Průtrž mračen zkomplikovala život v Jablonci nad Nisou

15.07.2021 14:54:17 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou,Jablonecko

Průtrž mračen zkomplikovala život v Jablonci nad Nisou

Noční prudký liják přinesl mnoho problémů do Jablonce nad Nisou. Zkomplikoval dopravu, doslova devastující byl pro jeden pavilon v areálu Eurocentra. V této chvíli se shledávají veškeré škody na komunikacích, z nichž několik muselo být zcela uzavřeno, jiné jsou sjízdné jen s velkou opatrností. Škody se odhadují v řádech milionů korun.

„Déšť byl velmi prudký, od 21 do 24 hodin ve středu napršelo 42,3 mm/m2, ve městě zasahovali hasiči, městská policie, technické služby," řekl vedoucí oddělení krizového řízení Vratislav Pavlín.

Vystřelené poklopy, potrhané vozovky

„Kanalizace nestačily vodu odvádět, tím vznikly škody na komunikacích. Podobný případ se stal v roce 2012 v ulicích Gen. Mrázka a Vodní, kdy kapacita kanalizačního potrubí nestačila a tlak vody vytlačil těžké kanalizační poklopy nebo roztrhal komunikace kolem nich," podotkl vedoucí technického odboru jabloneckého magistrátu Pavel Kozák s tím, že na jiných místech voda asfaltový povrch zvlnila a poničila konstrukční vrstvy komunikací.

Vozovka v Rýnovické ulici v Jablonci zvednutá vlivem prudkého deště<br />Autor: Archiv magistrátu města Jablonec nad Nisou Pracovníci magistrátního oddělení správy komunikací byli v pohotovosti od středeční jedenácté hodiny noční. Od časného čtvrtečního rána pak objíždí město a zjišťují následky přívalového deště. V současné chvíli (dopoledne 15. 7.) jsou zcela uzavřené křižovatka ulic Rýnovická x Na Roli, ulice Na Palouku od Prosečské, 1. máje x Vladimírská, kde je zcela zničený, roztrhaný nový povrch, část křižovatky Kokonínská x Raisova, úplně zmizela ulice Jateční za Kauflandem, okolí provozovny firmy Kittl bylo půl metru pod vodou, ulice Na Výšině je průjezdná jen s velkou opatrností, potrhaný asfalt je v ulici Revoluční.

„Stále zjišťujeme škody, umisťujeme upozorňovací značky, místa, která lze opravit rychle, technické služby opravují. Ulice se uklízí od naplaveného materiálu, aby byly průjezdné," sdělila Lenka Čapuchová z oddělení správy komunikací. Jednou z rychle opravených ulic byla Kostelní, která je nyní obousměrná kvůli stavbě u OC Centrál. „Po dešti v ní chyběly dlažební kostky, které voda vymlela," dodává Čapuchová.

Výkopy s novými sítěmi byly zaplavené

Drama zažila také stavba v ulicích Poštovní - Gen. Mrázka - Komenského. Tam se pracuje na tom, aby v pondělí 19. 7. mohla být otevřená ulice Poštovní směrem vzhůru do ulice Opletalova.

Středeční prudká bouřka a škody po ní v Jablonci nad Nisou<br />Autor: Archiv magistrátu města Jablonec nad Nisou „Déšť zatopil výkopy, poničil spoje zcela nové kanalizace a ucpal ji naplaveným materiálem. Na stavbě se nyní intenzivně pracuje na odstraňování škod, aby byl dodržený avizovaný termín otevření ulic Poštovní a Opletalova," informoval vedoucí oddělení investiční výstavby Pavel Sluka.

Před spuštěním do provozu je ulice V Aleji, která prošla kompletní rekonstrukcí. „Ulice je v pořádku, déšť jen vyplavil kačírek ze záhonů na vozovku, nyní se ulice čistí," dodal Sluka.

Některé cestující svážela osobní auta

Voda zkomplikovala i městskou hromadnou dopravu, a to zvláště v uzavřené křižovatce Na Roli x Rýnovická. „Umbrella brzy ráno improvizovala - nasadila operativně osobní vozy, aby svezla cestující ze zastávek, kam nemohly autobusy, na fungující linky," komentoval stav ředitel Jablonecké dopravní, a. s., Luboš Wejnar s tím, že MHD bude v okolí křižovatky odkloněná po dobu opravy kanalizační šachty.

Zaplavené výstaviště

Středeční prudká bouřka a škody po ní v Jablonci nad Nisou<br />Autor: JSDHO Maršovice Naprosto devastující byl však noční liják pro výstavní pavilon B jabloneckého Eurocentra. Ten je kompletně vyplavený, ve spodních dvou patrech stojí voda, která se dostala do elektroinstalace budovy, vytéká ze zásuvek. „Zjišťujeme škody, ale nejprve musíme nechat všechno vyschnout, dříve se do opravy elektrického vedení nemůžeme pustit. Finanční škody v tuto chvíli nejsme vůbec schopní odhadnout," řekl Josef Matouš, správce budov.

Co se však týká dnešního programu na letní scéně Eurocentra, což je koncert v rámci festivalu Voicingers on Tour: Czechia 2021 Marta Kloučková Quintet, ten není ohrožený.

Propršelá okna

Voda vnikla zavřenými okny také do radniční budovy. „Prudký liják pronikl zavřenými dřevěnými historickými okny na západní straně budovy, zcela vyplavené byly kanceláře ve 4. patře, kde bylo nutné vystěhovat nábytek a položit nové koberce," vysvětlil Milan Šourek z oddělení vnitřní správy MMJN.

Odpoledne na jabloneckém magistrátě zasedne povodňová komise, aby shrnula zjištěné škody a dohodla se na dalším postupu.


Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Obrazem: Voda U Zeleného stromu
Voda v Jablonci trhala asfalt a zatopila sklepy
Po bouřce hasiči odstraňují stromy a čerpají vodu, hodně na Jablonecku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 26 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Josefově Dole zvou na adventní setkání

Obec Josefův Důl, Huť Marie 1904, Infocentrum Josefův Důl zvou na adventní setkání - v neděli 3. prosince se uskuteční v areálu Huti Marie. V nabidce bude kromě občerstvení i adventní, vánoční zboží, drobné dárečky, kalendáře. Během akce vystoupí děti z místní ZŠ a MŠ.  Začátek advetního setkání je ve 14 hodin.

Utkání Jablonce s Teplicemi je kvůli sněhu odloženo

Nezpůsobilá hrací plocha při vydatném sněžení zapříčinila, že se utkání 17. kola Fortuna:Ligy na Střelnici mezi Jabloncem a Teplicemi neodehraje. O náhradním termínu se rozhodne později. Sněhová nadílka zasypala Střelnici také v týdnu před utkáním s Pardubicemi. „Vyhřívání hřiště je v provozu delší dobu, již před utkáním s Pardubicemi, ale největší komplikací před zápasem s Teplicemi je pokračující sněžení. Sníh tedy pomalu odtává, ale připadá další a další. Najet na hřiště s technikou nelze, protože horní vrstva je podmáčená," vysvětlil důvody odložení utkání mluvčí FK Jablonec Martin Bergman.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Na konci roku skončí provoz Infopointu Ukrajina
Smržovské kulturní a zábavné akce v prosinci
Adventní a vánoční Valdštejn začíná
Hasiči opět odstraňovali spadané stromy
Semafory v Hasičské ulici v Jablonci zůstanou ještě týden

Nejčtenější články

01.12.: Obrazem: Tanvaldský pavouk 2023
02.12.: Hasiči opět odstraňovali spadané stromy
01.12.: Semafory v Hasičské ulici v Jablonci zůstanou ještě týden

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace