Prázdninové Klekání 2022 chystají v Kittelově domě

07.08.2022 18:48:54 | Autor: Jan Sedlák, Kittelův dům | Rubrika: Kultura | Obce: Pěnčín

Prázdninové Klekání 2022 chystají v Kittelově domě

Prázdninové Klekání 2022 se koná v Kittelově domě v sobotu 13. srpna od 13 do 20 hodin. Krom tradičních výstav bude i hudba, divadlo, žonglérská vystoupení a řemeslné ukázky. Na akci vystoupí Luboš Pospíšil, Ruda Hancvencl, Vagabundus Collective a Standband.

Podrobný program:

13:00 Žonglérská dílna a 15:00 a 17:00 hod. Kejklířské vystoupení - Vagabundus Collective. Zdeněk Vlček jezdí odedávna se svými programy po vlastech českých i do vzdálenějších krajů za hranicemi naší země. Devatero múzami políbený všeuměl se snaží rozvíjet v řadě oborů. Vedle žonglování je také principál, loutkoherec i výrobce všeho potřebného do svých her, kterých má v repertoáru snad několik stovek. S rodinou a přáteli také provozuje desítky starých řemesel a o své umění se rád podělí.

14:00 Divadlo pro děti: Ruda Hancvencl - V jednom lese, v jednom domku.

Ruda je také minimálně víceuměl. Zkušený loutkář je zároveň populárním písničkářem s poeticko-úsměvnými texty, hudebně se pohybující na omezí folku, blues a rokenrolu.

16:00 Hudba: Stand Band - folková a bluesová klasika u Kittelova domu Standa Jenší, zpěv, akustická kytara, Ivana Jechy - foukací harmonika, elektrická kytara.

Písně Petra Kalandry, Marsyas, Honzy Spáleného, Vladimíra Mišíka či Jiřího Suchého, ale i Boba Dylana či Neila Younga.

19:00 Sólo koncert Luboše Pospíšila od 19 hod na letní scéně pod Kittelovým domem. Luboš Pospíšil vydal 12 CD. Hudebně působil u C & K Vocal, působil také jako zpěvák v jedné ze sestav skupiny Blue Effect. Později založil skupinu 5P, hraje ale i sólově.

Zpěvák, hudebník a skladatel Luboš Pospíšil je typem člověka, který jde celý život svým krokem a svou cestou nikdy nekončících hudebních proměn.

Kittelův dům je již po několik let sídlem Kittelova muzea se spoustou zajímavých artefaktů vztahujících se k osobě J.J.A.E. Kittela i k dalším regionálním tématům. Vedle tématu lidové architektury a osídlení tohoto kraje patří k nejzajímavějším stálá výstava kamenných sekerek, které byly v tomto regionu těženy již před 7000 lety.

Vedle stálých výstav je zde i dvojice sezónních krátkodobějších instalací. Seznámit se můžeme s výstavou Ze svatého kouta - kolekcí lidových podmaleb na skle. Podmalby na skle patřily koncem 18. a v 19. století k zařízení interiéru vesnických chalup. Zdobily také venkovské kostelíky a kapličky. Vyráběly se v oblastech spojených se sklářskou výrobou, kde bylo možné levně sehnat potřebný materiál. Postupně se výroba i obliba podmaleb rozšířila - prodávaly se na jarmarcích, poutích a vánočních trzích. Významný soubor historických originálů ze Scheybalovy sbírky, doplňují práce Anny Scheybalové, která byla jednou z prvních výtvarnic, které se ve 20. století nadchly pro malování kopií podmaleb na skle z 18. a 19. století.

Ve společenské místnosti Kittelova domu je k vidění Výstava fotografií Fotografomänie Líby Novotné. Poetický svět fotografií Líby Novotné je velmi rozsáhlý. Navíc Kittelovo muzeum je do jisté míry domovskou scénou autorky, která zde dlouhá léta byla kurátorkou, uměleckou múzou a zároveň vykonavatelkou svých nápadů a řešení. Výstava bude k vidění v červnu, červenci a srpnu.

V muzeu, v domě i kolem něho je toho ale k vidění ještě mnoho. Příjemná zahrada s jezírkem, bylinkovou zahrádkou, políčkem s tradičními plodinami našich předků či pěšinkou pro bosé nohy nabízí mimořádné výhledy na Krkonoše, ale hlavně relaxaci a klid.

Pro návštěvníky, kteří dávají přednost živé kultuře, je nachystána i hudební a divadelní akce Prázdninové klekání. Takto byla akce nazvána s ohledem na přece jenom se pomalu blížící konec léta.

Další program:

Komentované prohlídky muzea a kostela sv. Josefa

Retro stánek - hrajeme hudbu z gramodesek

Stavění domečků z kůry pro skřítky a víly

Tipy na výlety po okolí

Nově zrekonstruovaná kaple Božího hrobu v Jistebsku leží asi 10 minut cesty od Kittelova domu směrem k Jistebsku. Bílou stavbu uprostřed luk s nádhernými výhledy na Krkonoše nelze nad Jistebskem přehlédnout. Patří k nejpůsobivějším místům Pěnčínska.

Lokalita Pravěkých sekerek a pramen Žernovníku. K lokalitě se dostaneme po vrstevnicové cestě od Kittelova domu směrem k severu. Po těžbě toho po 7000 let nezůstalo mnoho. Přesto stojí za to místo navštívit. Klidná lesní stezka s výhledy na Černostudniční hřeben nás dovede, pokud budeme sledovat vrstevnici a nikam neuhýbat asi po čtvrt hodině k Prameni Žernovníku. Kdysi legendami opředený a svatými obrázky zdobený pramen je dnes upraven relativně prostě. Kamenná studánka s šindelovou střechou, pár laviček a silný vývěr vody při okraji vsi Dolní Černá Studnice nabízí tak, jako před staletími osvěžení příchozím i poutníkům, kteří by chtěli pokračovat dále na nedalekou Černou studnici, či ještě někam dále do nitra hor.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Díky dotaci zkrásní morový sloup, který zažil Fausta Jizerských hor
Na Krásné zahájí novou výstavu podmaleb na skle Jany Scheybalové
Krajinou na pomezí Jizerských hor a Českého ráje provede doktor Kittel
Obrazem: Podzimní pouť v Kittelově areálu na Krásné

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Fotovoltaiku na střeše mají mít krajský úřad i jablonecké gymnázium

Snižování energetické náročnosti budov a alternativní zdroje energie propojují environmentální přístup s ekonomickým. Proto Liberecký kraj plánuje vybudovat na střechách některých budov fotovoltaiky (FVE). Na srpnovém jednání krajští radní schválili vyhlášení výběrového řízení na výstavbu FVE na střeše budovy D Krajského úřadu Libereckého kraje a také na objektu Gymnázia Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou.

Výkopy na Šumavě

Kvůli pokládce optické sítě začnou dělníci od 4. září připravovat výkopy na sídlišti Šumava. Kopat se bude v chodnících ulic Jitřní, Vysoká, Pasecká, Spojovací, Křišťálová, Švédská, Na Šumavě, Březová, v Jabloneckých Pasekách. Částečně budou uzavřené komunikace tam, kde nebude možné sítě položit protlakem. Úplné uzavírky budou pouze krátkodobé, práce potrvají do 15. října.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Zahraniční štáb natáčí dokument o kynologovi Václavovi Vančurovi
V Tanvaldě se v září sportovalo
Výstavu o Novém Zélandu můžete navštívit na smržovském Zámečku
Světové filmové melodie omámily jablonecké divadlo
Týden knihoven 2023 s podtitulem Už jsme zpátky!

Nejčtenější články

25.09.: VIDEO: Ohlédnutí za Slavnostmi města Desná 2023
25.09.: Po devíti kolech Jablonec stále bez vítězství
24.09.: Město Jablonec bude pokračovat ve stavbě zázemí přehrady

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace