrátu (MMJN).

„Škody se budou postupně odstraňovat, komunikace uklízet, ale podle pořadí důležitosti. To znamená, že nebude vše hotové hned v pátek ráno," připojil se Pavel Kozák, vedoucí technického odboru MMJN.

Už od časných ranních hodin ve čtvrtek 15. července zaměstnanci magistrátu zjišťovali škody na městském majetku. „Kromě komunikací máme hlášené škody na některých dětských hřištích, úplně zničené jsou perkové i dlážděné cesty v lesoparku na Žižkově vrchu. Čtyři centimetry vody jsou v rozvodně zimního stadionu, kde jsou zanesené odpady a bahno v koupelnách. Zmizely přístupové cesty do areálu Srnčí důl, kam bude na několik dnů uzavřený vstup," jmenoval jednotlivé položky Kozák.

Kvůli řádění vody musely být některé křižovatky a komunikace uzavřené zcela, jiné částečně, některé jsou průjezdné s nejvyšší opatrností.

Zcela uzavřené jsou křižovatky a komunikace:

- křižovatka Rýnovická x Na Roli
- účelová komunikace v Zeleném údolí
- ulice Jateční
- křižovatka Revoluční x Květinová (zatím uzavřená částečně, ale v pátek 16. 7. se uzavře zcela, protože kaverna pod komunikací je hodně velká)

Částečně uzavřené křižovatky a komunikace:

- křižovatka 1. máje x Vladimírská
- křižovatka Kokonínská x Raisova
- křižovatka Souběžná x Křížová
- ulice Na Výšině (propadlá místa)

Veřejné osvětlení zvládlo příval vody dobře. Porucha byla jen na jednom stožáru.

Středeční prudká bouřka a škody po ní v Jablonci nad Nisou<br />Autor: Lukáš ŽváčekUzavření křižovatky Rýnovická x Na Roli zasáhlo do vedení linky MHD. „Linka je už odkloněná na objízdnou trasu, vynechává zastávky Urnový háj, Koloniál a částečně Nemocniční," popsal Luboš Wejnar, ředitel Jablonecké dopravní, a.s., (viz přiložené změny jízdních řádů a tras).

„Oprava kanalizace v křižovatce Rýnovická x Na Roli je prioritní, SčVaK už kamerovou sondou zjistil poškození. Pokud bude přát počasí, pak by křižovatka mohla být průjezdná v sobotu odpoledne," doplnila Lenka Čapuchová z oddělení správy komunikací.

Prudký liják způsobil škody na majetku, naštěstí nepřinesl žádné lidské oběti. Ukázal však dva problémy. V Proseči se u dvou objektů propadl kus zahrady a odhalil více jak stoletý náhon, jehož další osudy nyní řeší oddělení správy veřejné zeleně. Druhým problémem je stále nevyřešený stav propustku v ulici Maxe Švabinského, kde voda a bahno zaneslo ve velké míře sklep domu, v němž žijí staří manželé. Město manželskému páru zorganizuje pomoc s úklidem. „K opravě propustku už máme vyřešenou veškerou dokumentaci a povolení, chybí nám jen souhlas jednoho z vlastníků okolních pozemků," reagovala Lenka Čapuchová.

V nejbližších hodinách a dnech se budou komunikace opravovat a hlavně uklízet od nánosů, které přinesla voda. Postupovat se bude dle důležitosti silnic pro dopravu, účelové komunikace jsou až na konci seznamu. Práce budou probíhat také o víkendu. Poté se budou postupně vyčíslovat škody.


Objízdné trasy linek MHD od čtvrtka 15. 7. do odvolání - uzavřená křižovatka ulic Rýnovická x Na Roli

Dopravní opatření:

• zrušení zastávky Na Roli (náhradní zastávka Nemocnice s docházkovou vzdáleností 250 m),

• zrušení zastávek Urnový háj a Koloniál (náhradní zastávka Nemocniční - obsluhuje obousměrně pouze linka č. 103 Horní Proseč - Paseky, náhradní zastávky Nemocnice a Petra Bezruče - obsluhují linky č. 104 Lukášov - Maxov, č. 105 Kokonín - Horní Proseč, č. 106 a 116 Želivského - Nádraží Jabl. Paseky),

• přemístění zastávky Nemocnice směr Horní Proseč, Želivského, Lukášov (pro linku č. 103 do ulice Riegrova před křižovatku s ulicí Rýnovická, docházková vzdálenost 100 m, pro linky č. 104, 105, 106 a 116 přesunuta o 100 m na ulici Rýnovická před křižovatku s ulicí Riegrova).

Objízdné trasy linek MHD:

• č. 103 obousměrně projíždí areálem nemocnice (vynechány zastávky Na Roli, Urnový háj a Koloniál, zastávka Nemocnice směr Horní Proseč je umístěna v ulici Riegrova před křižovatkou s ulicí Rýnovická),

• č. 104, 105 a 106 obousměrně okružní křižovatka Rýnovická - Harrachovská - Riegrova - Rýnovická a dále po své trase (vynechána zastávka Na Roli, zastávka Nemocnice směr Lukášov je přemístěna o 100 m před křižovatku s ulicí Riegrova),

• č. 116 obousměrně okružní křižovatka Rýnovická - Harrachovská - Riegrova - Rýnovická a dle po své trase (vynechána zastávka Na Roli, Urnový háj, Koloniál a Nemocniční, zřízeny nové zastávky Nemocnice, Petra Bezruče. Zastávka Nemocnice směr Želivského je přemístěna o 100 m před křižovatku s ulicí Riegrova).

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 26 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Obrazem: Voda U Zeleného stromu
Průtrž mračen zkomplikovala život v Jablonci nad Nisou
Po bouřce hasiči odstraňují stromy a čerpají vodu, hodně na Jablonecku

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Bělé oslaví 80 let klubu zápasem proti Slovanu Liberec

Klub SK Jívan Bělá oslaví 80 let od založení klubu v sobotu 15. června zápasem proti mistrům Slovanu Liberec. Přijet by měli například Nezmar, Štajner, Gebre Selassie, Janů, Holeňák, Obajdin či Hadaščok. Více podrobností

Dopravní opatření pro linky č. 109 a 131

Pokládka finální asfaltové vrstvy v ulici U Přehrady od pondělí 10. do neděle 16. června je důvodem nového dopravního opatření pro linky č. 109 a 131 (školní linka). Dokončovací práce rekonstrukce ulice U Přehrady, které provádí Krajská správa silnic LK, si vyžádají ještě další změny a omezení dopravy. Po stejnou dobu, tedy od 10. do 16. 6., bude také dočasně zrušená zastávka U Přehrady. Náhradní zastávka pro linky č. 109 a 131 bude v ulici Svatopluka Čecha u plaveckého bazénu. Linky budou jezdit po následující objízdné trase: U Přehrady - Svatopluka Čecha - Mánesova - Palackého, kde se napojují na standardní trasu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam za sportem a zábavou na Jablonecku o víkendu 21. až 23. června
Botanická zahrada oslaví Mezinárodní den tropů
Kraj pořídil svým organizacím dalších šestnáct elektromobilů
Pachatele přepadení v Železném Brodě zadrželi policisté po 15 minutách
Kozel začal výhrou

Nejčtenější články

20.06.: Hasiči zasahovali u požáru domu v Kořenově
20.06.: Řidička s motocyklem havarovala v Plavech
19.06.: Jablonecká nemocnice chce s inovacemi pokračovat

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace