Víkend sklářského řemesla pořádají na Krásné

14.10.2022 23:05:51 | Autor: redakce | Rubrika: Kultura | Obce: Pěnčín

Víkend sklářského řemesla pořádají na Krásné

Druhý ročník Víkendu sklářského řemesla od soboty 15. do neděle 16. října v prostorách Kittelova domu v Krásné je obohacen o výstavu a mimořádný koncert Václava Kořínka.

Skláři a jejich um

Slavnost zaměřená na oslavu sklářství se uskuteční ve všech prostorách Kittelova domu. Setkání sklářských řemeslníků nejrůznějších směrů, sklářských výtvarníků, ale i laických obdivovatelů sklářského kumštu a kvalitního řemesla se koná na Krásné po druhé. Za kahany usednou skláři z nedalekého okolí i nové tváře. Mezi těmito budou čtyři Mistři řemesla Libereckého kraje, a to: Kamila Parsi Žďárská, Jiřina Štrynclová, Karel Sobotka a Zdenek Sochor. Stejně jako vloni, řemeslníci prezentující svoje dílo budou o tomto víkendu výrobky na Burku prodávat. Výborná příležitost pro návštěvníky pořídit pro svou radost i blízké nádherné křehké dárky.

Blesky ve skle - koncert Václava Kořínka

A protože o tomto víkendu bude mít hlavní roli sklo, hrát se bude nejen sklářům, sklu, ale i na sklo. Skleněné flétny o sobotním koncertu rozezní muzikant, cestovatel, terapeut, multiinstrumentalista i hudebník hrdelních, tzv. alikvótních zpěvů Václav Kořínek. Vystupuje na domácích i zahraničních pódiích, v přírodě i na zajímavých a neobvyklých místech. Hraje tranzovní etnickou hudbu a má za sebou řadu originálních projektů i se skleněnými nástroji. Jak uvedl:hudebník v poslední době mimo jiné spolupracoval s Pavlem Baxou, vymysleli léčivý skleněný objekt, který má multimediální vlastnosti. S sebou rovněž přiveze nástroj s podivuhodným názvem flashstring. „Flashstring je můj vynález - smyčcový flažoletovy nástroj, se kterým vystupuji. Nyní jej připravuji k patentu," dodává. Není vyloučeno, že na Krásné překvapí s dalším objektem ze skla. Přijďte se nechat zasáhnout. Koncert se uskuteční v sobotu 15. října od 16 hodin v prvním patře Kittelova domu na Krásné.

Výstava mladé sklářské umělkyně

Skleněné plastiky fytolitů bude v prvním patře Kittelova domu vystavovat mladá sklářská umělkyně Josefina Váchová, spolupracující na tomto díle s vědci. Jde o mikroskopické části v travním porostu, obsahující SiO2. Stejný chemický vzorec je základní složkou skla. Skleněné plastiky fytolitů přispívají ke komunikaci a popularizaci vědy, nebo jako učební pomůcka.

Přednáška o sklu

Povídání o historii a výrobě skla a další zajímavosti přinese odborná přednáška, která se uskuteční v neděli 16. 10. od 14 hodin. V doprovodném programu Sklářského víkendu v Kittelově domě nebudou ani tentokrát chybět sklářské dílny pro děti a dobroty k jídlu a pití ze skvělé domácí kuchyně huťských žen.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Podzimní pouť na Krásné přinese hudbu i řemeslné výrobky
Prázdninové Klekání 2022 chystají v Kittelově domě
Díky dotaci zkrásní morový sloup, který zažil Fausta Jizerských hor
Na Krásné zahájí novou výstavu podmaleb na skle Jany Scheybalové
Krajinou na pomezí Jizerských hor a Českého ráje provede doktor Kittel
Obrazem: Podzimní pouť v Kittelově areálu na Krásné

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Výkopy na Šumavě

Kvůli pokládce optické sítě začnou dělníci od 4. září připravovat výkopy na sídlišti Šumava. Kopat se bude v chodnících ulic Jitřní, Vysoká, Pasecká, Spojovací, Křišťálová, Švédská, Na Šumavě, Březová, v Jabloneckých Pasekách. Částečně budou uzavřené komunikace tam, kde nebude možné sítě položit protlakem. Úplné uzavírky budou pouze krátkodobé, práce potrvají do 15. října.

Jablonecké uzavírky v září

Kvůli opravě zemních smyček se od 11. září na pět dnů úplně uzavře část ulice Mincovní, a to před křižovatkou s ulicí Turnovská. Projet budou moci pouze autobusy. Od 18. září do 20. října se bude rekonstruovat plynovod v ulicích V Aleji a v Pivovarské. Je třeba zde počítat s částečnými uzavírkami. Částečnou uzavírku v ulici Pražská od křižovatky s ulicí Střelecká po objekt s č.p. 86 si vyžádá rekonstrukce plynovodu včetně přípojky. Práce začnou 18. září a potrvají do 20. října.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

36. ročník RED BULL DOLOMITENMANN 2023
Výlet z Brodu na Frýdštejn ukáže Zrcadlovou kozu i Bartošovu pec
Béčko Jablonce uhrálo v Hradci cenný bod
Na ledě jsme si všichni rovni, říká hokejová medailistka z Ameriky
Ohlédnutí za během Přes desenské kopce 2023

Nejčtenější články

19.09.: 61. derby: Ten bod je docela zlatý
20.09.: Ohlédnutí za během Přes desenské kopce 2023
21.09.: Béčko Jablonce uhrálo v Hradci cenný bod

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace