Začátek sezony na hradech a zámcích předčil očekávání

07.04.2018 15:19:38 | Autor: Lucie Bidlasová | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj,Jablonecko

Začátek sezony na hradech a zámcích předčil očekávání

Hrady, zámky a další památky ve správě Národního památkového ústavu zahájily minulý týden sezonu, oficiálně všichni na Velký pátek, vybrané objekty již na Zelený čtvrtek či v sobotu 24. března. Zájem návštěvníků byl obrovský, rekord padl na zámku v Litomyšli.

V minulém týdnu se památky otevřely návštěvníkům a zájem předčil očekávání. Na řadě objektů vítala návštěvníky velikonoční výzdoba, všude potom natěšení průvodci.

„Návštěvníci nám dali k letošním 450. narozeninám zámku nádherný dárek - od 16. března, kdy jsme zpřístupnili reprezentační sály zámku s květinovou výzdobou, k nám do 2. dubna zavítalo celkem 4 306 návštěvníků, což je nejvíce za posledních 10 let," pochvaluje si zájem o památku UNESCO kastelánka Zdeňka Kalová.

Nebývale velkou návštěvnost za Velikonoce hlásí i další objekty:

Liberecko: Bezděz 1132, Frýdlant 862, Grabštejn 610, Hrubý Rohozec 469, Lemberk 1496, Sychrov 1554, Trosky 1706 a Zákupy 980 návštěvníků.
Pardubicko: Kunětická hora 1150, Litice 304, Slatiňany 517, Betlém Hlinsko 1562 návštěvníků.
Královéhradecko: Hrádek u Nechanic (od 24. března) 3982, Kuks od stejného data 1924, a zahájení od 30. března - Opočno 1494, Náchod 819 a Ratibořice 2347 návštěvníků.

Pro nejbližší dny si správy objektů nachystaly další kulturní akce a doprovodné programy - v dubnu se zpřístupní řada běžně nepřístupných prostor u příležitosti Mezinárodního dne památek, jsou plánovány výstavy a další akce. 21. dubna zahájí sezónu na Veselém Kopci.

Dubnový program na památkách:

Liberecký kraj

• 14. dubna: státní hrad Grabštejn - Mezinárodní den památek. Speciální prohlídky vč. běžně nepřístupných prostor i ve variantě pro děti s překvapením. Mezinárodní den památek na Grabštejně v roce 2018 bude opět tradičně věnován renesanční etapě v historii hradu i renesančnímu majiteli dr. Jiřímu Mehlovi ze Střelic. Pro návštěvníky budou připraveny speciální prohlídky renesančních interiérů s důrazem na toto pro hrad snad nejvýznamnější období. Malí návštěvníci budou mít navíc možnost zažít dětskou interaktivní prohlídku, při níž si vyrobí i zmiňovaného hradního pána ve zmenšené podobě, velcí pak budou moci ochutnat renesanční specialitu uvařenou na ohni přímo na nádvoří. Prohlídky pro dospělé od 10, 12 a 14 hodin, prohlídky pro děti od 11, 13 a 15 hodin. Vstupné: základní 120 Kč, snížené 80 Kč, rodinné 320 Kč.

• 14. - 15. dubna: státní hrad Bezděz - Dny památek. Mimořádně otevřen ochoz v kapli, vystaveny nalezené dřevořezby z bezdězské Křížové cesty. (www.hrad-bezdez.eu)

• 14. - 15. dubna: státní zámek Sychrov - Pohádkové prohlídky - O tichém království. Pohádkové prohlídky na zámku Sychrově mají již mnohaletou tradici. Víte, že pohádka může být i interaktivní zábavou? Při sledování televize to asi nejde, v kině také ne, v divadle snad, ale na zámku rozhodně! Přijeďte se podívat, zda dobro zvítězí nad zlem, tak jak to má ve správné pohádce být. Prohlídky po oba dva dny v 10, 11, 13, 14 a 15 hodin. Vstupné: dospělí 180 Kč, děti od 3 let 100 Kč, děti do 3 let 30 Kč. Prodej vstupenek pouze na www.evstupenka.cz

• 21. dubna: státní zámek Sychrov - Setkání 1st Veteran US Car Praha. Dvacátý ročník tradičního setkání milovníků amerických vozidel spojené se „Soutěží elegance". Od 10 do 15 hodin v zámeckém parku. Vstupné: jednotné 50 Kč, děti do 6 let zdarma.

• 21. dubna: státní zámek Sychrov - Šlechta českých zemí v evropské diplomacii - Čaj o páté - Obrazy a hudba. Připomenutí osobnosti diplomata Ludvíka René Rohana, kardinála ze Štrasburku v kontextu s hudbou pozdního baroka a klasicismu. Kardinál Ludvík René Rohan byl zpovědníkem Ludvíka XVI. a hlavním protagonistou slavné náhrdelníkové aféry. Účinkují: průvodní slovo o osobnosti a historických souvislostech: Miloš Kadlec, soprán Zdena Kloubová, klavírní doprovod Marie Wiesnerová, housle Daria Kassina. Vstupné: jednotné 150 Kč. Předprodej: www.evstupenka.cz

• 21. - 22. dubna: státní zámek Lemberk - Mezinárodní den památek a historických sídel. Zpřístupnění středověké věže s vyhlídkou po okolí zámku. Věž bude otevřena po celý den od 9 do 15 hodin.

• 24. dubna: státní zámek Frýdlant - Speciální prohlídka s důrazem na osobnost Jana Václava Gallase.

• 28. dubna: státní hrad Trosky - Čarodějnická zabijačka. Ukázka staročeské výroby tradičních zabijačkových pochoutek s ochutnávkou. Od 10 do 16 hodin. Vstupné: plné 90 Kč, snížené 60 Kč, rodinné 240 Kč.

Královéhradecký kraj

• 14. - 15. dubna: státní zámek Opočno - Mezinárodní Den památek - Zpřístupnění Pánské koupelny. Běžně nepřístupná historická koupelna bude v rámci prohlídek expozic otevřena návštěvníkům.

• 7. - 8. dubna: státní zámek Náchod - Výstava obrazů a fotografií posledních majitelů zámku. V jedné z místností reprezentačních pokojů Piccolominiů, výstava obrazů a fotografií ze zámeckého depozitáře přiblíží návštěvníkům život v Náchodě mezi lety 1842 - 1945. Od 11, 13, 14, 15 hodin. Vstupné: jednotné 20 Kč.

• 14. dubna: hospitál Kuks - Zkus maraton Kuks. Pojďte se proběhnout velkolepým barokním komplexem bývalých lázní s hospitálem a jeho okolím. Trasa maratonu je vedena z nádvoří hospitálu Kuks, po naučné stezce kolem Braunova betléma, dále po turistických značkách na Zvičinu, přes obec Bílá Třemešná doběhneme na přehradu Les Království na Labi. Po hrázi přehrady přeběhneme tam i zpět a míříme si to do Dvora Králové nad Labem, přes obec Žireč se dostaneme na Křížovou cestu 21. století, v obci Stanovice mineme Šporkův mlýn a po naučné stezce se vracíme zpět do Kuksu. Více informací na webu organizátora: https://www.rungorun.cz/zavody/zkusmaratonkuks/

• 14. dubna: státní zámek Ratibořice - Mezinárodní den památek a historických sídel 2018 - Příběh zámku a zámek příběhů. Prohlídky zámku s rozšířeným odborným výkladem zkušeného průvodce. Pouze dvakrát v roce, na jaře a na podzim, ožívají ve vyprávění během procházky zámkem málo známé, nebo již zapomenuté děje, příběhy a osudy ze života obyvatel zámku a jejich příbuzenstva. Délka prohlídky cca 120 minut. Kapacita prohlídky maximálně 25 osob. Vzhledem k časové a obsahové náročnosti prohlídek prosíme, zvažte účast dětí do 12. let. Začátky prohlídek: v 16 a v 17 hodin. Vstupné: jednotné 150 Kč. Vstupenky je nutno rezervovat předem. Upozornění: Rezervace prohlídek a podrobné informace na telefonním čísle 491 452 123 (pouze v pracovních dnech v čase od 7.00 do 14.00 hod.), e-mail: info@zamekratiborice.cz. 14. - 15. dubna: státní zámek Náchod - Šlechta českých zemí v evropské diplomacii - Mezinárodní den památek. Speciální exteriérové prohlídky celého zámeckého areálu se zaměřením na stavební aktivity Ottavia I. Piccolomini a Piccolominiů, včetně prohlídky zámecké kaple Nanebevzetí Panny Marie v 11, 13 a 15 hodin, vstup zdarma.

• 27. - 29. dubna: hospitál Kuks - Zahradnické trhy. Zahradnické trhy nabídnou široký sortiment balkónových i zahradních rostlin, ovocných stromků, skalniček, kaktusů, masožravek a doplňkového zahradnického zboží. Samozřejmostí je pestrá nabídka občerstvení. Organizuje České farmaceutické muzeum.

• 28. - 29. dubna: státní zámek Náchod - Výstava obrazů a fotografií posledních majitelů zámku. V jedné z místností reprezentačních pokojů Piccolominiů, výstava obrazů a fotografií ze zámeckého depozitáře přiblíží návštěvníkům život v Náchodě mezi lety 1842 - 1945. Od 11, 13, 14, 15 hodin. Vstupné: jednotné 20 Kč.

Pardubický kraj

• 20. března - 15. dubna: Soubor lidových staveb Vysočina - Betlém Hlinsko - Velikonoce na Betlémě. Výstava ve všech roubených objektech, která přibližuje tradiční lidové zvyky. Ukázky výroby velikonočních předmětů. Prodej velikonočních dárečků.

• 1. dubna - 30. září: státní zámek Litomyšl - Soutěž o diamanty se zámkem v Litomyšli. Státní zámek Litomyšl ve spolupráci se spol. Diamonds International Corporation připravil ke svým 450. narozeninám překvapení pro návštěvníky - vstupenky na prohlídku zakoupené od 1. 4. do 30. 9. 2018 budou slosovatelné v soutěži o pravý diamant a diamantové šperky. Návštěvníci, kteří zakoupí vstupenku na prohlídku zámku v Litomyšli od 1. 4. do 30. 9. 2018, vyplní a odevzdají jednoduchý losovací lístek v zámecké pokladně, budou zařazeni do Zámeckého slosování o pravé diamanty. Cenami jsou investiční diamant, diamantové šperky nebo publikace o diamantech. Zámecké diamantové slosování je mimořádnou událostí k 450. narozením litomyšlského zámku.

• 21. dubna: Soubor lidových staveb Vysočina - Veselý Kopec. Není bylina, aby na něco nebyla. Zahájení návštěvnické sezóny. Využití bylinek v lidové stravě, léčení i obyčejích. Doprovodný kulturní program. Od 10 do 15 hodin.

• 21. dubna - 31. října: Soubor lidových staveb Vysočina - Veselý Kopec - Jsme tu pro vás. Výstava ve statku z Mokré Lhoty přibližující zákulisí SLS Vysočina a počátky vzniku muzea, připomenutí osobnosti zakladatele pana Luďka Štěpána.

• 25. dubna - 6. června: Soubor lidových staveb Vysočina - Betlém Hlinsko - Výstava prací výtvarného oboru ZUŠ Hlinsko. Výstava v domku č. p. 178.

• 26. dubna: státní zámek Litomyšl - Beseda s PhDr. Vlastimilem Vondruškou, známým autorem historických knih a románů. Velký sál zámku od 17 hodin. Více na

• 28. - 29. dubna: státní zámek Litomyšl - Lázně ducha v Litomyšli (7. ročník). Příchozím na litomyšlský renesanční zámek, památku UNESCO, kteří budou oblečeni v lázeňském kostýmu, bude poskytnuto na základní prohlídkovou trasu Reprezentačními sály a divadlem snížené vstupné. Děti do 15 let v kostýmu budou mít prohlídku zcela zdarma. Slavnostní program a promenáda bude na I. nádvoří.

NPÚ pokračuje v sezoně 2018 s věrnostním programem Klíč k památkám, kdy se návštěvníkům elektronicky načítají vstupy do objektů a šestý mají potom zdarma. NPÚ, ÚPS na Sychrově pokračuje ve spolupráci se ZOO Liberec - dospělý návštěvník má po předložení vstupenky ze ZOO nárok na snížené vstupné na zvolený objekt, sleva platí i obráceně.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Na hradech a zámcích začíná nová sezona, na Trosky vyrazí robot Čenda
Česko-polské projekty pro rozvoj cestovního ruchu podpoří 50 miliony
Liberecký kraj jako Křišťálové údolí
Český ráj se u návštěvníků těší stále větší oblibě
V zimě na hradech gruntují, ale také provází a pořádají masopusty!
Letošní sezona na hradech a zámcích vyrovnala rekordní loňskou

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Jablonecká ulice Turistická na týden uzavřena

Od úterý 23. do pondělí 29. července bude ulice Turistická uzavřena, a to v úseku od ulice Jasná po ulici Pod Servisem. Důvodem uzavírky je oprava povrchu.

Cesta Obřím dolem bude v příštích dnech uzavřena

Modře značená cesta z Pece pod Sněžkou do Obřího sedla (ke Slezskému domu) bude po několik příštích dní pro veřejnost zcela uzavřena. Mostek přes Rudný potok u bývalé vodárny (Trkače) se v zimě vlivem sněhu hnul. Jeho opěrné zdi se staly nestabilními a je nezbytné je opravit. Oprava je plánována na období 22. až 24. července. Po tuto dobu nebude možné uvedenou cestu použít, protože inkriminované místo nelze bezpečně obejít. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Nádrže, aleje, úpravny vody. Česko-polská dohoda přináší výsledky
Africký mor prasat: kdo najde uhynulého kance, ať volá veterinu
Na autobusové nádraží v Jablonci po novém mostě
Oblastní galerie Liberec se loučí s litevskou výstavou
Papouška Kvida zachránili tanvaldští hasiči

Nejčtenější články

22.07.: Papouška Kvida zachránili tanvaldští hasiči
22.07.: Na autobusové nádraží v Jablonci po novém mostě
22.07.: Smržovské kulturní a zábavné akce v létě

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace