Víkend bude patřit na Troskách a Grabštejnu nebojácným návštěvníkům

23.06.2018 08:54:49 | Autor: Lucie Bidlasová | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj,Jablonecko

Víkend bude patřit na Troskách a Grabštejnu nebojácným návštěvníkům

Druhá polovina června se nese v duchu školních i rodinných výletů a hrady a zámky se připravují na vrchol sezony, který vypukne v červenci a srpnu. Nicméně, i na červen jsou připraveny doprovodné kulturní akce a zvláštní prohlídky, které jsou zaměřeny zase na jiný typ návštěvníků.

Víkend bude přát odvážným - na hradě Trosky proběhne stezka odvahy, na blízkém Grabštejně bude zase provázet svatá Barbora se svými pomocníky. Atmosféru zámku v dobách knížete Petra Birona mohou návštěvníci zažít na Náchodě, kde jsou pro ně připraveny denní kostýmované prohlídky.

V Betlémě Hlinsko bude v sobotu zahájena výstava pod názvem Magické osmičky: 1848 - 1948 - 1968. Výstava v Pickově domě č. p. 178 se věnuje proměnám způsobů života na venkově v uvedeném období - od zrušení roboty, přes kolektivizaci až k normalizaci.

Sto let od vzniku Československa, čtvrt století od obnovení návštěvnického provozu hradu. Obě výročí připomíná od soboty 16. června plenérová výstava unikátních historických snímků Kunětické hory v hradním areálu s názvem Taková byla... Černobílé fotografie zachycují stav areálu na přelomu 19. a 20. století: přístupová cesta ke hradu, dnes téměř k nepoznání; jednoduchá studna s dřevěným oplocením, majestátní ruiny hradního paláce zabírané z různých úhlů pohledu; propukající stavební činnost v 6. bráně. „Jejich unikátnost spočívá především v tom, že zobrazují hradní stavbu ještě nedotčenou pozdějšími stavebními zásahy, tedy autentický dochovaný stav po pernštejnských majitelích. Snímky jsou umístěny vždy tam, kde fotograf před desítkami let stiskl spoušť, a umožňují snadno porovnat situaci tehdy a nyní," říká kastelán hradu Miloš Jiroušek.

V roce 1917 si Kunětickou horu pronajal a následně v roce 1919, po vzniku samostatného Československa, zakoupil pardubický Muzejní spolek. O rok později ustavené Kunětické družstvo zahájilo nezbytné zabezpečovací práce a krátce poté započalo s ambiciózní obnovou hradu podle projektu architektů Dušana Jurkoviče a Jana Pacla. V padesátých letech přešel hrad do správy státu. Od poloviny 70. let však musely být kvůli dlouhodobé neúdržbě a havarijnímu stavu postupně uzavírány jeho jednotlivé části, až nakonec došlo k uzavření hradu jako celku. Standardní návštěvnický provoz byl pak na Kunětické hoře obnoven až v květnu 1993, tedy před pětadvaceti lety.

Výstava Taková byla... přináší netradiční pohled na známou historickou a kulturní památku. V souvislosti s ní vyzývá správa hradu veřejnost, aby posílala své archivní fotografie Kunětické hory pořízené od počátku 50. let do konce 90. let dvacátého století, doplněné třeba i o osobní příběhy a vzpomínky, které návštěvníci mají s „Kuňkou" nebo s danou fotografiíí spojené. „Zveřejníme je rádi na webových stránkách hradu ve speciálně zřízené sekci. Za zaslané fotografie, příběhy a vzpomínky předem děkujeme," doplňuje Miloš Jiroušek. Výstava potrvá do konce prázdnin. Uzavře ji symbolicky Hradozámecká noc 25. 8. 2018.

Až do 31. října je na nádvoří opočenského zámku výstava, která zdokumentuje stavební vývoj zámecké budovy. V letošním roce si připomínáme 950 let od první zmínky o opočenském hradišti. Do konce sezon jsou do prohlídky I. a III. okruhu zařazeny prezentace zhruba 70 archeologických exponátů, které byly vesměs zakoupeny na aukcích nebo nalezeny na panstvích Colloredo-Mannsfeldů.

Výstava s názvem Krása (v) kostýmu je v současné době na zámku Litomyšl. Tato výstava, zahrnující nejkrásnější operní kostýmy z Národního divadla je pořádána Státním zámkem Litomyšl a Národním divadlem u příležitosti 60. ročníku festivalu Smetanova Litomyšl, stejně jako k 220. výročí otevření zámeckého historického divadla rodinou Waldstein-Wartenberg, jehož kostýmní sbírka se, bohužel, do současnosti nedochovala. Kostýmy jsou k vidění na I. prohlídkové trase do 31. srpna.

Do 31. října je ve výstavní síni zámku Lemberk panelová výstava Zámek Lemberk za 1. republiky věnovaná dějinám zámku Lemberk v období mezi lety 1918-1938.

NPÚ pokračuje v sezoně 2018 s věrnostním programem Klíč k památkám, kdy se návštěvníkům elektronicky načítají vstupy do objektů a šestý mají potom zdarma. NPÚ, ÚPS na Sychrově pokračuje ve spolupráci se ZOO Liberec - dospělý návštěvník má po předložení vstupenky ze ZOO nárok na snížené vstupné na zvolený objekt, sleva platí i obráceně.

Nabídky akcí na konci června:

Liberecký kraj

23. června: státní hrad Grabštejn - Noční prohlídky se sv. Barborou. Oslavte s námi nejdelší den v roce (a nejkratší noc) na Grabštejně! Čeká vás prohlídka hradu, v jehož interiérech se setkáte s kostýmovanými renesančními postavami. Opět po roce máte možnost objevovat krásy večerního hradu se svatou Barborou a jejími souputníky. Letos se ocitnete v příběhu plném renesance, kdy si připomeneme zlatý věk grabštejnského panství, jeho tehdejšího majitele a iniciátora velké přestavby dr. Jiřího Mehla ze Střelic a samozřejmě i patronku hradní kaple - svatou Barboru, jež vás osobně interaktivní formou seznámí s hradními příběhy, ale též s řemesly a povoláními, jejichž je patronkou. Prohlídky vycházejí každou půlhodinu (20.00, 20.30, 21.00, 21.30, 22.00). Rezervace na tel. 482 724 301 a e-mailem na grabstejn@npu.cz.

23. června: státní hrad Trosky - Strašidla noci svatojánské. Stezka odvahy pro malé i velké. Vydejte se tmou, překonejte trosecká strašidla i temné síly a získejte klíč vedoucí k pokladu. Vstup omezený, registrace předem nutná: vltavska.sylva@npu.cz. Od 18:30 do 23 hodin. Vstupné: jednotné 100 Kč.

27. června: státní zámek Zákupy - Oficiální oslava 25. narozenin zámeckého medvěda Medouška s předáním narozeninového dortu a otevřením výstavy archivních fotografií zákupských medvědů pořízených návštěvníky zámku.

30. června - 1. července: státní hrad Trosky - Lanochodci na Troskách. Mladí nadšenci se pokusí přejít 50 metrů nad zemí po laně mezi oběma věžemi vzdálenost 100 m. Od 10 do 17 hodin. Vstupné: plné 90 Kč, snížené 60 Kč, rodinné 240 Kč.

Královéhradecký kraj

22. - 24. června: hospitál Kuks - Kuk na Kuks. Kurz intenzivní regenerace zraku v krajině barokního Kuksu. Účastníci kurzu se budou učit dívat se očima způsobem, který nám dala do vínku příroda. Základem budou cviky klasické jógy, techniky pana Borise Tichanovského včetně jeho sestav na regeneraci páteře a kloubů a mnohem více. Cvičení bude probíhat převážně v přírodě a v bylinkové meditační zahradě, součástí bude za příznivého počasí i terapeutická procházka lesem do Braunova betléma s prohlídkou soch.

23. června: státní zámek Náchod - Ze života na zámku. Prohlídky expozice Na dvoře vévodském s průvodci v kostýmech, vyprávění o životě na zámku a v podzámčí. Od 11, 13:30, 14:30 a 15:30 hodin.

27. června: státní zámek Náchod - Prohlídky pro dětské návštěvníky - vyprávění ze zámku a podzámčí. Speciální prohlídky pro I. stupeň základních škol. Děti se během prohlídky zábavnou formou seznámí se životem aristokratické rodiny, zámeckých úředníků a služebnictva v 19. století. Délka prohlídky 30 - 40 minut. Od 9 do 15 hodin. Vstupné 50 Kč. Nutná rezervace alespoň 3 dny předem na telefonu +420 491 426 201, +420 773 771 818.

30. června: státní zámek Hrádek u Nechanic - Medový den. V sobotu 30. června 2018 se v nádvoří zámku Hrádku u Nechanic bude konat druhý ročník akce Medový den. Akce je určena především pro rodiče s dětmi. Je pro Vás připraven zábavný a poučný program, na kterém se dozvíte jak chutná pravý Český med a získáte více informací ze života včelí rodiny. Informace Vám netradiční formou předají odborníci ve včelařské problematice. Pro děti jsou připraveny ukázky. Rodiče si můžou pochutnat na Medovém pivu a vyzkoušet si základy golfu. Během akce bude probíhat soutěž o nejlepší med a medovinu, kde můžete získat zajímavé ceny.

30. června - 31. srpna: státní zámek Hrádek u Nechanic - Výstava Harrachové a Jilemnicko. Fotografie a dokumenty vztahující se k majitelům zdejšího panství a k zámeckému areálu. Výstava je aktuálně doplněná o nové exponáty týkající se vazby šlechtického rodu Harrachů na Jilemnicko. Samostatné vstupné: 10 Kč, v rámci základního okruhu zdarma.

Pardubický kraj

1. dubna - 30. září: státní zámek Litomyšl - Soutěž o diamanty se zámkem v Litomyšli. Zámek ve spolupráci se spol. Diamonds International Corporation připravil ke svým 450. narozeninám překvapení pro návštěvníky - vstupenky na prohlídku zakoupené od 1. 4. do 30. 9. 2018 budou slosovatelné v soutěži o pravý diamant a diamantové šperky.

21. dubna - 31. října: Soubor lidových staveb Vysočina - Veselý Kopec - Jsme tu pro vás. Výstava ve statku z Mokré Lhoty přibližující zákulisí SLS Vysočina a počátky vzniku muzea, připomenutí osobnosti zakladatele pana Luďka Štěpána.

25. května - 1. července: státní hrad Kunětická hora - Letní divadelní scéna VČD Pardubice. Divadelní představení pod širým nebem na rondelu pod věží. Král jelenem (premiéra 16. 6.) & Kráska a zvíře.

1. června - 31. srpna: státní zámek Litomyšl - Výstava kostýmů z Národního divadla. Výstava s názvem Krása (v) kostýmu. Nejkrásnější operní kostýmy z Národního divadla je pořádána Státním zámkem Litomyšl a Národním divadlem u příležitosti 60. ročníku festivalu Smetanova Litomyšl, stejně jako k 220. výročí otevření zámeckého historického divadla rodinou Waldstein-Wartenberg, jehož kostýmní sbírka se, bohužel, do současnosti nedochovala. Návštěvníci reprezentačních pokojů na I. prohlídkové trase se mohou těšit na výběr nejkrásnějších operních kostýmů z fundu Národního divadla, vč. základních historických údajů a fotografií z představení, z nichž některá měla své místo i v programu festivalů Smetanova Litomyšl.

14. června - 7. července: státní zámek Litomyšl - 60. ročník Národního festivalu Smetanova Litomyšl. Více na: www.smetanovalitomysl.cz

23. června - 18. listopadu: Soubor lidových staveb Vysočina - Betlém Hlinsko - Osmičková výročí - Magické osmičky: 1848 - 1948 - 1968. Výstava v Pickově domě č. p. 178 věnovaná proměnám způsobů života na venkově v uvedeném období. Od zrušení roboty, přes kolektivizaci až k normalizaci.

26. června: státní hrad Kunětická hora - Koncert Spirituál kvintet. Spirituál kvintet je jednou z prvních českých folkových skupin, založen byl už v roce 1960 čtyřmi členy Vysokoškolského uměleckého souboru. Původně se jednalo o čistě mužské kvarteto s názvem Spirituál kvartet. Brzy však byla do skupiny přijata zpěvačka a v názvu se objevilo slůvko „kvintet", a tak to zůstalo, i když se počet členů v čase měnil, krátce jich dokonce bylo až devět. Sami se někdy z žertu označovali za „největší kvintet na světě". Představení pořádá a prodej vstupenek zajišťuje Východočeské divadlo Pardubice. Vstupenky na toto představení lze zakoupit i na pokladně hradu (út-ne 9:30-17:00).

27. června: státní hrad Kunětická hora - Koncert The Backwards. Košické uskupení The Backwards začalo svou kariéru v roce 1995 původní tvorbou, poté ale následovalo spontánní rozhodnutí věnovat se výhradně hudbě Beatles. První koncertní vystoupení se odehrálo v září 1996 a úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. Nejvýznamnějším a nejzásadnějším bylo vítězství na prestižním Beatlefestu v New Yorku v roce 1998, kde za sebou slovenští muzikanti nechali 36 kapel z celého světa. A Beatlefest pokořili hned dvakrát! Po pěti letech se ho opět účastnili a znovu za ohlušujícího řevu fanoušků získali první místo. Představení pořádá a prodej vstupenek zajišťuje Východočeské divadlo Pardubice. Vstupenky na toto představení lze zakoupit i na pokladně hradu (út-ne 9:30-17:00).

červen - září: Soubor lidových staveb Vysočina - Veselý Kopec - Veselý kopec patří dětem a jejich rodičům. Od června do září si rodiny s dětmi mohou zahrát zajímavou hru v rámci jednotlivých expozic. O vybraných sobotách a nedělích ukázky řemesel a zvláštní doprovodné programy.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Český ráj láká zahraniční návštěvníky, přijeli i korejští blogeři
Konec května bude patřit na hradech a zámcích kaplím a dětem
Turistickou sezonu v Českém ráji zahájilo 3500 návštěvníků
Začátek sezony na hradech a zámcích předčil očekávání
Na hradech a zámcích začíná nová sezona, na Trosky vyrazí robot Čenda

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Částečná uzavírka v jablonecké ulici Průmyslová

Do konce září potrvá částečná uzavírka v ulici Průmyslová (pozemek p. č. 2382/3), v místě výstavby nové výjezdové základny rychlé záchranné služby (naproti domům čp. 2768/59 a 2767/61). Uzavírka v ulici bude probíhat přibližně 5-6krát do měsíce, vždy dle aktuální potřeby stavebních prací. Jejím důvodem je manipulace jeřábu a provádění jeřábnických prací v rámci výstavby.

Semilské výstavy Živly se účastní 23 umělců

Letošní přehlídka výtvarného umění v Muzeu a Pojizerské galerii Semily je věnována tématu Živly a bylo k ní přizváno na 23 umělců nejen s vazbami na pojizerskou výtvarnou scénu. Jsou zde zastoupeni umělci ze Středních Čech, Prahy či dokonce z Ruska. Více podrobností na Našem Pojizeří


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Drtivý závěr proti Slavii rozhodli Chramosta s Puškáčem
Výstavu Kolébka má i hrob můj otevřou v krajské knihovně
Beseda s Petrou Procházkovou v krajské knihovně
Atletický mítink Euroregionu Nisa se vydařil
V neděli do Jablonce přijedou fanoušci SK Slavia Praha

Nejčtenější články

16.05.: Prolínání aneb Smržovský jarmark ve Smržovce v roce 2025
18.05.: Drtivý závěr proti Slavii rozhodli Chramosta s Puškáčem
17.05.: Řidička v Tanvaldě nedala přednost čtyřkolce

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace